Strona główna / Kultura / Muzyczna dojrzałość mistrza gry organowej

Muzyczna dojrzałość mistrza gry organowej

W pierwszy sierpniowy piątek (02.08.) na zabytkowych organach w kościele pw. Chrystusa Króla grał, po raz pierwszy w Festiwalu, Marcel RODE z Niemiec – absolwent Uniwersytetu w Monachium. Rozgłos zdobył po pełnych wykonaniach dzieł J.S. Bacha, F. Liszta, M. Regera i O. Messiaena.

Nie zawiodła się świnoujska publiczność słuchając gry tego organisty , koncertującego w Niemczech i za granicą, Rozpoczął wieczorne spotkanie z muzyką utworem Homage to Haendel S. Karg-Elerta – po gorącym dniu to było muzyczne wytchnienie. Ciekawa rejestracja instrumentu, ukazała możliwości brzmieniowe świnoujskich organów, wirtuozeria gry nie tylko w manuale, ale też w pedale, co słuchacze mogli podziwiać na telebimie. Nie inaczej było w Introdukcji, Wariacji i fudze G. Bunka – niemieckiego kompozytora, którego muzyki słuchano po raz pierwszy w festiwalu. Późno romantyczna kompozycja ze świetną techniką gry i z pasją zagrana.

Podobnie było w Fantazji i fudze w stylu barokowym op.11 G. Sherwooda, utworze kończącym koncert. To był popis gry i nic dziwnego, że publiczność długo oklaskiwała wykonawcę.

M. Rode powrócił do instrumentu i wykonał Bach’orama N. Hakima – ciekawy w brzmieniu utwór współczesnego, pochodzenia libańskiego, francuskiego kompozytora i organisty.

To był koncert z ciekawą muzyką po mistrzowsku i z pasją zagrany.

MP, foto JP

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.