Strona główna / Lokalne / Masz wpływ! Wszyscy decydujemy, gdzie sadzimy zieleń

Masz wpływ! Wszyscy decydujemy, gdzie sadzimy zieleń

Co prawda nad obecnymi nasadzeniami drzew i krzewów w mieście czuwają architekci krajobrazu, ale każdy z nas może podpowiedzieć, wskazać miejsce, w którym jego zdaniem powinny pojawić się drzewa, a także jakiego gatunku. Co trzeba zrobić? Niewiele. Po prostu wysłać e-maila ze swoją propozycją na adres wiz@um.swinoujscie.pl, przekazać ją telefonicznie pod numerem telefonu 91 327 86 75 lub pisemnie na adres Urząd Miasta Świnoujście ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście z dopiskiem „Zieleń – bank informacji”.

Miasto nawiązało współpracę z firmą architektury krajobrazu z Warszawy, która ma przygotować propozycję zagospodarowania zieleni i propozycji  gatunków drzew oraz krzewów do nasadzeń przy ulicach 11 Listopada i Grunwaldzkiej oraz sąsiadujących z nimi kwartałach. To dobra okazja, aby wypowiedzieli się sami mieszkańcy.

Bank informacji

– Chcemy wspólnie z mieszkańcami stworzyć taki bank informacji o miejscach, które wymagają zagospodarowania zielenią lub potrzebna jest jej wymiana – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Barbara Michalska– Dzięki temu będziemy mogli poprawić estetykę miasta, poprzez zieleń tzw. uporządkowaną, także na pozostałe kwartały, tereny.

Propozycje miejsc i rodzajów zieleni mogą wskazywać zarówno sami mieszkańcy, jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

– Czekamy na propozycje nie tylko, gdzie dobrze byłoby posadzić drzewa czy krzewy, ale także wskazanie miejsc, gdzie Państwa zdaniem, przydałoby się wymienić już rosnące rośliny – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – To samo dotyczy pnączy.

Cała prawda o pnączach

Niektórzy uważają, że pnącza źle wpływają na budynki, wręcz niszczą je. Nic bardziej mylnego. Specjaliści podkreślają, że pnącza nie robią szpar, ani dziur w murach. Wykorzystują je jedynie jako miejsce zaczepienia.

Pnącza w projektowaniu architektonicznym stanowią ważny element wielu nowoczesnych projektów na świecie. W niektórych metropoliach są nawet obowiązkiem; zmniejszają odpływ wody deszczowej do kanalizacji, obniżają też koszty eksploatacji budynków.

W Świnoujściu? Jak najbardziej!

Zdaniem architekta krajobrazu Tadeusza Fiszera, w miejscowościach takich jak Świnoujście, stosowanie pnączy jest bardzo wskazane, a wręcz nawet nieodzowne.

– Pnącza potrzebują niewielkiej przestrzeni w gruncie, są niezbyt kosztowne i w porównaniu z innymi elementami zieleni wymagają minimalnych nakładów pielęgnacyjnych – twierdzi Tadeusz Fiszer.

Specyficzny mikroklimat nadmorski miasta, szczególnie wyższa wilgotność powietrza, stwarzają  doskonałe warunki dla wegetacji pnączy, które jednocześnie łagodząco wpływają na nadmierną wietrzność w Świnoujściu.  Ten rodzaj zieleni ma wiele plusów. Nie tylko wzbogaca walory krajobrazowe, ale też jest świetnym sposobem na osłonięcie mniej reprezentacyjnych obiektów.

Oszczędność ciepła

Zwarta pokrywa liści w naturalny sposób wpływa na temperaturę wnętrza domu. Latem „zielony parasol” osłania ściany przed nadmiernym słońcem, a „poduszka powietrzna” izoluje ściany zimą (oczywiście w przypadku zastosowania zimozielonego bluszczu).

– Przyjmuje się, że zastosowanie pnączy obniża straty ciepła o 15 do 30 procent – dodaje Tadeusz Fiszer.

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.