Strona główna / Lokalne / Karetki pogotowia ratunkowego będą jeździć bez lekarzy?

Karetki pogotowia ratunkowego będą jeździć bez lekarzy?

Czy wkrótce do zawałów, wypadków samochodowych i udarów będą jeździć sami ratownicy medycznie bez lekarzy? Marszałek województwa zachodniopomorskiego złożył wniosek do wojewody o zastąpienie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na podstawowe, czyli bez lekarzy.

– Zastąpienie zespołów specjalistycznych ratownictwa medycznego, zespołami podstawowymi, zwiększy ilość pacjentów przekazywanych szpitalnej izbie przyjęć, co nie bez znaczenia będzie dla zwiększenia czasu oczekiwania pacjenta na przyjęcie i udzielenie pomocy. Ratownicy medyczni choć dobrze wykwalifikowani nie są w stanie ocenić w pełni stanu pacjenta. Ponadto wydolność szpitalnych izb przyjęć szczególnie w okresie sezonu letniego jest mocno ograniczona z uwagi na zwiększoną ilość pacjentów urazowych oczekujących pomocy – uważa Dorota Konkolewska, prezes świnoujskiego szpitala.

Problem dotyczy Goleniowa, Wałcza, Gryfic, Chojny, Sławna i Świnoujścia. Decyzja ma być podyktowana wysokimi oczekiwaniami finansowymi lekarzy. Wojewoda zwrócił się do Prezydenta Świnoujścia o zabezpieczenia obsady lekarskiej do specjalistycznych zespołów. Tymczasem, mimo dobrych warunków finansowych i zabezpieczenia socjalnego świnoujski szpital od 2 lat nie może pozyskać rezydenta do specjalizacji z chorób wewnętrznych.

– Podjęcie decyzji o likwidacji zespołów specjalistycznych w miejscowości nadmorskiej z dużą liczbą turystów i ograniczoną kadrą medyczną w szpitalu doprowadzić może braku odpowiedniego zabezpieczenia pacjentów, a w dłuższej perspektywie do odejścia kadry medycznej ze szpitala z uwagi na nadmierne obciążenie. Wskazać należy, iż szpital obecnie nie może pozyskać brakującej kadry lekarskiej. – dodaje Dorota Konkolewska.

To Wojewoda Zachodniopomorski jest odpowiedzialny za plan działania systemu państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie. Na razie zwrócił się do starostów o opinię w sprawie likwidacji tzw. „esek” i zastąpienie ich podstawowymi zespołami bez lekarzy.

 

Zobacz również

Świnoujście w sobotę było najgorętszym miastem w Polsce

Kolejne tegoroczne rekordy temperatur zostały pobite. W sobotę najcieplej było w Świnoujściu. Tam termometry pokazały …

15 komentarzy

 1. ratownik medyczny nie jest od leczenia pacjentów tylko od ratowania wzywanie karetki P do gorączki od tygodnia lub ból głowy od miesiąca to pomyłka

 2. Znam lekarzy którzy tak robią już długi czas. A na pytanie ratownika po co bierze tego pacjenta to odpowiada że będzie spał spokojniej jak go zawiezie na sor.

 3. Bardzo ciekawe co Pani prezes tutaj opowiada, w takim razie Ja nie wiem jak radzi sobie reszta polski gdzie takie kroki zostały podjęte już dawno temu. Lepiej by się zajęli podstawą opieka zdrowotną która kuleje i gdzie szanowni lekarze potrafią tylko receptę przedłużyć bo na nic innego nie ma tam kasy.

