Strona główna / Lokalne / Pilotażowy program antysmogowy . Oddychać czystszym powietrzem

Pilotażowy program antysmogowy . Oddychać czystszym powietrzem

Ruszył Zachodniopomorski Program Antysmogowy. Prawie 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPOWZ) samorząd województwa przeznaczył na wymianę przestarzałych kotłów i termomodernizację budynków jednorodzinnych. To pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych pyłów.

Problem wisi w powietrzu

Według ubiegłorocznego raportu WHO wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 leży w Polsce. Dane nie pozostawiają złudzeń – stężenia pyłów PM2,5 i PM10 przekraczają poziom w większości punktów pomiarowych.

– Uśredniając: za połowę pyłów zawieszonych odpowiadają gospodarstwa domowe. Transport to 10-12%, a reszta to rolnictwo, energetyka, przemysł. – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Tymczasem badania naukowe jednoznacznie pokazują, że pyłowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza wpływają na ludzkie zdrowie i pogarszają stan środowiska; przenikają do układu oddechowego i krwiobiegu, mogą też być rakotwórcze.

Czystsze” ciepło

Problemem jakości powietrza zajął się również Sejmik naszego regionu, który podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na Pomorzu Zachodnim ograniczeń w zakresie systemów ogrzewania. Jednym z głównych źródeł emisji szkodliwego dla zdrowia i środowiska pyłu PM10 jest bowiem produkcja ciepła. Jak zauważa Piotr Siergiej, uchwały antysmogowe mają ogromne znaczenie dla walki ze smogiem: – Gdyby takich uchwał nie było, najgorsze kotły wymieniane byłyby sukcesywnie, wraz z procesem zużywania, a to trwałoby wiele lat.

Na Pomorzu Zachodnim, dzięki skutecznie zakończonym negocjacjom z Komisją Europejską, można sfinansować wymianę starych kotłów ze środków unijnych. W programie regionalnym (RPOWZ) samorząd województwa przewidział dwa działania: 2.14 Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy oraz 2.15 Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – Zachodniopomorski Program Antysmogowy.

Pierwszy konkurs pilotażowego programu ruszył 30 kwietnia. – Pieniądze umożliwią wymianę około 590 pieców lub kotłów węglowych, a także przeprowadzenie około 390 termomodernizacji domów jednorodzinnych. Łącznie przyniesie to zatem około tysiąca zlikwidowanych „trujących” źródeł ciepła. – mówi Marek Budziłowicz z Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Odbiorcami wsparcia są mieszkańcy regionu. Wnioskowanie zostało uproszczone i odbędzie się za pośrednictwem gmin. Można otrzymać 7,5 tys. zł na wymianę piecy, 25 tys. zł na częściową termomodernizację lub 50 tys. zł na pełną termomodernizację mieszkania lub budynku mieszkalnego niezależnie od ponoszonych kosztów. W przypadku termomodernizacji podstawą wsparcia będzie audyt energetyczny przygotowany przez audytora zatrudnionego przez gminę. – Liczymy, że te zmiany przełożą się na poprawę jakości powietrza i staną się pierwszym ważnym działaniem w kampanii antysmogowej – mówi marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

Pełna treść artykułu na stronie: 01-2019.biuletynrpo.wzp.pl

Monika Wierżyńska/Smartlink

Zobacz również

Jacek i Michał na zawodach w zimowym pływaniu w Gdyni

W dniach 4-5.02.2023 r. w Gdyni na Marinie Gdyńskiej odbyły się zawody zimowego pływania Gdynia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.