Strona główna / Lokalne / Na promenadzie w Świnoujściu staną egzotyczne palmy

Na promenadzie w Świnoujściu staną egzotyczne palmy

Nie tylko niedziela będzie  palmowa w Świnoujściu. Palmy będą rosły u nas przez cały rok. Miasto ogłasza bowiem przetarg na zakup roślin, które uzupełnią ogród sensoryczny wśród nich będą właśnie mrozoodporne palmy.

– Palmy, bananowce, kaktusy, pomarańcze. Coraz więcej takich roślin rośnie w Polsce i w naszym klimacie bardzo dobrze sobie radzą. Jestem przekonany, że będzie ich z roku na rok przybywało. Świnoujście, które chce u siebie posadzić te rośliny jest potwierdzeniem tego trendu – zapewnia Krzysztof Baran z gliwickiej firmy Dobrenasiona.com, który m.in. sprzedaje nasiona roślin uznawanych dotychczas przez nas jako egzotyczne.

Nad Bałtykiem też nie będziemy jedynym miejscem z palmami. Rosną takowe bowiem zarówno w Ystad jak i na Bornhlomie. Te które mają stanąć na Promenadzie Zdrowia na pewno będą się cieszyć dużą popularnością i uatrakcyjnią to miejsce.

Szorstkowiec fortunnego (Trachycarpus Fortinei), to jedna z takich odmian, które doskonale sobie radzą w naszym klimacie.

– U mnie w ogrodzie rośnie od 2006 r. Naturalnym środowiskiem dla niego jest podnóże Himalajów, więc niskie temperatury to dla nich nic nowego – twierdzi Marek Malec z Dzierżoniowa, autor książki „Palmy mrozoodporne w Polsce. Poradnik ogrodnika-amatora”. –  W Polsce rośnie już kilka tysięcy palm, które sprzedałem. Zwykle ludzie kupują je do przydomowych ogrodów”.

Według Krzysztofa Barana takie palmy wytrzymują nawet w temperaturach do minus 20 stopni Celsjusza. Osiągnąć mogą nawet wysokość 20 metrów. Te, które jeszcze w tym roku mają stanąć w świnoujskim ogrodzie sensorycznym będą dorodnymi drzewami o wysokości ok. 3 metrów. Ich korzenia maja być zimą specjalnie dogrzewane.

Latem na palmie wyrastają wspaniałe żółte kwiaty zebrane w zwisających wiechach, później zawiązują się niebieskoszare owoce. Trachycarpus jest popularnym gatunkiem w Europie Południowej.

– Roślinę tę udało się zaaklimatyzować nawet w krajach północnej i zachodniej Europy, takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia i Norwegia, w zachodniej Kanadzie (okolice Vancouver), w Japonii, i w Tasmanii – wylicza Krzysztof Baran. – W naszym klimacie ten gatunek palmy jest całkowicie mrozoodporny.

W internecie nie trudno znaleźć zdjęcia szorstkowców obsypanych śniegiem.

W sąsiedztwie palm w „strefie egzotycznej” na świnoujskiej Promenadzie Zdrowia posadzone zostaną także juki gwatemalskie. Opodal w „strefie japońskiej” będzie można podziwiać drzewa bonsai w otoczeniu cyprysów oraz wielobarwnych kwiatów.

Na zdjęciach Szorstkowiec fortunnego (Trachycarpus Fortinei), takie palmy staną na świnoujskiej Promenadzie Zdrowia.

 

 

 

 

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

2 komentarze

  1. Prowincjonalne kompleksy, tutaj naturalne i prawdziwe są sosny. Posadźcie sobie takie plastikowe palmy, pozłacane, będą szykowne jak złote zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.