Strona główna / Lokalne / Rybackie dziedzictwo od kuchni

Rybackie dziedzictwo od kuchni

Dzień kultury rybackiej w Lubinie odkryje nowe oblicze naszego regionu! Czy region Zalewu Szczeciński ma swoją specyfikę kulturową? Wszak Polacy zamieszkują go dopiero od kilku dziesięcioleci. Wydawałoby się, że trudno mówić tu o własnych tradycjach, a już zwłaszcza tradycjach kulinarnych. Nic bardziej mylnego – kultura naszego regionu jest wyrazista… i smakowita! A wszystko za sprawą lokalnych rybaków.

Po drugiej wojnie światowej rybołówstwo stało się fundamentem, na którym oparła się gospodarka i społeczeństwo regionu. Co więcej, ludzie przybywający tu z różnych stron dawnej Polski, którzy pielęgnowali własne gwary, obyczaje i tradycje, spotykali się często właśnie przy sieciach i na kutrach. Tak tworzyła się kultura regionu.

Bogactwo ryb oraz najróżniejsze nawyki kulinarne dały niezwykłe rezultaty, w postaci przepisów na dania rybne. Pamięć o nich jest wcią pielęgnowana w wielu rybackich rodzinach. Miętus na słoninie, zupa rybna „z bazy”, czy pasta z ikry i śledziowego mleczu, to tylko niektóre z przepisów zebranych przez badaczy z Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych wśród rybackich rodzin znad Zalewu Szczecińskiego.

By przekonać się o bogactwie naszego kulinarnego dziedzictwa wybierz się do Lubina k. Międzyzdrojów 30 czerwca 2019 r. Na tamtejszym Grodzisku odbędzie się Dzień kultury rybackiej, który uświetni koncert gwiazdy muzyki szanty – Jerzego Porębskiego. W ramach festynu przewidziane są również warsztaty kulinarne, degustacje potraw, prezentacja wystawy historycznej oraz warsztaty z szycia sieci.

A już wkrótce rybackie opowieści i przepisy zostaną zaprezentowane w publikacji  „Wyspy smaków. Kulinarna gawęda znad Zalewu Szczecińskiego”.

Wstęp na wydarzenie oraz poczęstunek będą darmowe

Zapraszamy na stronę wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1266958473464985/

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Rybackie dziedzictwo Zalewu Szczecińskiego od kuchni” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Piotr Oleksy, Mateusz Sikora

 

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.