Strona główna / Lokalne / Koncertowa niedziela, europejski jazz, chińska tradycja, muzycy i instrumenty

Koncertowa niedziela, europejski jazz, chińska tradycja, muzycy i instrumenty

Niedzielny wieczór o godzinie 18.00. prosimy zarezerwować dla koncertu zespołu Convergent Points. Niezwykły muzyczny projekt, który zaowocował wieczornym wydarzeniem w Sali Teatralnej Domu Kultury, to połączenie muzycznych tradycji Chin i jazzowych klimatów Zachodu. Pomysłodawcą projektu jest szczeciński saksofonista Dariusz Samól. A na scenie zobaczymy i usłyszymy muzyków chińskich, czyli: grającą na guzheng Wu Qi, Chen Feng na erhu, Zhang Lijuan na yang qin i Nie Ying na trąbce. Tańczyć będzie Gong Luowa. Przedstawiciele muzycznej kultury europejskiej to: Dariusz Samól grający na saksofonie i Ewa Ruszała grająca na fortepianie. Tego koncertu należy wysłuchać, do czego serdecznie zapraszamy w Sali Teatralnej Domu Kultury, 29 września o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Pomysłodawcą projektu jest szczeciński saksofonista Dariusz Samól. Podczas kilkukrotnych wyjazdów artystycznych do Chin w latach 2014 – 2016 w ramach tras koncertowych zespołu The ArtSax Duo i Inventia Trio, udało mu się nawiązać współpracę z  chińskim kompozytorami i muzykami grającymi na tradycyjnych instrumentach. Prezentują oni niezwykle wysoki poziom wykonawczy.

Rezultatem tej współpracy była realizacja I-szej edycji festiwalu muzycznego, która odbyła się w 2017 roku. Ogromne zainteresowanie publiczności wszystkimi wydarzeniami tego festiwalu skłoniło organizatorów do jego kontynuacji i od 2017 roku trwały przygotowania do jego realizacji w bieżącym roku. W rezultacie powstały nowe utwory, których prezentacja odbędzie się podczas Convergent Points 2019. Po raz pierwszy utwór na zupełnie nowy i oryginalny skład instrumentalny: saksofon-guzheng-erhu napisał polski kompozytor, znakomity twórca warszawski – Edward Sielicki.

W 2019 roku oprócz nowych kompozycji, muzycy chińscy zaprezentują się również w tradycyjnym repertuarze chińskim. Tradycja muzyczna licząca sobie kilka tysięcy lat będzie rozbrzmiewać w Świnoujściu w oryginalnym wykonaniu.

Krótka charakterystyka instrumentarium chińskiego:

Erhu to instrument smyczkowy zaopatrzony w dwie struny, pomiędzy którymi umieszcza się włosie smyczka. Może ono poruszać albo jedna albo drugą strunę. Posiada piękne brzmienie i wirtuozowskie możliwości.

Guzheng jest instrumentem szarpanym o 24 strunach rozpiętych na ok. 1,5 m pudle rezonansowym położonym na specjalnych nóżkach. Palce prawej ręki grającego zaopatrzone jest w specjalne pazurki do szarpania strun, z których każda zaopatrzona jest w odrębny, ruchomy mostek. Lewa ręka może tłumić, szarpać lub uginać struny wywołując specjalne efekty.

Yang qin to także instrument strunowy z pudłem rezonansowym, na którym gra się specjalnymi pałeczkami. Przypomina nieco cymbały.

 

Program:

29.09. 2019, godz. 18.00. Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, Sala Teatralna

Wykonawcy: Wu Qi – guzheng (Chiny), Chen Feng – erhu (Chiny), Nie Ying – trąbka (Chiny), Dariusz Samól – saksofon altowy, Ewa Ruszała – fortepian

 

Prowadzenie: Nie Ying i Dariusz Samól

 

Program:

Edward Sielicki – Guang Gong – the God of Brotherhood (Prawykonanie Europejskie)

Mao Yuan – Yao Dance

Chen Gang – Butterfly Lover

Liu Tianhua – Snow Mountain Feelings

Ge Sang Da Ji – Spring on The Snow Mountain

Chinese Traditional Music – Rainy Night on Banana Field

Chinese Traditional Music – Jasmine Flower

Chinese Traditional Music – Colorful Clouds Chasing the Moon

 

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.