Strona główna / Kultura / Muzyczna uczta na finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe

Muzyczna uczta na finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe

W ostatni sierpniowy piątek  finałowy festiwalowy koncert ubogacili znakomici wykonawcy – duchowy „ojciec” festiwalu, wybitny wirtuoz gry organowej prof. Andrzej CHOROSIŃSKI oraz znakomici śpiewacy z SERVI DOMINI CANTORES; o. Rafał KOBYLIŃSKI – tenor, o. Tomasz JAROSZ – baryton i Szumon KOBYLIŃSKI – bas.

Koncert fenomenalnie rozpoczął maestro Andrzej Chorosiński Toccatą d-moll J. S. BACHA i gdyby nie było telebimu, nie wiedzielibyśmy, że utwór ten wykonał z pamięci. Nic dziwnego, że burzą braw nagrodzono wykonawcę. Wykonanie tej kompozycji zapowiadało, że będzie to koncert  wyjątkowy.  Gdy brawa ucichły, w roku Stanisława MONIUSZKI nie zabrakło utworów tego polskiego kompozytora. Z organowym akompaniamentem A. Chorosińskiego wysłuchano trzech arii z opery „Straszny dwór”.

Na początek arię Miecznika „Kto z mych dziewek”  z II aktu przepięknie zaśpiewał o. T. Jarosz- barton.. Po nim, bardzo znaną arię Skołuby „Ten zegar stary” fenomenalnie i aktorsko wyśpiewał Sz. Kobyliński. Przepiękną arię Stefana „Cisza dokoła” aksamitnym tenorem, wzruszająco zaśpiewał o. R. Kobyliński. Śpiewacy zachwycili publiczność, co odzwierciedliły gromkie brawa.

W aurę muzyki Moniuszki wspaniałe wpasowało się organowe Lamentatio A. GUILMANT’a w wykonaniu A. Chorosińskiego.  I znów słuchano śpiewu. Najpierw o.T. Jarosz przejmująco zaśpiewał „O Panie mój”, piękną pieśń J. A. ELSNERA. Następnie Sz. Kobyliński pięknie wyśpiewał „Panis angelicus” C. FRANCKA, a o. R. Kobyliński „Agnus Dei” G. BIZETA.

Pozostając w świecie muzyki francuskiej wysłuchano, po mistrzowsku zagranej wspaniałej, romantycznej Toccaty G-dur T. Dubois.

Program koncertu kończył utwór G. Donizettiego Ave Maria wykonane wspólnie  przez śpiewaków z organowym akompaniamentem. Po tym utworze publiczność poderwała się z miejsc i niekończącą się owacją dziękowała artystom prosząc o jeszcze. Na bis porywająco zaśpiewali Laudate Dominum .Ch. GOUNOD’a.

To był piękny, mistrzowski, momentami wzruszający koncert godny festiwalowego finału.

A skoro był to ostatni  koncert XXI Świnoujskich Wieczorów Organowych, nie zabrakło podziękowań od organizatorów dla wszystkich, którzy w różnej formie wsparli ten festiwal, ale także dla organizatorów – Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia i Parafii pw. Chrystusa Króla.

Warto tu przypomnieć, że Festiwal ten trwał od 14 czerwca do 30 sierpnia 2019r., było 12 koncertów, w których wystąpiło w sumie 27 wykonawców.

M.P. foto J.P.

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.