Strona główna / Lokalne / Nowa burmistrz. Uczy się polskiego, przed pomnikiem składa biało-czerwone kwiaty

Nowa burmistrz. Uczy się polskiego, przed pomnikiem składa biało-czerwone kwiaty

Burmistrz przygranicznego Heringsdorfu Laura Marisken wygrała w czerwcu br. wybory samorządowe. Na fotelu burmistrza zastąpiła Larsa Petersena – przyjaciela Świnoujścia. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko zyskała większe poparcie w swojej ojczyźnie, ale coraz bardziej lubią ją mieszkańcy Świnoujścia.

Kilka ostatnich tygodni pokazało jasno, że nowy gospodarz w stosunkach polsko-niemieckich zamierza zrobić więcej niż jej poprzednik. Na każdym kroku wykonuje gesty, które zauważają świnoujścianie.

Nowa burmistrz była już dwukrotnie gościem prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza. Za każdym razem rozmowę rozpoczynała od kilku słów po polsku, dopiero później prosiła o pomoc tłumacza. Wizyty za każdym razem kończyły się nauką kolejnych słów w języku polskim.

– Rozmawialiśmy o naszej współpracy, wspólnych inwestycjach na wyspie Uznam, na które pani burmistrz i ja, jako Prezydent Miasta Świnoujście, mamy wpływ – pochwalił się po rozmowie Janusz Żmurkiewicz. – Pani burmistrz coraz lepiej mówi po polsku – podkreślił.

Laura Marisken wykonała w ostatnią środę ważny gest.  Uczestniczyła w uroczystościach ważnych dla Polaków – rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz w przeddzień Święta Wojska Polskiego. Przed pomnikiem Walk o o Wolność i Niepodległość złożyła biało-czerwone kwiaty.

To nie koniec działań. Podczas jednego ze spotkań, poprosiła nowych radnych z gminy Heringsdorf o większe zaangażowanie w polsko-niemieckie relacje.

Foto: UM Świnoujście

Zobacz również

Ubezpieczenie PKO Dom wspiera technologia smart home

Nowy produkt ubezpieczeniowy PKO Ubezpieczenia pozwala zwiększyć ochronę domu, dzięki inteligentnym urządzeniom ostrzegającym o zagrożeniu. …

5 komentarzy

 1. ale bzdura tu jest opisana, jaka przyjaźń?

 2. Dlaczego te komentarze są takie dziwne i nie do rzeczy….chodzi o naszą współpracę polsko-niemiecką, która przecież jest ważna dla NAS WYSPIARZY! Ponieważ wyspa jest jedna i my na niej żyjemy…nie bądźcie egoistami 🙂 i skorygujcie trochę ten punkt widzenia….chciałbym, abyście widzieli przyszłość tej wyspy dla nowych pokoleń …a nie siebie samego lub samej….:-)

 3. Niech się uczy , jest szansa że zastąpi Żmurkiewicza

 4. ??????? ???????????ℎ

  Jak można kogoś lubić, o kim się pierwszy raz słyszy?
  Może jak zniesie dla Świnoujścian kurtaxe, to może ją polubią.
  A Janusz ani Bee, ani Me po niemiecku.
  Ale zakładam, że gaworzy po rusku, to perfect… ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.