Strona główna / Kultura / Galeria Sztuki Współczesnej. Rysunki na obniżenie ciśnienia
Foto: Robert Ignaciuk

Galeria Sztuki Współczesnej. Rysunki na obniżenie ciśnienia

„Letnisko”, taki miękki i ciepły tytuł nosi wystawa obrazów Basi Bańdy, które będą wystawiane w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44. Prace artystki z serii: „Rysunki na obniżenie ciśnienia” powstałe w 2018 i 2019 roku, to klasycznie proste obrazy, powstałe przy użyciu : farby olejnej, ołówka na papierze, akwareli. I są one mocno związane z odczuwaniem przyrody.

Artystka w swojej twórczości podejmuje próbę uchwycenia i zobrazowania własnych emocji, w kontakcie z naturą. Jak sama to określa, będzie to rodzaj „wizualnego haiku”. Abstrakcyjne prace próbujące uchwycić klimat Letniska, uzupełnione będą na wystawie o małe przestrzenne obiekty. Serdecznie zapraszamy w sobotę, 18 maja do Galerii Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu, przy ul. A. Krajowej 13. Wstęp wolny.

Fragmenty tekstu krytycznego dotyczącego wystawy Basi Bańdy, autorstwa Barbary Haręży.

Letnisko, czyli impresja letniej chwili.

„Przejrzysta warstwa mgły na moment przed przebiciem się słońca. Trudno to odmalować, bo chwila jest tak przelotna. Musi zapaść w duszę. Forma musi się stopić w jedno z poglądem na świat” – pisał w 1917 roku trzydziestoośmioletni Paul Klee, będąc u progu szczytowej formy swojej twórczości. Na kartkach „Dzienników” kontestował mimetyczny wymiar malarstwa, uznając go za nie dość doskonały, by utrwalić ulotność chwili czy wyrazić metafizyczny stan duszy. Jak bowiem na płótnie zmaterializować impresję, jak nadać trwały wyraz efemeryczności doznania, jakim był zapadający głęboko w duszę malarza widok rozproszonej jasności lekkiego zamglenia podczas letniego poranka? Jak zobrazować ciepłotę letniej nocy, dźwięk piasku pod stopami, niewerbalną rozmowę z falami morskimi czy stan poczucia bezpieczeństwa, które daje beztroskie korzystanie z uroków letniskowego plażowania? Tym, zgoła pokrewnym rozważaniom oddaje się Basia Bańda na gruncie swoich najnowszych realizacji, wokół których koncentruje się aktualna ekspozycja. Artystka kierując się intuicją malarską, tą samą co ojcowie abstrakcjonizmu – Paul Klee czy Wassily Kandinsky, odkrywa nowe dla siebie obszary poszukiwań plastycznych.”

Basia Bańda. Artystka sztuk wizualnych. Uprawia malarstwo i sztukę obiektu. Urodziła się 1 maja 1980 roku w Zielonej Górze. W latach 2001-2006 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2006 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Od 2008 roku jest asystentką w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Woźniaka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współpracuje z Galerią Pies w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

W 2009 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz nagrodę miesięcznika „Arteon”. W 2010 roku była nominowana do nagrody „Ale Sztuka” przyznawanej przez redakcję Gazety Wyborczej, Radia Zachód i TVP Gorzów. Rok później nawiązała współpracę z Operą Narodową w Warszawie. W roku 2012 uzyskała stypendium twórcze i artystyczne miasta Zielona Góra.

Basia Bańda zaliczana jest do grona najciekawszych artystek debiutujących w Polsce po roku 2000. Jej twórczość koncentruje się na problematyce ciała, seksualności, sferze emocjonalnej związanej z intymnością i źródłach lęków ukrytych w podświadomości. Krytycy zwrócili uwagę już na wczesne prace Bańdy, które powstawały w trakcie studiów, a istotne znaczenie dla jej kariery artystycznej miał udział w targach sztuki Art Poznań 2005. W tym samym roku artystka zaprezentowała swoje obrazy w Berlinie na prestiżowych targach Art Forum. W 2007 roku znalazła się w grupie 60 polskich malarzy uczestniczących w wystawie „Malarstwo polskie XXI wieku” w warszawskiej Zachęcie

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 18 maja do Galerii Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu, przy ul. A. Krajowej 13. Wstęp wolny

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Jeden komentarz

  1. Kto to utrzymuje bo na pewno nikt prywatny…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.