Strona główna / Lokalne / Kurtaxe. Turyści płacą, ale mogą jeździć autobusami za darmo

Kurtaxe. Turyści płacą, ale mogą jeździć autobusami za darmo

Wybierasz się na spacer do niemieckich miejscowości graniczących ze Świnoujściem? Musisz zapłacić opłatę. W niemieckich uzdrowiskach pobiera się tzw. kurtaxe. Nie wszyscy o tym wiedzą.

– Przyjechaliśmy ze Świdnicy, wycieczkę do Niemiec polecili nam znajomi, którzy byli tu w zeszłym roku. Nic nie wspominali o dodatkowej opłacie – jestem zaskoczona.

Za dzień, w zależności od pory roku, trzeba zapłacić pomiędzy 1 a 3 euro. Informują o tym tablice postawione na wjeździe do Niemiec od strony Polski.

Przychody z opłaty uzdrowiskowej mogą być wydatkowane wyłącznie na utrzymanie uzdrowiska, a więc powracają one w całości z powrotem do Turysty. Z przychodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej finansowane są m. in. darmowe koncerty na promenadzie, imprezy oraz programy dla dzieci na plaży, w muszlach koncertowych, w Domu Turysty w Bansinie, w Domu Hansa Werner Richtera, w willi Irmgard, w sali Kaiserbädersaal, w pawilonie sztuki oraz w namiocie teatralnym Chapeau Rouge. Poza tym pokrywane są koszty sprzątania plaży i publicznych toalet, pielęgnowania promenady oraz wynagrodzenia ratowników.

Od 1 kwietnia 2019 r. karta uzdrowiskowa (Kurkarte) staje się na okres próbny specjalnym biletem o nazwie KaiserbäderCard uprawniającym do korzystania z całej sieci linii autobusowych przewoźnika Usedomer Bäderbahn (UBB).

Bilet ten obowiązuje zarówno na wyspie Uznam jak i na terenie miasta Wolgast oraz pomiędzy miejscowościami Wolgast a Lubmin. Bilet umożliwia turystom wygodny przejazd z jednego uzdrowiska do drugiego albo też realizację większych wycieczek w celu podziwiania atrakcji wyspy np. na trasie Achterwassertour prowadzącej nad Zalew Achterwasser śladami orła bielika albo na trasie Hafftour prowadzącej do malowniczych wsi nad Zalewem Szczecińskim, takich jak np. Kamminke. Turyści nocujący na terenie uzdrowisk otrzymują swoją kartę od wynajmującego w hotelu po uiszczeniu opłaty uzdrowiskowej.

Turyści nie korzystający z noclegu otrzymują ją w informacjach turystycznych uzdrowisk Heringsdorf, Bansin i Ahlbeck oraz w specjalnych automatach do pobierania opłaty uzdrowiskowej, stojących na promenadzie.  Mieszkańcy uzdrowisk korzystają ze swojej rocznej karty uzdrowiskowej.

 

Zobacz również

Stowarzyszenie ze Świnoujścia chce rozwijać technologię odnawialnych źródeł energii

Po 7 miesiącach od podpisania Listu Intencyjnego związanego z powstaniem Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej w dniu …

2 komentarze

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Takiego gestu nie spodziewajcie się od naszych cebularzy z urzędu miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.