Strona główna / Lokalne / Skontrolowane firmy i nielegalnie zatrudnieni

Skontrolowane firmy i nielegalnie zatrudnieni

Trzy kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców zakończyli 19 września funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, Kołobrzegu i Świnoujścia. W efekcie stwierdzili, że w sprawdzanych podmiotach nielegalne zatrudnienie znalazło 32 cudzoziemców.

20 z nich pracowało w gdańskiej firmie, która zatrudniła obcokrajowców do prac ślusarskich i spawalniczych na terenie jednej ze stoczni. Naruszeniem przepisów było w znacznej większości wykonywanie pracy bez wymaganego zezwolenia. Okazało się przy tym, że prowadzący działalność cudzoziemcy sami nie posiadali odpowiednich zezwoleń na pracę związanych z pełnieniem funkcji w zarządzie kontrolowanej spółki. Dodatkowo kontrolowany nie dopełnił jako pracodawca obowiązku powiadomienia właściwych instytucji o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez 192 cudzoziemców.

Z kolei cudzoziemka z Mołdawii i 9 obywateli Ukrainy pracowało wbrew prawu w kołobrzeskiej pralni, co wykazała kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy z miejscowej placówki Straży Granicznej. Osoby te nie miały wymaganych zezwoleń lub innych dokumentów uprawniających je do pracy w Polsce. W sumie zweryfikowano dokumenty dotyczące powierzenia pracy łącznie 90 cudzoziemcom. Wobec pracodawcy zostanie do sądu skierowany wniosek o ukaranie.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu skontrolowali w powiecie kamieńskim firmę zajmującą się mechaniką precyzyjną. Stwierdzili, że powierzono tam wykonywanie pracy 2 obywatelom Ukrainy, którzy nie mieli odpowiedniego zezwolenia. Cudzoziemcy otrzymali decyzję o zobowiązaniu do powrotu w terminie 30 dni oraz orzeczono wobec nich roczne zakazy ponownego wjazdu. W sumie podczas mijającego tygodnia funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej wystawili 23 decyzje zobowiązujące cudzoziemców do powrotu.

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.