 4. Ciesze się ze nie będzie lekarzy

 5. Karetki bez lekarza są coraz częściej. Spadek jakosci usług jest podyktowany niedofinansowaniem służby zdrowia. Na SORach będzie masakra. Będą musieli zwiększyć liczbę lekarzy-samobojców zawodowych a i ci się wykruszą. Ci z karetek tylko w kilku procentach przejdą na SORy. A będzie potrzeba 2x tyle i za 2x tyle. Więc kolejna dobra zmiana może zmiecie… Bo SOR dotyczy także a nawet szczególnie wyborców dobrej zmiany

 6. lekarz ZRM i SOR

  pomysł wręcz genialny.

  teraz wszystkie zespoły P zaczną funkcjonować jako T ( transportowe ) będą dowozić 100 % wezwań ” do najbliższego SOR ”
  nie będzie już możliwości wezwania S do pomocy i przerzucenia odpowiedzialności na lekarza (cytat z ratownika z wczoraj ” niech decyduje lekarz ja za nic nie będę brał odpowiedzialności ” )
  kolejka i ilość oczekujących znacznie wzrośnie
  reszta nawet najtwardszych lekarzy z SOR ucieknie na zachód a ma blisko !!!!!
  jeśli ktoś się zostanie i weźmie te dyżury zostanie milionerem.

  pozostali przestaną pracować po 480 godzin na miesiąc zaczną żyć normalnie ze swoją rodziną.
  sumarycznie dobrze !!!!!!!!!!!!!!
  NIECH SIĘ STANIE !!!
  chce tylko zobaczyć takiego polityka który podejmie taka decyzje “politycznie niewygodną dla autora “

  • Znam lekarzy którzy tak robią już długi czas. A na pytanie ratownika po co bierze tego pacjenta to odpowiada że będzie spał spokojniej jak go zawiezie na sor.

  • A o tym że lekarze POZ wszystko kierują na SOR ani slowa….
   O tym że lekarz NiŚOL odmówił przyjazdu ani słowa…..
   O tym że brakło numerów w przychodni ani słowa….
   To robi kolejki. A nie ratownicy.

   • masz racje szkolenie pacjentów przy wzywaniu karetki bo ból w klatce a okazuje sie ze to pacjent terminalny po opieką paliatywy lub lek poz tylko pan doktor nie bedzie wysyłał pacjenta do szpitala bo trza miejsce uzgodnic , i rtoszczenia co do ratowników zeby podłaczyli kroplówki itp bo przeciez moga i posiedza u pacjenta dwie godziny az zlecą

  • Znam lekarzy którzy 100procenf wyjazdów kończą na sor albo izbie przyjęć

   • Ja też takich znam ale wszyscy ratownicy wożą wszystko. Ja ogólnie popieram ideę karetek bez lekarzy ale również popieram ideę karetek bez ratowników , którzy tylko wrzucic na nosze i dowieżć do SOR bez podania leków , bez wkłucia, bez badania z fikcyjnie wpisanymi parametrami życiowymi. Wielu RM nie powinno nigdy wsiadać do karetki. Coś na ten temat wiem. Ale ogólnie zamysł karetek bez lekarzy w 100% popieram.

 7. Już nie straszcie że ludzie będą zagrożeni. I tak jest 80 procent zespołow bez lekarza. Więc pięć w tą czy tamtą stronę nic nie zmieni. A co do ludzi na SOR to pani prezes sie myli. Lekarz tez nie jest w stanie zbadać człowieka bez specjalistycznego sprzetu a rodzaj zespołu nie ma tu znaczenia.

  • Karetki bez lekarza są coraz częściej. Spadek jakosci usług jest podyktowany niedofinansowaniem służby zdrowia. Na SORach będzie masakra. Będą musieli zwiększyć liczbę lekarzy-samobojców zawodowych a i ci się wykruszą. Ci z karetek tylko w kilku procentach przejdą na SORy. A będzie potrzeba 2x tyle i za 2x tyle. Więc kolejna dobra zmiana może zmiecie… Bo SOR dotyczy także a nawet szczególnie wyborców dobrej zmiany

   • jaki spadek usług karetki traktowane są jako jezdzący POZ ciekawe jakie komentarze daje pan doktor jak jedzie do pacjenta gorączka 30 lat bo mamusia wzywa do dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.