Strona główna / Lokalne / Nurkowie Minerzy z 8.FOW na ćwiczeniu Northern Challenge 2019

Nurkowie Minerzy z 8.FOW na ćwiczeniu Northern Challenge 2019

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża od dwóch tygodni szkolą się i trenują na Islandii, w ramach międzynarodowego ćwiczenia Northern Challenge 2019. Organizatorem ćwiczenia jest Islandzka Straż Przybrzeżna.

Northern Challenge 2019 to międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów EOD (ang. explosive ordnance disposal) na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Celem tego ćwiczenia jest trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie. Ćwiczenie jest elementem przygotowania i zgrania zespołów EOD z krajów NATO w zakresie procedur dowodzenia oraz neutralizacji wciąż postępujących zagrożeń terrorystycznych z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Tłem ćwiczenia jest konflikt dwóch zwaśnionych krajów, a główną broń stanowią ataki ugrupowań terrorystycznych na infrastrukturę kraju, drogi, szlaki handlowe oraz porty.

W tegorocznej edycji ćwiczenia Northern Challenge polską Marynarkę Wojenną reprezentują żołnierze Grup Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Razem z żołnierzami z 17 państw NATO podzielonymi na 20 zespołów EOD przez dwa tygodnie ćwiczą w wymagającym klimacie Islandii procedury unieszkodliwiania ładunków wybuchowych. Dla ćwiczących przygotowane są różnego rodzaju scenariusze z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi, które umieszczane są pod wodą i na lądzie. Zadania realizowane są w oparciu o infrastrukturę międzynarodowego lotniska w Keflaviku oraz porty handlowe i rybackie Islandii. Polscy marynarze z ćwiczenia Northern Challenge 2019 wrócą do kraju 20 września.

Podczas ćwiczenia zorganizowano szereg zadań dla zespołów EOD, stopniowanych poziomem trudności umożliwiające m.in.: sprawdzenie stosowanych procedur przez operatorów oraz ich zgodność z dokumentami standaryzacyjnymi NATO, sprawdzenie funkcjonowania systemu sprawozdawczości z incydentów IED, sprawdzenie funkcjonowania międzynarodowego sztabu powołanego na czas ćwiczenia. Każde zadanie zespołów EOD jest nadzorowane i oceniane przez specjalistów z zakresu materiałów niebezpiecznych.

Marynarze, podczas ćwiczeń, mają do dyspozycji całą gamę sprzętu, który pozwala im bezpiecznie wykonywać prace: roboty saperskie, kombinezon antywybuchowy, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny oraz zestawy pirotechniczne. Warunki atmosferyczne podczas realizacji zadań są trudne – temperatury powietrza nie przekraczają 10 st.C, siła wiatru dochodzi w porywach do 100 km/h oraz występują intensywne opady atmosferyczne. Sytuacje w portach dodatkowo pogarszają pływy sięgające 5 m.

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.