Strona główna / Kultura / Muzyczna uczta na finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe

Muzyczna uczta na finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe

W ostatni sierpniowy piątek  finałowy festiwalowy koncert ubogacili znakomici wykonawcy – duchowy „ojciec” festiwalu, wybitny wirtuoz gry organowej prof. Andrzej CHOROSIŃSKI oraz znakomici śpiewacy z SERVI DOMINI CANTORES; o. Rafał KOBYLIŃSKI – tenor, o. Tomasz JAROSZ – baryton i Szumon KOBYLIŃSKI – bas.

Koncert fenomenalnie rozpoczął maestro Andrzej Chorosiński Toccatą d-moll J. S. BACHA i gdyby nie było telebimu, nie wiedzielibyśmy, że utwór ten wykonał z pamięci. Nic dziwnego, że burzą braw nagrodzono wykonawcę. Wykonanie tej kompozycji zapowiadało, że będzie to koncert  wyjątkowy.  Gdy brawa ucichły, w roku Stanisława MONIUSZKI nie zabrakło utworów tego polskiego kompozytora. Z organowym akompaniamentem A. Chorosińskiego wysłuchano trzech arii z opery „Straszny dwór”.

Na początek arię Miecznika „Kto z mych dziewek”  z II aktu przepięknie zaśpiewał o. T. Jarosz- barton.. Po nim, bardzo znaną arię Skołuby „Ten zegar stary” fenomenalnie i aktorsko wyśpiewał Sz. Kobyliński. Przepiękną arię Stefana „Cisza dokoła” aksamitnym tenorem, wzruszająco zaśpiewał o. R. Kobyliński. Śpiewacy zachwycili publiczność, co odzwierciedliły gromkie brawa.

W aurę muzyki Moniuszki wspaniałe wpasowało się organowe Lamentatio A. GUILMANT’a w wykonaniu A. Chorosińskiego.  I znów słuchano śpiewu. Najpierw o.T. Jarosz przejmująco zaśpiewał „O Panie mój”, piękną pieśń J. A. ELSNERA. Następnie Sz. Kobyliński pięknie wyśpiewał „Panis angelicus” C. FRANCKA, a o. R. Kobyliński „Agnus Dei” G. BIZETA.

Pozostając w świecie muzyki francuskiej wysłuchano, po mistrzowsku zagranej wspaniałej, romantycznej Toccaty G-dur T. Dubois.

Program koncertu kończył utwór G. Donizettiego Ave Maria wykonane wspólnie  przez śpiewaków z organowym akompaniamentem. Po tym utworze publiczność poderwała się z miejsc i niekończącą się owacją dziękowała artystom prosząc o jeszcze. Na bis porywająco zaśpiewali Laudate Dominum .Ch. GOUNOD’a.

To był piękny, mistrzowski, momentami wzruszający koncert godny festiwalowego finału.

A skoro był to ostatni  koncert XXI Świnoujskich Wieczorów Organowych, nie zabrakło podziękowań od organizatorów dla wszystkich, którzy w różnej formie wsparli ten festiwal, ale także dla organizatorów – Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia i Parafii pw. Chrystusa Króla.

Warto tu przypomnieć, że Festiwal ten trwał od 14 czerwca do 30 sierpnia 2019r., było 12 koncertów, w których wystąpiło w sumie 27 wykonawców.

M.P. foto J.P.

Zobacz również

Ktoś podpalił sklep na promenadzie. Sprawca na wolności

Podpalacz podłożył ogień pod drzwi sklepu Żabka na promenadzie. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenił się. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.