Strona główna / Kultura / Kontrapunkt także w Świnoujściu. 10-12 maja

Kontrapunkt także w Świnoujściu. 10-12 maja

Tego jeszcze nie było! Jeden z najstarszych, największych i (subiektywnie) najlepszych festiwali teatralnych w Polsce zagości w Świnoujściu. W ramach projektu „Wyspa Kontrapunkt” w mieście na 44 wyspach zaprezentowana zostanie część przedstawień z repertuaru szczecińskiego 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019, oraz propozycje specjalnie wybrane na wyspiarski epizod festiwalu.

„Wyspa Kontrapunkt” odbędzie się między 10 a 12 maja 2019 roku. Spektakle prezentowane będą w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu, Hali w Basenie Północnym oraz w Miejskiej Galerii Sztuki ms44. Na wszystkie spektakle – wstęp wolny!. Bezpłatne wejściówki należy odebrać wcześniej we wskazanych punktach dystrybucji (kasy MDK).

Pełny program szczecińskiego KONTRAPUNKTU można odnaleźć w serwisie internetowym: www.kontrapunkt.pl. Organizatorem festiwalu jest Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie, finansowanie zapewnia Miasto Szczecin. Przegląd został także dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

___________________________

Świnoujska wyspa, szeroko otwarta dla magii teatru, ma w sobie moc Prospera, ładzącego niepokój duszy współczesnego Kalibana. WYSPA KONTRAPUNKT ma ambicje stać się stałym elementem pośród  płynnego oceanu współczesnego świata, a premierowa edycja, wypełniona będzie przez trzy dni teatralnymi wydarzeniami. Tak aby można było o niej powiedzieć, „Wyspa ta jest pełna dźwięków, głosów i słodkich pieśni, które cieszą”. Uznam to nie tyle skrawek lądu ograniczony żywiołem, ale zgodnie z myślą, że „cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy” to największa scena, świata.
Andrzej Pawełczyk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu

_____________________________

Pierwszą z festiwalowych pozycji, zagraną w bardzo nietypowym dla teatru miejscu – w przestrzeni galerii sztuki, będzie monodram Magdaleny Drab „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”. Spektakl został uhonorowany prestiżową nagrodą „The Best OFF 2018”, oraz tytułem Najlepszego Przedstawienia Teatru Niezależnego. To spotkanie podczas wernisażu malarki naiwnej Marii Wnęk, które staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Spektakl odbędzie się w piątek (10 maja 2019) o godzinie 19.00 w Galerii ms44.

Kolejna piątkowa propozycja to taneczny spektakl katowickiego Living Space Theater „Jezus Maria, Uchodźca!”. Przedstawienie zostanie zaprezentowane o godzinie 21.00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury. Twórcy snują fikcyjną (?) historię, w której do Polski przybywa coraz więcej uchodźców – Maryja z dzieciątkiem, Miś-niedźwiadek i wielu innych. Słowem – tłumy czekają u granic Polski. Pytają: czy wpuścimy ich na nasze podwórka? A swój spektakl określają mianem „wyjątkowo barwnego uchodźczego show”.

Sobotnią „Wyspę Kontrapunkt” otworzy (11 maja 2019, godzina 18.00, Hala w Basenie Północnym) stołeczna aktorka, Ola Bożek-Muszyńska, która zaprezentuje teatralny eksperyment „Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji”. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie:  „Na co przyjdzie jeszcze czas?”. Poszukiwania ruchowe poprzedziła praca badawcza oraz wywiad przeprowadzony na grupie kobiet z pokolenia 50+ oraz 30+. Jedna z recenzentek, Teresa Fazan na łamach taniecPOLSKA.pl, potwierdziła cel aktorki: „Spektakl Bożek przede wszystkim podnosi na duchu, ale równocześnie skłania do refleksji nad własnym życiem i tym, na co jeszcze znajdziemy w nim czas”.

