Strona główna / Lokalne / Żaglowiec Sedov. Nie mógł przypłynąć do Polski, zacumował w niemieckim Warnemunde

Żaglowiec Sedov. Nie mógł przypłynąć do Polski, zacumował w niemieckim Warnemunde

Rosyjski żaglowiec miał wpłynąć do portu w Świnoujściu na początku maja. Premier Mateusz Morawiecki zabronił wpłynięcia jednostce na polskie wody terytorialne, bo na pokładzie żaglowca mają szkolić się studenci z anektowanego Krymu.

– Młodych ludzi trzeba przede wszystkim uczyć tolerancji i pokazywać, że świat nie jest tylko tym, co dzieje się w ich kraju. Nie tylko tym co widzą w mediach, które różnie prezentują rzeczywistość. Nam zależy na tym, żeby pokazać żeglarzom, że Polska jest piękna i otwarta – uważa Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Tymczasem rosyjski żaglowiec obrał kurs na port w Warnemunde w Niemczech, gdzie w weekend zacumował przy jednym z najbardziej reprezentacyjnych nabrzeży.

Jeszcze nie wiadomo, czy rosyjski żaglowiec przypłynie w maju do Świnoujścia. Jeśli premier podtrzyma swoją decyzję, wówczas nie będzie mógł zacumować przy Kapitanacie Portu w Świnoujściu, gdzie rosyjskie żaglowce stawały wielokrotnie.

Zobacz również

Jacek i Michał na zawodach w zimowym pływaniu w Gdyni

W dniach 4-5.02.2023 r. w Gdyni na Marinie Gdyńskiej odbyły się zawody zimowego pływania Gdynia …

21 komentarzy

 1. Kto tak doradził Matołuszowi? Poseł Jarosław Zawszedziewicą zwany. Oczywiście tonem nieznoszącym sprzeciwu. I tyle.

 2. Spokojnie trolle. My Polacy wiemy jakich mamy dzikich sąsiadów. ☺

 3. Pan premier Morawiecki palnął jak łysy o posadzkę. Doradcę powinien wywalić na zbity łeb.

  • Brawo Panie Premierze. Najwazniejsze bezpieczenstwa polskich jeszcze granic. Ja zanektuja zachod to beda wiedzieli co to bezprawie. To USA powinna oddac Alaske takim rozumowaniem?.
   Jednosc NATO wazna szpiegow nie brak od wieków hodowni nad Wisla. Tylko Kosciuszko wie jak dzialac ale gdzie nastepcy?.
   UE zobowiazala Moskali oddac wrak samolotu smolenskiego i co….
   OCZYSCIC kraj z antypolakow to potrwa…
   Najwiecej na swiecie jakich ludzi jest? Tchurzow bojacych sie Prawdy….Nie umia odroznic dobra zla…to nieuleczalnie chorzy tylko Bog Chrystus moze ich uleczyc….
   Tak nam dopomoz Bóg.
   Jonas ostrzega maj sierpien i grudzien na nawrocenia pozostal.

 4. To był błąd taktyczny .cóż kto jest winny ze Rosjanie anektowali Krym.Krym od zawsze był rosyjski.tatarski a po pijanemu Tów.Chruszczw dał to sekretarzowi republiki Ukraina.. Nie umiemy robić dobrej polityki tylko faule.a po tym Rosjanie nie kupują naszych proosiakow i warzyw oraz owoców.Niemcom nic nie przeszkadza w robieniu wielkich interesów z Rosją.

 5. Kto zasugerował Premierowi podjęcie takiej decyzji??
  Raczej nie był to Żeglarz….
  Ktoś mu chyba doradza… niech się ujawni….

 6. Szuka jest ten co ie potrafi utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami, my Polacy zawsze z,, honorem,, dostawalismy w d…. CZESI I INNI NIEMCY Też wygrywają No a my jesteśmy przecież Polakami.No nie?

 7. Niemcy nie mają problemu że na pokładzie są studenci z Krymu ??? Najpierw Niemcy

 8. Brawo Panie Prezydencie☺️ bardzo madre slowa!

 9. „Zielone ludziki”? Młodzież z Krymu, tudzież Ukrainy lub Rosji (kuriozalna sytuacja), nie jest odpowiedzialna za aneksję Krymu przez Rosję. Ani żaglowiec za swoją historię, że należał do floty II Rzeszy, później III Rzeszy, dalej Związku Radzieckiego i obecnie Federacji Rosyjskiej. – Bo i kuźwa o to chodzić może, Mateusz Morawiecki to historyk więc wie jaką historię ma ten pływający zabytek marynistyki. Zwyczajowo statek przyjmuje się do portu. Jeżeli na statku nie było podejrzanej elektroniki nasłuchowej, to decyzję można ocenić jako decyzję bez sensu.

 10. Jak zwykle machamy szabelką i warczymy podczas gdy inni dookoła robią interesy zamiast się jątrzyć.

 11. nie tylko Polska nie wpuściła Sedova bo już kilka dni wcześniej inne kraje bałtyckie też nie zezwoliły na jego wpłynięcie

 12. MORAWIECKI DAŁ POKAZ GŁUPOTY – KOLJNY RAZ POLSKA WYCHODZI NA PIENIACZA

  • Niestety ale masz rację

  • Między ludźmi morza jest silna więź i szczególna solidarność.Okręt szkoleniowy chciał wody i jedzenia.Tego nie odmawia nie tylko chrześcijanin ale i żaden żeglarz.Kruzensztern przerwał w 2000 r udział w regatach by ratować polską żeglarkę z
   s/y POGORIA.Tej pomocy odmówił syn legendy Solidarności Walczącej !
   On zdeptał tą solidarność.

 13. Wielka szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.