Strona główna / Lokalne / PEC. Nowa waga,  przebudowa sieci na ul. Kołłątaja i Kujawskiej, studium zasilania

PEC. Nowa waga,  przebudowa sieci na ul. Kołłątaja i Kujawskiej, studium zasilania

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. dostarcza ciepło do 70 % lewobrzeżnej części Świnoujścia i wraz z intensywną rozbudową miasta przyłącza do sieci nowych odbiorców, zapewniając im niezawodne i tanie źródło ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania.

Obecnie mimo że sezon letni trwa w najlepsze, a temperatura za oknami przekracza 20 stopni, pracownicy Spółki szykują się już do rozpoczęcia „sezonu grzewczego”. Dokonywane są ostatnie przeglądy urządzeń tak, by kiedy nadejdą szare jesienne dni, nic nie zakłóciło dostaw ciepła do odbiorców, zapewniając im komfort domowego ogniska.

Modernizacja sieci

W roku 2019 Spółka przebudowała dwa krótkie, ale newralgiczne odcinki sieci cieplnej w ul. Chrobrego, dzięki czemu magistrala zasilająca Dzielnicę Nadmorską jest zmodernizowana do nowoczesnych standardów, z wyjątkiem odcinka w ul. Sikorskiego, który w najbliższym czasie również zostanie zmodernizowany. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa sieci ze starej technologii kanałowej na nową preizolowaną, na osiedlu przy ul. Kołłątaja/Kujawskiej. Modernizacja sieci poza zagwarantowaniem jej niezawodności wpływa również na zmniejszenie strat ciepła na przesyle, co jest działaniem proekologicznym wymaganym przez przepisy UE pozwalając uzyskać przez Spółkę certyfikaty efektywności energetycznej oraz bezpośrednio wpływa na ceny ciepła dla odbiorców.

Nowy agregat prądotwórczy i waga

W celu uniknięcia konsekwencji zaniku zasilania w energię elektryczną, w październiku zainstalowany zostanie nowy agregat prądotwórczy, zapewniający zasilanie awaryjne wszystkich instalacji i urządzeń ciepłowni, pozwalając na nieprzerwaną produkcję ciepła. Ponadto PEC zawarł umowę na budowę wagi samochodowej, dzięki czemu dostawy opału ważone będą bezpośrednio przed ich rozładowaniem na terenie Spółki. Waga ta umożliwi wprowadzenie dodatkowej procedury kontrolnej ilości opału dostarczanego do spółki, eliminując błędy pomiaru, jakie zdarzyły się w ostatnim czasie poprzez nieuwagę personelu pracowniczego.

Przez cały okres letni produkcja ciepła realizowana jest przez dwa nowoczesne kotły węglowe K-1 zmodernizowany w 2013r. i K-2 oddany do eksploatacji w 2017 r., które pracując naprzemiennie gwarantują dostawy ciepłej wody na potrzeby mieszkańców i odwiedzających miasto turystów, równocześnie spełniając wymagane przepisami prawa standardy emisyjne w zakresie ochrony środowiska.

Będzie studium sposobu zasilania

PEC Sp. z o.o. jako przedsiębiorstwo energetyczne działa na rynku  regulowanym i wysokość cen ciepła ustala Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie wniosku składanego przez Spółkę. W roku bieżącym PEC złożył już wyżej wskazany wniosek, w którym zmuszony był wskazać wysokie ceny uprawnień do emisji CO2, mające wpływ na funkcjonowanie Spółki.

Mając na uwadze dalszy rozwój przedsiębiorstwa, wobec rosnącego zapotrzebowania na ciepło systemowe wskutek rozbudowy miasta, w najbliższym czasie PEC zamierza ogłosić przetarg na opracowanie wielowariantowego studium w zakresie sposobu zasilania w energię cieplną miasta Świnoujście oraz analizy techniczno-ekonomicznej i środowiskowej wszystkich przedstawionych w studium wariantów, którego wykonanie zaplanowane jest w 2020 r. W.w opracowanie ma pomóc w podjęciu strategicznej decyzji nie tylko dla samej Spółki, ale dla całego Świnoujścia w zakresie kierunków rozwoju oraz sposobu zasilania Ciepłowni Miejskiej ze szczególnym uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska naturalnego.

Porozumienie ze związkami. 200 zł brutto więcej

Obecnie w Spółce zatrudnione są 72 osoby i pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, są to osoby o wysokich kwalifikacjach doskonale wypełniające swoje obowiązki. W czerwcu zawarto porozumienie z organizacjami związkowymi funkcjonującymi w Spółce w zakresie wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia na etat o 200 zł brutto oraz wyrównania stawek płac osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Jeden komentarz

  1. W mieście (o statusie uzdrowiska) jest gazoport, który jak propaganda głosi ma zaopatrywać w gaz nie tylko Polskę, ale i naszych sąsiadów, a w 2017 roku zostaje oddany do eksploatacji nowy kocioł K-2 na …. węgiel. Żałosne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.