Strona główna / Lokalne / Biznes i politycy spotkają się w Świnoujściu, by porozmawiać o inwestycjach na Pomorzu Zachodnim i stanie regionu

Biznes i politycy spotkają się w Świnoujściu, by porozmawiać o inwestycjach na Pomorzu Zachodnim i stanie regionu

10 kwietnia w Świnoujściu już po raz 11-ty rozpocznie się Baltic Business Forum – coroczne spotkanie przedstawicieli świata biznesu i polityki. Do nadmorskiego kurortu na trzy dni przyjadą wybitni ekonomiści, ministrowie a także przedstawiciele ambasad oraz samorządów, aby wspólnie rozmawiać o współpracy inwestycyjnej, gospodarczej i turystycznej na Pomorzu Zachodnim oraz współpracy w Regionie ABC. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki badań na temat profilu społecznego migrantów zarobkowych z Ukrainy.  

BBF odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Energii oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jakich tematów i dyskusji możemy się spodziewać w trakcie tego największego w regionie wydarzenia gospodarczego?

O rozwoju regionu i pracownikach z Ukrainy

Pierwszy dzień konferencji upłynie pod hasłem „Energia dla Europy i Regionu ABC” (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne). Wśród panelistów będą m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, wiceminister rozwoju regionalnego Ukrainy Taras Tokarski i prof. Witold Orłowski.

10 kwietnia, jeszcze przed inauguracją BBF, odbędzie się spotkanie przedstawicieli samorządów woj. zachodniopomorskiego z grupą 25 radców handlowych z ambasad ustanowionych w Polsce, zarówno z państw członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Czechy, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Węgry), jak i spoza niej (Chiny, Iran, Malezja, Tajlandia, RPA, Ukraina).

– Tego  dnia zaplanowaliśmy trzy debaty z udziałem wyjątkowych gości. Jedna z nich poświęcona będzie przykładowi dobrej współpracy władz samorządowych, państwowych i unijnych jakim jest budowa tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Ta inwestycja w 2022 roku zapewni szybkie i niezawodne połączenie obszarów  miasta – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, które jest organizatorem Baltic Business Forum. Eksperci podejmą również temat rozbudowy infrastruktury energetycznej i transportowej w Regionie ABC oraz sposobów finansowania tych inwestycji- ze środków Funduszu Trójmorza, budżetów państw, rynków kapitałowych i Unii Europejskiej. Organizatorzy zapowiadają również prezentację specjalnego badania profilu ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce. To element kampanii społecznej „Partnerstwo i zatrudnienie”, zainicjowanej przez Polsko- Ukraińską Izbę Gospodarczą podczas ubiegłorocznego BBF.

Raport o stanie Pomorza Zachodniego

Drugi dzień Baltic Business Forum przyniesie między innymi geopolityczną debatę pod tytułem „Bezpieczeństwo energetyczne w Regionie ABC – biznes czy polityka? Rola Rosji, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych”. Weźmie w niej udział ekspert ukraiński Mykhailo Gonchar oraz  Ilya Ponomarev, były deputowany Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, jedyny, który głosował przeciwko aneksji Krymu, dziś polityk opozycyjny, członek Forum Wolnej Rosji.

Planowanych jest też pięć paneli dyskusyjnych, wśród omawianych tematów: woj. zachodniopomorskie jako regionalny hub energetyczny i transportowy, sposoby przyspieszenia inwestycji mieszkaniowych, nowoczesne rozwiązania w zakresie mobilności mieszkańców miast.

– Z udziałem samorządowców z województwa zachodniopomorskiego będziemy  dyskutować o tym, jaki wpływ na rozwój regionu mają samorządy oraz polityka rządu. Powstanie swoisty „raport o stanie regionu”, z rekomendacjami jak harmonizować działania władz publicznych – wyjaśnia Dariusz Szymczycha.

Baltic Business Forum odbędzie się w świnoujskim hotelu Radisson Blu Resort. Z programem konferencji można zapoznać się na stronie https://balticbusinessforum.eu/

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.