Strona główna / Lokalne / Muzealnicy odwiedzili Świnoujście

Muzealnicy odwiedzili Świnoujście

Dyrektorzy i pracownicy Muzeów Wojskowych z Warszawy, Dęblina, Białegostoku, Bydgoszczy, Lublina, Gdyni, Siedlec i Koszalina byli przez dwa dni gośćmi Świnoujścia i  Muzeum Obrony Wybrzeża – Fortu Gerharda i Podziemnego Miasta. 

Muzealnicy w ramach „Podróży Śladem Dobrych Praktyk” , której   organizatorem było Muzeum Sił Lotniczych w Dęblinie i muzeum z Fortu Gerharda poza zwiedzaniem zabytków uczestniczyli w panelu dyskusyjnym o sytuacji polskiego muzealnictwa wojskowego.

Goście nie kryli podziwu dla Świnoujścia i kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża. – Fort Gerharda jest bodaj pierwszą w Europie palcówką, która wprowadziła interaktywne zwiedzania z żywy rekonstruktorem w muzeum. – opowiadał gościom z całej Polski Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Lotniczych z Dęblina.- Ilość unikatów w kolekcji onieśmiela- nawet muzealników z 50-letnim stażem – dodawał .

Dyrektorzy Muzeum Marynarki Wojennej podziwiali nowy nabytek – flaka 8,8 cm.  Pracownicy Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy zainteresowali się wprowadzonym w Gerhardzie systemem oznakowania eksponatów – rozważają wprowadzenie identyczny rozwiązań w przebogatych w eksponaty magazynach swoje placówki.

Dyrektor Muzeum Wojskowego w Białymstoku Robert Sadowski zwrócił uwagę, że świnoujska placówka jest wyjątkowa nie tylko ze względu na bogatą i unikalną kolekcję, ale także ze względu na sposób finansowania. – Trudno uwierzyć, że takie instytucje kultury jak świnoujska placówka  nie są wspierane finansowo w żadnej sposób przez lokalny samorząd- miejski czy marszałkowski. –mówi podczas uroczystej kolacji.- Zazdrościmy  wyjątkowej architektury i wyczucia z jakim ją na cele muzeum zaadoptowano – dodawał nie kryjąc podziwu.

Podczas spotkania padły konkretne propozycje współpracy- w pozyskiwaniu eksponatów czy pomocy w konserwacji najwartościowszych muzealiów. Świnoujścia kolejny raz zostali także zaproszeni do współpracy przy zagospodarowanie innych obiektów – od obecnych na spotkaniu samorządowców  padły propozycje przekazania w zarząd fortyfikacji na południu Polski- między innymi w Krakowie.

Zobacz również

Film “Zenek” dostępny na Netflix!

To była jedna z głośniejszych polskich premier w 2020 roku. Mowa oczywiście o filmie “Zenek”, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.