Strona główna / Lokalne / Wypoczywasz na plaży? Posprzątaj po sobie, nie zakopuj śmieci w piasku. Zobacz film!

Wypoczywasz na plaży? Posprzątaj po sobie, nie zakopuj śmieci w piasku. Zobacz film!

Nawet 5 ton śmieci usuwanych jest codziennie ze świnoujskiej plaży. Turyści wyrzucają odpady nie tylko do kubłów, ale także zakopują w piasku. To cena za popularność jaką płaci wiele bałtyckich miejscowości, szczególnie latem, gdy rzesze turystów opalają się na plaży.

Nic nie daje zwiększanie liczby kubłów stawianych wzdłuż plaży. W ciągu dwumiesięcznych wakacji turyści wytwarzają ponad 300 ton odpadów.

– Swoją pracę zaczynamy od 5 rano. Część pracowników idzie w kierunku granicy, pozostali do falochronu. Gdy jedni wyciągają z kubłów śmieci, pozostali zbierają odpadki pozostawione na całej szerokości plaży.  Codzienność to puste puszki, zdarzają się potłuczone butelki, niedopałki papierosów zakopane w piasku, opakowania po batonikach, foliowe reklamówki – mówi Mirosław Sroka.

Latem na świnoujskiej plaży wprowadzony jest system dwuzmianowy. Śmieci jest tak wiele, że trzeba je usuwać z plaży już po południu.

– Odpady ładujemy na przyczepę ciągnika i jedziemy wzdłuż plaży. W sezonie jest to jedna, dwie przyczepy dziennie. Śmieci z roku na rok przybywa. Potrzeba jednego pokolenia, aż nauczymy się odpowiedzialności za swoje odpadu i zaczniemy zabierać śmieci do domu. Dla porównania, w Niemczech kosze są tylko przy wejściach na plaże. Tam ludzie nie śmiecą tak bardzo – dodaje Mirosław Sroka.

Osoby sprzątające codziennie plaże apelują, aby śmieci wyrzucać do kubłów, a jeśli to możliwe – zabierać ze sobą do domu.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Jeden komentarz

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Przybłędy i brudasy robią syf, ale to pieski mają tylko zakaz wejścia na plażę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.