poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Olbrzymi obiekt w pobliżu przeprawy promowej. Czy to bomba „Tallboy”?

Olbrzymi obiekt w pobliżu przeprawy promowej. Czy to bomba „Tallboy”?

Minerzy prowadzący prace na Kanale Piastowskim w Świnoujściu zlokalizowali niewybuch. Obiekt jest znacznie większy od znajdowanych poprzednio. Ze wstępnej identyfikacji wynika, że może to być 5-tonowa bomba lotnicza. Czy to możliwe?

Obiekt leży na dnie w pobliżu przeprawy karsiborskiej. W tym miejscu w 1945 roku prowadzone było bombardowanie niemieckiego krążownika „Lutzow”. Atak bombowy przeprowadził 617. Dywizjon Bombowy „Dambusters” RAF.

Według źródeł historycznych, bombowce użyte podczas bombardowania uzbrojone były w 14 ciężkich bomb typu Tallboy o wadze 5,34 tony oraz 48 bomb o wadze 500 kg.

„Lutzow” po ataku bombowym osiadł na mieliźnie.

Do tej pory sądzono, że wszystkie zrzucone bomby wybuchły. Jeśli potwierdziłyby się przypuszczenia, że spoczywający na dnie kanału obiekt to bomba „Tallboy”, wówczas konieczna będzie ewakuacja mieszkańców, a także przedsięwzięte niespotykane do tej pory środki w transporcie bomby na poligon morski.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

5 komentarzy

  1. 1945-04-16 Atak bombami Tallboy na ciężki krążownik Lützow w kanałe w pobliżu Świnoujścia. Bliska ekspolozja bomby Tallboy spowodowało 20 m rysę na kadłubie okrętu. Okręt zatonął na płytkiej wodzie.

  2. Lutzow zatonal w 1916 wiec to chyba nie na ta jednostke byla atak w 1945..

  3. może znajda w kanale ZŁOTY POCIĄG

  4. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Jak tak dłużej pogrzebią w tym mule, to może jeszcze wygrzebią z tego błota „Car-bombę”, albo jej mniejsze siostry i bracia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.