Strona główna / Lokalne / Skontrolowane firmy i nielegalnie zatrudnieni

Skontrolowane firmy i nielegalnie zatrudnieni

Trzy kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców zakończyli 19 września funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, Kołobrzegu i Świnoujścia. W efekcie stwierdzili, że w sprawdzanych podmiotach nielegalne zatrudnienie znalazło 32 cudzoziemców.

20 z nich pracowało w gdańskiej firmie, która zatrudniła obcokrajowców do prac ślusarskich i spawalniczych na terenie jednej ze stoczni. Naruszeniem przepisów było w znacznej większości wykonywanie pracy bez wymaganego zezwolenia. Okazało się przy tym, że prowadzący działalność cudzoziemcy sami nie posiadali odpowiednich zezwoleń na pracę związanych z pełnieniem funkcji w zarządzie kontrolowanej spółki. Dodatkowo kontrolowany nie dopełnił jako pracodawca obowiązku powiadomienia właściwych instytucji o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez 192 cudzoziemców.

Z kolei cudzoziemka z Mołdawii i 9 obywateli Ukrainy pracowało wbrew prawu w kołobrzeskiej pralni, co wykazała kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy z miejscowej placówki Straży Granicznej. Osoby te nie miały wymaganych zezwoleń lub innych dokumentów uprawniających je do pracy w Polsce. W sumie zweryfikowano dokumenty dotyczące powierzenia pracy łącznie 90 cudzoziemcom. Wobec pracodawcy zostanie do sądu skierowany wniosek o ukaranie.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu skontrolowali w powiecie kamieńskim firmę zajmującą się mechaniką precyzyjną. Stwierdzili, że powierzono tam wykonywanie pracy 2 obywatelom Ukrainy, którzy nie mieli odpowiedniego zezwolenia. Cudzoziemcy otrzymali decyzję o zobowiązaniu do powrotu w terminie 30 dni oraz orzeczono wobec nich roczne zakazy ponownego wjazdu. W sumie podczas mijającego tygodnia funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej wystawili 23 decyzje zobowiązujące cudzoziemców do powrotu.

Zobacz również

PKP Intercity zapowiada nowy rozkład jazdy. Bezpośredni pociąg ze Świnoujścia do Czech

Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.