Strona główna / Kultura / Świnoujskie Wieczory Organowe. W ten piątek koncert finałowy

Świnoujskie Wieczory Organowe. W ten piątek koncert finałowy

Przed nami ostatni akord festiwalowych koncertów.  Na specjalne życzenie ubiegłorocznej finałowej publiczności w piątek (30 sierpnia) przy organach zasiądzie i grać będzie „ojciec” festiwalu, wybitny koncertujący organista prof. Andrzej CHOROSIŃSKI, który oprócz gry solowej, na organach będzie akompaniował SERVI  DOMINI CANTORES czyli trzem śpiewakom;  o. Rafałowi KOBYLIŃSKIEMU, o.Tomaszowi JAROSZOWI i Szymonowi  KOBYLIŃSKIEMU.

  Prof. Andrzej CHOROSIŃSKI – organista i kompozytor ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza. Doskonalił swe umiejętności gry  uczestnicząc w kursie  mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii. Laureat wielu konkursów organowych m. in. I nagrody Międzynarodo-wego Konkursu Improwizacji Organowej w RFN i wyróżnienia w Konkursie Bachowskim w Belgii. Koncertuje niemal we wszystkich krajach Europy oraz obu Ameryk, a także w Korei Południowej i Japonii.  Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Jest nie tylko mistrzem gry organowej, ale także kompozytorem, oraz autorem licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy. W swym artystycznym dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe – ponad 20 płyt. Jest konsultantem i autorem projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i Japonii.

SERVI DOMINI CANTORES – Śpiewający Słudzy Pańscy to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych.  Założona w roku 2004 grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru. Członkowie Grupy prowadzą na co dzień ożywioną działalność duszpasterską, ewangelizacyjną,, naukowo-dydaktyczną i artystyczną.

        O. Rafał Kobyliński, tenor – jezuita; edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r.  Aktualnie przygotowuje doktorat    z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

     o. Tomasz Jarosz – baryton,  ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego oraz Wydział Muzyki Kościelnej. Prowadzi zajęcia ze śpiewu i muzyki kościelnej w WSD w Tuchowie, Bardzie i na Lubaszowej. Zajmuje się aktywną działalnością koncertową wykonując pieśni, arie operowe oraz dzieła muzyki oratoryjnej i kantatowej, w kraju i za granicą.  Brał udział w nagraniach dla Polskiego Radia oraz nagraniach płytowych. Prowadził kursy wokalne oraz śpiewu gregoriańskiego. Brał udział w jury konkursów wokalnych oraz muzyki chóralnej.

     Szymon Kobyliński – bas -ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie śpiewu solowego.. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie, a także International Opernstudio w Hamburgu. Doskonalił swoje umiejętności u znakomitych pedagogów. Już na studiach zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w operach Borys Godunow oraz Lukrecja Borgia. Występował w Staatsoper w Hamburgu. Współpracuje m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu.Zdobywca Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Impressio Art – Sopot 2016. Poza światem muzyki operowej znakomicie odnajduje się w repertuarze oratoryjno-kantatowym i kameralnym.

Na program koncertu złożą się utwory kompozytorów  J. S. BACH, St. MONIUSZKO,

J. ELSNER, T. DUBOIS,  G. BIZET, A. GUILMANT, G. DONIZETTI i Ch. GOUNOD.

Początek koncertu tradycyjnie o godz.19-tej w kościele pw. Chrystusa Króla.

Bilety po 20,-zł do nabycia wcześniej w kawiarni SONATA (vis a vis) kościoła lub przed koncertem przy kościele.

Organizatorzy Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia  wraz z parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają.

Zobacz również

Ktoś podpalił sklep na promenadzie. Sprawca na wolności

Podpalacz podłożył ogień pod drzwi sklepu Żabka na promenadzie. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenił się. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.