Strona główna / Lokalne / Będzie konieczna ewakuacja 160 mieszkańców Świnoujścia. Nie wolno wychodzić na balkony i tarasy

Będzie konieczna ewakuacja 160 mieszkańców Świnoujścia. Nie wolno wychodzić na balkony i tarasy

W niedzielę rano okręt Marynarki Wojennej RP z niewybuchem znalezionym w wodach Zalewu Szczecińskiego, przepłynie torem wodnym przez Świnoujście. W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, zostają wprowadzone następujące ograniczenia, z ewakuacją ludzi ze strefy bezwzględnego zagrożenia włącznie.

Strefa bezwzględnego zagrożenia to 200 metrów po obu stronach od osi trasy okrętu z niebezpiecznym ładunkiem.

Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 34, 34A, 34B, 35 przy ul. Bohaterów Września, nr 8 Willa Grażyna przy ul. Wybrzeże Władysława IV, nr 10 Stacja Paliw Orlen przy ul. Wybrzeże Władysława IV, nr 4 Warsztaty „Żeglugi Świnoujskiej” przy ul. Rogozińskiego, nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, obiektach Portu Jachtowego – Basenu Północnego i SAR, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej.

Mieszkańcy znajdujący się w strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 550 m od granicy zewnętrznej strefy bezwzględnej, zobowiązani są do pozostania w miejscu zamieszkania, zbliżania się do okien, wychodzenia na balkony i tarasy, nie wychodzenia na zewnątrz budynku.

Ewakuacja przeprowadzona zostanie w dniu 14 lipca br. w godzinach 07.00 – 08.00. Miejsce gromadzenia (przebywania) ludności na czas ewakuacji:

– hala sportowa przy ul. Piłsudskiego 9. Transport ewakuowanych osób do miejsca gromadzenia (przebywania) od godz. 7.00 zabezpieczy autobus komunikacji miejskiej podstawiony przy pętli autobusowej przy Kapitanacie Portu w Świnoujściu.

– mieszkańcy Karsiborza. Miejsce ewakuacji budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsiborze przy ulicy 1 Maja. Transport: samochód OSP będzie od godziny 7.00 czekał na skrzyżowaniu ulic Barkowej i Kanałowej.

Oczywiście nie mamy możliwości prawnych, aby kogoś ewakuować na siłę. Ale apeluję, aby nie lekceważyć zagrożenia. Jeśli ktoś nie będzie chciał opuścić domu, który jest w bezwzględnej strefie zagrożenia, to robi to na własną odpowiedzialność.

Powrót mieszkańców nastąpi po opuszczeniu toru wodnego przez okręt z groźnym ładunkiem.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem:

91 3220008, 91 3220009, 91 3214426 w godz.:

– 12.07.2019 – piątek od 07.30 do 15.30;

– 13.07.2019 – sobota od 07.30 do 15.30;

– 14.07.2019 – niedziela od 05.15 do czasu zakończenia przedsięwzięcia.

Uwaga. Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały również następujące ograniczenia:

– W godzinach 8.00 – 9.00 obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego; do wysokości ulicy Zdrojowej

– Od godziny 5.00 w niedzielę wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia

– Do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transportu w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim

– Uwaga. Zakaz bezwzględnie dotyczy także wędkarzy, którzy nie będą mogli przebywać na brzegu i na łodziach w strefie przejścia okrętu z niebezpiecznym ładunkiem (wzdłuż Kanału Piastowskiego i nad Zalewem Szczecińskim)

– Przewiduje się, że okręt wpłynie na Kanał Piastowski o godzinie 8.00. A opuści Świnoujście o godzinie 9.00

– Na czas transportu miny poza port Świnoujście na krótko zostanie wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Ostatnie (przed przejściem jednostki z niebezpiecznym ładunkiem) promy „Bielik” na przeprawie promowej „Warszów” odbiją z obu stron o godzinie 8.00. Ponownie zostaną wznowione po przejściu okrętu na odległość bezpieczną dla przeprawy. Planowana przeprawa w kursowaniu promów na przeprawie to około 30-40 minut

– Analogicznie jeśli chodzi o ogólnodostępną przeprawę „Karsibór”; tu ostatnie – przed przejściem okrętu – promy odbiją z obu stron o godzinie 7.30

– Pociągi ze Świnoujścia, których odjazd zgodnie z rozkładem planowany jest w godzinach 7.30 do 8.27 wyruszą zgodnie z planem. Osobom udającym się na pociąg w tych godzinach przypominamy, że ostatni prom „Bielik” odbije z lewobrzeża (centrum) o godzinie 8.00. Wcześniej przeprawa będzie funkcjonowała normalnie.

– Pociągi przyjeżdżające do Świnoujścia w godzinach 8.00 – 9.00. Do godziny 8.20 dojadą na stacji głównej Świnoujście, a ich pasażerowie na czas przepłynięcia okrętu z bombą, będą ewakuowani do budynku dworca głównego PKP.

Informacje są także dostępne na stronie internetowej www.swinoujscie.pl, podają je również lokalne i krajowe media.

 

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

3 komentarze

  1. – Pociągi przyjeżdżające do Świnoujścia w godzinach 8.00 – 9.00. Do godziny 8.20 dojadą na stacji głównej Świnoujście, a ich pasażerowie na czas przepłynięcia okrętu z bombą, będą ewakuowani do budynku dworca głównego PKP . jak zgromadzić średnio 150 osób przyjezdnych, turystów w tym przybytku tzw. budynku dworca głównego PKP. ???

  2. ??????? ???????????ℎ

    W Chłopowie chłop na polu znalazł niewybuch i też saperzy wtedy ewakuowali całą wioskę.

  3. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Przerost formy nad treścią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.