Strona główna / Lokalne / Tramwaj wodny połączy lewobrzeże z latarnią morską i Fortem Gerharda
Janusz Żmurkiewicz o pomyśle związanym z biała flotą poinformował podczas spotkania z przedstawicielami branży turystycznej. FOTO: BIK

Tramwaj wodny połączy lewobrzeże z latarnią morską i Fortem Gerharda

Prezydent Świnoujścia poinformował, że miasto stara się o nabrzeże przy latarni morskiej. Dziś jego właścicielem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście. Chce, aby z centrum miasta do atrakcji turystycznych kursował tramwaj wodny.

– Prowadzę rozmowy z Zarządem Morskich Portów na temat wymiany terenów. Tak, abyśmy mieli nabrzeże w pobliżu latarni, do którego mogłyby przybijać małe statki pasażerskie. Połączenie obsługiwałaby Żegluga Świnoujska. Jej dyrektor szuka już jednostki, którą żegluga mogłaby kupić. To będzie taki zalążek tego, czym między innymi będzie zajmowała się ŻŚ po uruchomieniu tunelu – napisał prezydent Świnoujścia na facebookowym profilu.

Wiadomo, że przygotowywane są koncepcje funkcjonowania Żeglugi Świnoujskiej po wybudowaniu tunelu pod Świną. Armator nie zamierza ograniczać się wyłącznie do transportu pasażerów pomiędzy wyspami za pomocą Bielików i Karsiborów.

Pomysł na reaktywację białej floty w Świnoujściu nie jest nowością. Jednak dopiero teraz może mieć szansę na powodzenie. Projekt zakłada możliwość zwiedzania miasta drogą wodną, odpoczynku i rekreacji nad wodą oraz utrzymanie bezpieczeństwa na szlaku wodnym. W ramach powstania białej floty będzie trzeba wyremontować część nabrzeży oraz utworzyć nowoczesne przystanki.

Na podobny ruch zdecydował się Gdańsk kilka lat temu. Wówczas w ramach „Programu ożywienia dróg wodnych” udało się otrzymać z Unii Europejskiej blisko 17 mln złotych na budowę trzech przystani, bosmanatu, pomostów, parkingów oraz 10 nowoczesnych przystanków.

 

 

Zobacz również

Jacek i Michał na zawodach w zimowym pływaniu w Gdyni

W dniach 4-5.02.2023 r. w Gdyni na Marinie Gdyńskiej odbyły się zawody zimowego pływania Gdynia …

2 komentarze

  1. Fantastyczna sprawa

  2. Idealnym miejscem jest chyba ta zatoczka za nieukończonym nabrzeżem portu gdzie od kilkudziesięciu lat sterczą druty zbrojeniowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.