Strona główna / Lokalne / Chcą zostać ratownikami wodnymi. Właśnie ruszyły szkolenia

Chcą zostać ratownikami wodnymi. Właśnie ruszyły szkolenia

W Świnoujściu zanim rozpocznie się sezon letni, trwają właśnie szkolenia przyszłych ratowników – informuje Twoje Radio 99,5 FM.

– Całe szkolenie polega na tym, aby kursant nauczył się różnych technik ratowniczych w różnych sytuacjach na, różnych akwenach. Dzisiaj akurat ćwiczymy w aquaparku. Kursanci w momencie zapisania się na kurs muszą umieć pływać, tutaj nie ma czasu na naukę tej umiejętności – mówi Jarosław Włodarczyk, instruktor WOPR.

Kursanci uczą się technik ratownictwa oraz obsługi podręcznego sprzętu. Jak się okazuje, dobrze wyszkolony ratownik wodny może pracować nie tylko na basenie, czy plaży, ale być pomocny żeglarzom, a nawet nieść pomoc podczas powodzi.

– Ratownicy nie muszą pracować wyłącznie na basenie. Na plaży przyda się umiejętność manewrowania skuterem ratowniczym.  Są też inne dodatkowe szkolenia w zależności od akwenów na których ratownicy chcą pracować. Na jeziorach będzie to np. umiejętność podnoszenia wywróconych jachtów, czy ich holowanie. Szkolenia odbywające się na wodach szybko płynących pomagają w przyszłości brać udział w akcjach przy powodziach – mówi Jarosław Włodarczyk.

Aby zostać ratownikiem trzeba wykazać się umiejętnością szybkiego pływania, holowania, a także wiosłowania. Warto dodać, że szkolenia ratownika wodnego mogą przeprowadzać wyłącznie podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego.

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.