Strona główna / Lokalne / Co mówi świnoujska młodzież?

Co mówi świnoujska młodzież?

Od marca 2018 do marca 2019 r. odbywały się spotkania z młodzieżą klas maturalnych, gimnazjalnych oraz ósmoklasistami ze świnoujskich szkół. Oto, co myślą o swoim mieście, czego i brakuje, jakie Świnoujście chcieliby widzieć za kilka lat.

Warsztaty dla klas maturalnych stanowiły kontynuację dyskusji z lokalną społecznością dotyczącą głównych  celów strategicznych rozwoju miasta Świnoujście. Podczas spotkań prezentowana była przyjęta uchwałą Rady Miasta Świnoujście w 2014 roku „Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014 – 2020” oraz jej realizacja. Wcześniejsze takie konsultacje z młodzieżą miały miejsce na etapie tworzenia powyższej strategii.

Natomiast spotkania z młodzieżą ze szkół podstawowych odbyły się w ramach lekcji Wiedzy o Społeczeństwie i dotyczyły zadań samorządu oraz ich praktycznych aspektów. Uczniowie wraz z nauczycielami przed spotkaniem proponowali zakres tematyczny, który chcą poruszyć. Najczęściej wybierane tematy dotyczyły: planowania budżetu, zadań samorządu, wyboru władz, dnia pracy prezydenta i organizacji pracy urzędu, inwestycji na terenie miasta.

Spotkania z klasami maturalnymi odbywały się na terenie szkoły, natomiast młodzież ze szkół podstawowych przychodziła na zajęcia do urzędu miasta, do sali sesyjnej. Po spotkaniach uczniowie zwiedzali urząd, w tym gabinety prezydentów.

Spotkania prowadziła I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska, gdy temat dotyczył budżetu – Skarbnik Miasta Iwona Górecka – Sęczek, natomiast organizację pracy urzędu i zadania samorządu przedstawiała Sekretarz Miasta Iwona Szkopińska. Kwestiami organizacyjnymi zajmowali się pracownicy Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Świnoujście.

W spotkaniach udział wzięło około 340 uczniów.

Na koniec zajęć uczniowie wypełniali ankiety, w których odpowiadali na 5 pytań zamkniętych. Do wyboru mieli pięć odpowiedzi: tak bardzo, tak, nie wiem, nie, zupełnie nie. Dodatkowo ankieta zawierała dwa pytania otwarte: „Czego według ciebie brakuje w mieście?” oraz „Twoja wizja Świnoujścia, w którym chciałbyś mieszkać po ukończeniu szkoły?”

Wnioski, jakie nasuwają się po zakończeniu spotkań z młodzieżą są następujące:

– młodzież jest otwarta na nowe inicjatywy, w większości dobrze zna miasto,

– jest aktywna w dyskusjach, śmiało wyraża swoje poglądy na ważne tematy dotyczące miasta i ich bezpośrednio,

– w zdecydowanej większości jest dumna ze swojego miasta,

– w większości nie zamierza pozostać w Świnoujściu po ukończeniu nauki.

WRG UM Świnoujście

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Jeden komentarz

  1. Wartość miasta można podsumować końcowym stwierdzenie, ze w „większości nie zamierza pozostać w Świnoujściu po ukończeniu nauki”, brawo urzędnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.