Strona główna / Lokalne / Świnoujscy działkowcy atrakcyjnie prezentowali swój dorobek i miasto podczas Okręgowych Dożynek P.Z.D.

Świnoujscy działkowcy atrakcyjnie prezentowali swój dorobek i miasto podczas Okręgowych Dożynek P.Z.D.

Świnoujście było już gospodarzem okręgowego święta plonów Polskiego Związku Działkowców. W tym roku rolę tę powierzono Rodzinnym Ogrodom Działkowym „Krzekowo” w Szczecinie”. Działkowcom ze Świnoujścia przygotowano tam jednak miejsce dla prezentacji własnego dorobku i-jak się okazuje-wykorzystali tę szansę doskonale. Stoisko świnoujścian było jednym z najchętniej odwiedzanych przez gości dożynek. Odwiedzających przyciągały wystawa plonów, zdjęcia wraz z opisami oraz oryginalny, smaczny poczęstunek z, wyhodowanych na działkach zakiszonych ogórków, z dodatkiem pajdy chleba ze smalcem. Wielkim magnesem były również materiały promocyjne przygotowane przez Wydział Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Świnoujściu; wzrok przechodniów zwracała duża kolorowa ryba unosząca się nad namiotem oraz oryginalne gadżety z logo Świnoujścia i plany miasta.

Część, na której prezentowały się ośrodki zaproszone przez organizatorów była najchętniej odwiedzanym przez gości. A wśród nich nie brakowało także znanych postaci życia politycznego regionu. Z działkowcami o ich problemach ale także o mieście rozmawiał wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. O niezmiennej sympatii jego ugrupowania dla środowiska działkowego zapewniał także Dariusz Wieczorek, przewodniczący Zachodniopomorskiego SLD.

Część oficjalna, pod dachem działkowej świetlicy upłynęła na oficjalnych wystąpieniach oraz wręczaniu nagród, medali najbardziej zasłużonym działkowcom okręgu. Nagrody otrzymały również dzieci biorące udział w konkursach plastycznych organizowanych przez Polski Związek Działkowców.

Otwierając uroczystość, gospodarze tegorocznych dożynek przypomnieli, że ich data zbiega się z 45 rocznicą istnienia ogrodu „Krzekowo” oraz 122 – ogrodów działkowych w Polsce. To właśnie 122 lata temu powołano do życia ogród działkowy pod nazwą”Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu.

Podczas uroczystości na Krzekowie niejednokrotnie do przeszłości ruchu działkowego powracano. Zwłaszcza, ostatnie lata, czas walki o Ustawę O R.O.D. wart jest wspomnień bo, oprócz sukcesu legislacyjnego udało się także scementować jedność i solidarność działkowców w walce o swoje prawa. Tadeusz Jarzębak, prezes Okręgowego Związku Działkowców w Szczecinie wspominał także znakomitą atmosferę jaka 2 lata temu towarzyszyła obchodom okręgowych dni działkowca kiedy ich gospodarzem było Świnoujście. Także tym razem prezes był pod wrażeniem prezentacji przygotowanej przez świnoujskie Rodzinne Ogrody Działkowe.

R.O.D. „Granica”, „Kotwica”. „Nad Zalewem”,”Olszynka”, Paprotna” „Maliniak”, „Polana”, „Odra” i „Zdrój” przygotowały wspólną prezentację. W Szczecinie nasi działkowcy pochwalili się swoją historią i dniem dzisiejszym. Goście świnoujskiego stoiska mogli o naszych ogrodach przeczytać i obejrzeć zdjęcia z życia działkowych wspólnot. Przy okazji działkowcy zachęcali do odwiedzenia Świnoujścia i jego atrakcji turystycznych. Odwiedzającym rozdawali plany miasta , foldery i promocyjne gadżety Świnoujścia. Znakiem rozpoznawczym naszego stoiska była unosząca się nad nim kolorowa ryba z napisem Świnoujście, znak który wyróżniał świnoujścian i przyciągał gości.

Swoim dorobkiem chwalili się gospodarze oraz goście. Ogrody z różnych miejscowości prześcigały się w pomysłach na prezentację dorobku. Byli i tacy, którzy jako swój główny atut zaprezentowali produkcję miodu i pasieki.

Nie zabrakło także tradycyjnej zabawy dożynkowej, przy muzyce na żywo. Początkowo taneczne pląsy odbywały się w świetlicy R.O.D. Krzekowo ale wkrótce zabawa przeniosła się „pod chmurkę”. Organizatorzy postarali się również o festynowe atrakcje; poczęstunek i strefę zabaw dla dzieci.

Dożynki potwierdziły wielką , pożyteczną rolę jaką wciąż odgrywają Rodzinne Ogrody Działkowe w naszych miastach, a działkowa brać zaprezentowała się jak zgrana wspólnota; świadoma swej tradycji i historii oraz roli, którą wciąż jeszcze może i powinna pełnić dla kolejnych pokoleń.

Zobacz również

Skrzyżowanie ze światłami lepsze od ronda?

Zmotoryzowani mieszkańcy zastanawiają się, czy po otwarciu tunelu w Świnoujściu ruch na ulicach nadmorskiego miasta …

Jeden komentarz

  1. po ile działki? chcę mieć RODOS !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.