Strona główna / Lokalne / Wypoczywasz na plaży? Posprzątaj po sobie, nie zakopuj śmieci w piasku. Zobacz film!

Wypoczywasz na plaży? Posprzątaj po sobie, nie zakopuj śmieci w piasku. Zobacz film!

Nawet 5 ton śmieci usuwanych jest codziennie ze świnoujskiej plaży. Turyści wyrzucają odpady nie tylko do kubłów, ale także zakopują w piasku. To cena za popularność jaką płaci wiele bałtyckich miejscowości, szczególnie latem, gdy rzesze turystów opalają się na plaży.

Nic nie daje zwiększanie liczby kubłów stawianych wzdłuż plaży. W ciągu dwumiesięcznych wakacji turyści wytwarzają ponad 300 ton odpadów.

– Swoją pracę zaczynamy od 5 rano. Część pracowników idzie w kierunku granicy, pozostali do falochronu. Gdy jedni wyciągają z kubłów śmieci, pozostali zbierają odpadki pozostawione na całej szerokości plaży.  Codzienność to puste puszki, zdarzają się potłuczone butelki, niedopałki papierosów zakopane w piasku, opakowania po batonikach, foliowe reklamówki – mówi Mirosław Sroka.

Latem na świnoujskiej plaży wprowadzony jest system dwuzmianowy. Śmieci jest tak wiele, że trzeba je usuwać z plaży już po południu.

– Odpady ładujemy na przyczepę ciągnika i jedziemy wzdłuż plaży. W sezonie jest to jedna, dwie przyczepy dziennie. Śmieci z roku na rok przybywa. Potrzeba jednego pokolenia, aż nauczymy się odpowiedzialności za swoje odpadu i zaczniemy zabierać śmieci do domu. Dla porównania, w Niemczech kosze są tylko przy wejściach na plaże. Tam ludzie nie śmiecą tak bardzo – dodaje Mirosław Sroka.

Osoby sprzątające codziennie plaże apelują, aby śmieci wyrzucać do kubłów, a jeśli to możliwe – zabierać ze sobą do domu.

Zobacz również

Kolejne osoby z pozytywnym wynikiem testu w Świnoujściu

O kolejnych 13.632 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. Rekordowa liczba zakażonych …

Jeden komentarz

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Przybłędy i brudasy robią syf, ale to pieski mają tylko zakaz wejścia na plażę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.