Strona główna / Lokalne / Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

8. Flotylla Obrony Wybrzeża czynnie włączyła się do udziału w kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, który trwał od 30 maja do 5 czerwca 2019 r. W tych dniach jednostki 8.FOW wzięły udział w projekcie „Morze to życie”.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) to inicjatywa w skali ogólnoeuropejskiej mająca na celu zwiększenie widoczności działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój oraz wdrażanie Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej społeczeństwa.

Marynarka Wojenna RP realizowała projekt pod nazwą „Morze to życie”, którego organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jego celem jest chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony. Założeniami projektu jest podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej społeczeństwa, oraz integracja środowiska wojskowego i cywilnego we wspólnym wysiłku dbania o czystość Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu wszystkie jednostki wojskowe 8.FOW stacjonujące na terenie garnizonów Świnoujście, Dziwnów oraz Gdynia przeprowadziły wspólnie ze społeczeństwem akcję sprzątania plaż znajdujących się w obszarach odpowiedzialności, polegającą na usuwaniu odpadów wyrzuconych przez morze oraz zanieczyszczeń i śmieci przede wszystkim z terenów, które są najtrudniej dostępne dla urządzeń mechanicznych i specjalistycznych pojazdów. Dodatkowo przeprowadzono spotkania w placówkach oświatowych na temat ochrony środowiska. Przedstawiono problem zanieczyszczenia Bałtyku, wskazano skutki niewłaściwego działania z odpadami i porzuconymi śmieciami, a także zaprezentowano sposoby walki z zanieczyszczeniami oraz możliwości poprawy jakości otaczającego nas środowiska.

Źródło: 8 FOW

Foto: Marcin Purman

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.