Strona główna / Lokalne / Błękitna Flaga. Świnoujska plaża najdłużej w Polsce

Błękitna Flaga. Świnoujska plaża najdłużej w Polsce

Międzynarodowe Jury, które co roku przyznaje wyróżnienie Błękitną Flagę najlepszym na świecie kąpieliskom, właśnie ogłosiło tegorocznych wyróżnionych. Wśród 22 polskich kąpielisk jest oczywiście także świnoujskie na wyspie Uznam. Świnoujście jako jedyne w Polsce otrzymuje to wyróżnienie po raz 14 z rzędu. Po raz 11. otrzymał je również nasz port jachtowy.

Błękitna Flaga to międzynarodowy certyfikat, który przyznawany jest kąpieliskom i marinom działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon. Co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole, między innymi jakości wody, bezpieczeństwa i czystości plaży.

Natura dała nam co prawda piękną, szeroką i piaszczystą plażę, ale to za mało. Co roku staramy się podnosić standardy wypoczynku na naszej plaży i naszej mariny – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

W Polsce w tym roku Błękitna Flaga będzie powiewała na 22 kąpieliska (rok temu było ich 23). W naszym województwie, oprócz Świnoujścia, wyróżnienie otrzymały nadmorskie kąpieliska w: Pobierowie, Trzęsaczu, Dziwnówku, Dziwnowie i Międzywodziu.

Kąpielisko na Warszowie po raz drugi z rzędu otrzymało z kolei wyróżnienie „Przyjazna Plaża”. To krajowy odpowiednik „Błękitnej Flagi”.

Aby móc ubiegać się o międzynarodowe wyróżnienie, woda na kąpielisku musi być monitorowana przez 4 kolejne lata. A kąpielisko na Warszowie badane jest dopiero od ubiegłego roku. Stąd to wyróżnienie krajowe, a nie międzynarodowe – wyjaśnia Anna Kryszan, dyrektor OSiR Wyspiarz, które jest administratorem kąpielisk.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Jacek i Michał na zawodach w zimowym pływaniu w Gdyni

W dniach 4-5.02.2023 r. w Gdyni na Marinie Gdyńskiej odbyły się zawody zimowego pływania Gdynia …

3 komentarze

  1. Sprzątanie koszy to za mało . Miasto z takimi aspiracjami jak Świnoujście powinno zadbać o systematyczne codzienne sprzątanie śmieci z plaży i linii brzegowej, kuriozalny jest widok jadącego traktoru z pracownikiem stojącym na stopniu kabiny a obok w piasku leżą butelki , plastikowe opakowania – ale co tam trzeba przecież pędzić do następnego kosza na śmieci , podnoszenie śmieci z plaży ? Nie to jest poniżej naszej godności i inteligencji . A że po stronie niemieckiej plaża bieli się czystością – no cóż Niemcy już tak mają ; ale to ich problem.

  2. Chyba ślepi przyznają te flagi…

  3. myśleć urzędasy!

    czystość plaży jest taka że wysypują się śmieci z koszy!! i dodatkowa atrakcja jak pomiędzy plażującymi turystami np. o godzinie 18 jedzie ciągnik i zbiera śmieci z kubłów, jak by nie mogli tego zrobić np. trochę później gdy zrobi się luźniej na plaży, a nie jeździ ciągnik pomiędzy leżącymi opalającymi się ludźmi. albo wcześnie rano niech śmieci sprząta a nie o godzinie 17 czy 18 gdzie jest mnóstwo ludzi na plaży!! i dajcie więcej koszy na śmieci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.