Strona główna / Kultura / Świnoujska poetka nagrodzona w Szczecinie

Świnoujska poetka nagrodzona w Szczecinie

Zestaw wierszy autorstwa świnoujskiej poetki Edyty Rozenfeld, wywarł największe wrażenie na jurorach tegorocznego, IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Metaforę” im. Józefa Bursewicza. Wyniki konkursu poznaliśmy w niedzielę, 23 czerwca, podczas koncertu galowego w ogrodzie ‘Różanka’ W Szczecinie. Kilkugodzinnemu festynowi literackiemu towarzyszyła muzyka oraz wystawa nagrodzonych wierszy. Do Parku Kasprowicza, w którym znajduje się Ogród Różany przybyły setki szczecinian. Nie zabrakło także reprezentantów Klubu Literackiego „Na Wyspie” w Świnoujściu, którego pracę koordynuje obecnie laureatka.

Edyta Rozenfeld, nie pierwszy raz , z sukcesem wystartowała w poetyckiej rywalizacji. Jej utwory były już wcześniej doceniane przez jurorów kilku konkursów. Tym razem nadesłane przez nią wiersze wywarły wrażenie na komisji konkursowej jednego z najpoważniejszych w regionie konkursów poetyckich, rywalizacji, której organizatorem jest Związek Literatów Polskich oddział w Szczecinie. Patron konkursu to z kolei jedna z najwybitniejszych postaci poezji na Pomorzu Zachodnim, twórca pamiętnej grupy poetyckiej „Metafora”.

Jego pamięć kultywuje do dziś szczeciński oddział Związku Literatów Polskich w Szczecinie. Konkurs jego imienia ma za zadanie nie tylko zachowanie poetyckiej spuścizny Bursewicza ale przede wszystkim szukanie dziś poetów na miarę jego talentu. W tym roku na konkurs napłynęło 88 wierszy napisanych przez 30 poetów z 20 miast w Polsce. Prace oceniało jury w składzie: dr Wojciech Kral (Przewodniczący) – poeta, tłumacz, publicysta; Leszek Dembek – poeta, animator kultury, prezes Związku Literatów Polskich O. Szczecin; Rafał Podraza – pisarz, dziennikarz oraz Danuta Sepuco (sekretarz) – poetka, dziennikarka, pedagog. Wiersze Edyty Rozenfeld zauroczyły komisję finezyjnymi metaforami. Poetka nie sięga przy tm po zbyt zawiłe konstrukcje i myśli. Pisze często o tym co kobiecie, matce, pani domu najbliższe. Nawet najprostsze domowe czynności potrafią nabrać w jej strofach sensów i treści daleko głębszych niż-jak mogłoby się wydawać-skazuje na to je ich powszedniość. Dostrzegać w takich momentach poezję to umiejętność nieczęsta. Dlatego poezja powszechną nie jest. I dlatego też , my Na Wyspie możemy mieć satysfakcję, że nasze miasto nie jest poetyckim ugorem ale wręcz przeciwnie-rozkwita talentami!

Maciej Napiórkowski

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.