Strona główna / Kultura / 5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)
Foto: Lech Ogrodnik

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

W dwóch świnoujskich galeriach – Galerii Art. oraz Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 można oglądać towarzyszące festiwalowi wystawy, nawiązujące oczywiście do krakowskiej atmosfery. W pierwszej z nich – „Wyspy wieczorne”, czyli malarstwo i rysunki Erny Rosenstein. Artystka była wizjonerką i wierzyła, że spojrzenie w głąb siebie jest istotniejsze od śledzenia rzeczywistości. Podobnie świat postrzegał Marek Grechuta, filtrując rzeczywistość która go otaczała przez własną wrażliwość. 

Drugą z wystaw – „Portret, w duchu, krakowski” tworzą fotografie Zofii Rydet. Grechuta dostrzegał piękno w przemijaniu, w wyjątkowości każdego mijającego dnia, widząc w nim obraz całego wszechświata. I ślad życia, każdego poszczególnego człowieka. Podobnie opisywała rzeczywistość mistrzyni fotografii, Zofia Rydet. Na wystawie prezentowane są z cykli „Nieskończoność dalekich dróg”, „Świat uczuć i wyobraźni” oraz „Czas przemijania“.

W samo południe z wieży Kościoła Marcina Lutra po raz ostatni zabrzmi Hejnał Mariacki. To symbolicznie „ukrakowienie” nadbałtyckiego Świnoujścia. Hejnał na cztery strony świata wykona Przemysław Lewandowski.

Popołudnie należeć będzie do Jarka Wista – artysty, który śpiewa tak, jak niewielu potrafi i to, o czym wielu zapomina. Jest jednym z najlepszych wokalistów swingowych, wprowadził na scenę zapomniany już retro-pop, przypominając to, co w muzyce najważniejsze i najlepsze. Koncert rozpocznie się o godzinie 16.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Wstęp wolny.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą.
Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z Jego repertuaru, czasem również sam śpiewa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej. W repertuarze koncertu „Muzyka filmowa i niefilmowa”, obok utworów Marka Grechuty, zabrzmią także między innymi: suita instrumentalna „Papusza” (z filmu o tym samym tytule), „Ritmo Carnavale” z „Wodzireja”, czy „Vilma” z „Małej Vilmy”. Obok Mistrza Jana (czy Kantego) w koncercie wystąpią Hanna Banaszak, Marta Honzatko, oraz Maciej Lipina. Towarzyszyć im będzie zespół muzyczny, złożony z członków legendarnej ANAWY, pod kierownictwem Pawła Piątka.  Zapraszamy do Sali Teatralnej MDK o godzinie 18.00. Bilety kosztują 40 zł.

Zbigniew Wodecki wraz z Markiem Grechutą współtworzyli słynny Kabaret Anawa. W pierwszym składzie zespołu wokalistą był Marek Grechuta, a Zbigniew Wodecki grał na skrzypcach. Dziś obu wybitnych artystów nie ma już z nami. Ale obaj pozostawali niezapomnianą spuściznę, która po wszech czasy wyznaczać będzie muzyczne piękno i doskonałość…

Finałem  5. Grechuta Festival – Świnoujście 2019 będzie wyjątkowy multimedialny koncert poświęcony pamięci Zbigniewa Wodeckiego. Ideą koncertu jest spotkanie wykonawców i publiczności nie tylko z muzyką patrona wydarzenia, ale i z nim samym, gdyż widowisko oprawione jest wyjątkowymi materiałami archiwalnymi. Podczas koncertu nie zabraknie najpiękniejszych duetów, wielkich przebojów z ogromnego i różnorodnego repertuaru Wodeckiego. A na scenie pojawią się:  Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki, Jacek Kotlarski, Włodzimierz Korcz, oraz Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki” odbędzie się o godzinie 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety w cenie 40 zł do nabycia on-line (www.kupbilecik) oraz w kasach MDK, także bezpośrednio przed wydarzeniem.

 

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta – Opiekun artystyczna Grechuta Festival

Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

 

 

10 SIERPNIA 2019 | SOBOTA
12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża
Hejnał mariacki
16.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Koncert Jarka Wista z zespołem
18.00 | Sala Teatralna MDK | bilety: 40 zł
Jan Kanty Pawluśkiewicz: Muzyka „Filmowa i Niefilmowa”
Wykonawcy: Hanna Banaszak, Marta Honzatko, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Maciej Lipina,
zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł
Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki”
Wykonawcy: Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki,
Włodzimierz Korcz, Jacek Kotlarski oraz orkiestra pod Dyrekcją Tomasza Szymusia.

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.