Strona główna / Lokalne / Akcja Marynarki Wojennej. We wtorek czekają nas utrudnienia

Akcja Marynarki Wojennej. We wtorek czekają nas utrudnienia

W związku z planowaną na jutro akcją podjęcia i unieszkodliwienia niebezpiecznych obiektów, które znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego, mieszkańcy oraz osoby przebywają w tym czasie w mieście muszą liczyć się z ograniczeniami. I tak:

– ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (Karsibory) odpłyną o godzinie 9:20. Wznowienie przeprawy planowane jest około godziny 11.10.

– natomiast ostatnie promy z obu stron przeprawy promowej „Warszów” (Bieliki) odpłyną o godzinie 10:40. Ponowne ich uruchomienie planowane jest na godzinę 11.20.

Prezydent Miasta Świnoujście zarządził także ewakuację osób przebywających w strefie bezwzględnej. Strefa bezwzględna to 200 metrów od środka toru wodnego. Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona 1 października br. w godzinach 8.30 – 9.30.

Miejsce gromadzenia (przebywania) ludności na czas ewakuacji:

– Ochotnicza Straż Pożarna-Świnoujście Karsibór ul. 1 Maja 34A.

Transport ewakuowanych osób do miejsca gromadzenia (przebywania) od godz. 8.30 zabezpieczy samochód Lublin 2 OSP Karsibór podstawiony przy skrzyżowaniu ul. Kanałowej z ul. Barkową. Powrót mieszkańców nastąpi po opuszczeniu toru wodnego przez w/w okręt.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów:

91 322 00 08,             91 322 00 09,             91 321 44 26

– 30. września 2019 poniedziałek od 07.30  do 15.30;

– 1 października 2019 wtorek od 06.30 do czasu zakończenia przedsięwzięcia nr tel. 91 327 8397

Strefa otwartej przestrzeni to kolejne 550 metrów, licząc od granicy strefy bezwzględnej (200 metrów). W tej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni. Osoby znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania/przebywania, nie zbliżania się do okien, niewychodzenia na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynku. Dotyczy to również osób korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą patrole policji, straży granicznej i straży pożarnej. Prosimy o podporządkowanie się ich poleceniom.

Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zobowiązane są do opuszczenia jachtów i udania się na czas transportu niewybuchów do hali nr 10 na terenie portu jachtowego.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

Dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godz. 05:00 – 11:30.

Dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską ruch zostanie wstrzymany w godz. 06:30 – 11:00.

Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10:00 – 11:30, z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10:30.

Niebezpieczne obiekty zostały sklasyfikowano jako brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają w sobie blisko 500 kg materiału wybuchowego. Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia.

Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Foto: 8. FOW

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.