Kolejna z kontrapunktowych propozycji ma świnoujskie konotacje. Publiczność zobaczy rodowitą wyspiarkę – Katarzynę Dominiak w wielokrotnie nagradzanym monodramie „Z innej gliny”. To także wejrzenie wewnątrz artystycznego świata i duszy… To historia genialnej rzeźbiarki, Camille Claudel, samorodnego talentu, muzy i partnerki Augusta Rodina, światowej sławy rzeźbiarza. Spektakl jest podróżą po różnobarwnych uczuciach i epizodach życia Camille, kobiety wyemancypowanej, i niezależnej. Spektakl zostanie zaprezentowany w Hali w Basenie Północnym o godzinie 20.00.

Trzeci dzień wyspiarskiego Kontrapunktu to wyjątkowe muzyczne widowisko, w wykonaniu fantastycznej szczecińskiej aktorki – Marii Dąbrowskiej, w towarzystwie równie fanatycznego muzyka – Kuby Fiszera. Nie bójmy się słowa recital, nie bójmy się słowa artystka. Dąbrowska wyśpiewa piosenki, przy których wasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek. „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi” z repertuaru Teatru Współczesnego w Szczecinie w niedzielę, o godzinie 18.00 na deskach Sali Teatralnej MDK.

I ostatnia ze świnoujskich propozycji Kontrapunktu – głośny monodram Wojciecha Kowalskiego „Homosovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”. To spektakl skonstruowany na bazie twórczości Zoszczenki  z wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych.  Tak o tym przedstawieniu napisał krytyk teatralny Łukasz Drewniak: „Jak się wymyśla tak długi tytuł, to powinno się wiedzieć, że gdzieś w swojej połowie z czystego tytułu zmienia się on w swoją własną interpretację przedstawienia. Taki tytuł już właściwie jest recenzją. Wolałbym oczywiście, żeby spektakl Kowalskiego nazywał się po prostu Kowalski, bo pomieściłby się w tym tytule i Homo Zoszczenkus, i polski Everyman, i cała nasza współczesność…”. Czy to prawda? Trzeba się przekonać osobiście – spektakl odbędzie się w niedzielę, 12 maja, o godzinie 20.00 w Sali Teatralnej MDK.

 

PROGRAM

 

10 MAJA 2019 | PIĄTEK

19.00 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | ul. Armii Krajowej 13

„Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”
wyk. Magdalena Drab (Warszawa) | 50’

21.00 | Sala Teatralna Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu | ul. Jana Matejki 11

„Jezus Maria, uchodźca” | Living Space Theatre (Katowice) | 60’

 

11 MAJA 2019 | SOBOTA


18.00 Hala w Basenie Północnym | Marina – ul. Wybrzeże Władysława IV/ul. Jachtowa
„Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak się pozbyłam prokrastynacji”
wyk. Ola Bożek-Muszyńska  (Warszawa) | 60’

20.00 | Hala w Basenie Północnym | Marina – ul. Wybrzeże Władysława IV/ul. Jachtowa

„Z innej gliny” Monodram Katarzyny Dominiak (Świnoujście) | 60’

 

12 MAJA 2019 | NIEDZIELA

18.00 | Sala Teatralna Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu | ul. Jana Matejki 11

„Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi” | Teatr Współczesny w Szczecinie
wyk. Maria Dąbrowska, Kuba Fiszer | 70’

20.00 | Sala Teatralna Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu | | ul. Jana Matejki 11

„Homo Sovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis
obyczajów z czasów  Michaiła Zoszczenki”
Monodram Wojciecha Kowalskiego (Częstochowa) | 60’

Bezpłatne wejściówki

Kasa MDK: ul. Wojska Polskiego 1/1 (II piętro, p. 317)
poniedziałek – piątek:  8.00–15.00

 

Galeria ART:ul. Wojska Polskiego 1/1
wtorek – sobota: 12.00–18.00

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.