Strona główna / Kultura / Piękny koncert z okazji 25-lecia Uznamskiego Festiwalu Muzycznego

Piękny koncert z okazji 25-lecia Uznamskiego Festiwalu Muzycznego

Barok po wielokroć, pełny blasku i cienia, żywiołowy, rozpięty pomiędzy życiem a śmiercią, sprzeczny jak sceny z obrazów Caravaggia, La Tour’a i Rubensa. W ramach Usedomer Musikfestival, corocznego festiwalu muzyki poważnej, w sali koncertowej Domu Kultury wysłuchaliśmy wybitnej polskiej sopranistki Dagmary Barny, oraz jednego z ciekawszych zespołów grających piękną i żywiołową muzykę okresu Baroku, Il Pomo d’Oro, pod dyrekcja Francesco Corti. W programie zawarto piękny ukłon w stronę Polski, czyli Motet na sopran, smyczki i basso continuo, polskiego kompozytora, cysterskiego mnicha Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Barok, jak rzadko inny okres muzyczny, wyobraża wzajemny splot historii polsko-niemieckiej. Historii pełnej goryczy ale i blasku, radości i smutku. I dobrze jeśli możemy nasze społeczno-historyczne relacje przenosić w przestrzeń kultury. To wszystko w deszczowy wieczór, a ponadto dużo Bacha i Händela. Czysta radość, tak że nawet słotny zmierzch zapachniał pomarańczami.

Od 1995 roku koncerty Uznamskiego Festiwalu Muzyki w Świnoujściu są częścią życia kulturalnego wspólnej wyspy. W Świnoujściu mogliśmy gościć tak wybitnych artystów, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Rajski, Ewa Kupiec, Piotr Pławner i wielu innych.
Wykonawcy koncertu:
Dagmara Barna (sopran)
Orkiestra, Il pomo d’oro, pod dyrekcja Francesco Corti grającego na klawesynie.

Dagmara Barna
Sopran. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Cezarego Szyfmana. Uczennica wybitnej śpiewaczki Olgi Pasiecznik. W grudniu 2012 roku ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na tejże uczelni. W latach 2014 – 2017 uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa, prowadzonego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. W listopadzie 2013 roku została laureatką drugiego miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej Cancium Gaudium w Poznaniu, a we wrześniu 2015 roku, wraz z pianistą Mariuszem Kłubczukiem, zdobyli drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pieśni XX i XXI wieku w Karlsruhe. W maju 2016 roku otrzymała nagrodę im. Carlo Marii Giuliniego za wykonanie wyrastające z głębokiego przeżycia i czerpiące z istoty człowieczeństwa na 9. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W styczniu 2017 roku otrzymała drugie miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach. W lutym 2017, na I Międzynarodowym Konkursie im. Marii Campi z Miklaszewiczów w Lublinie, została nagrodzona za najlepsze wykonanie pieśni. Tego samego roku otrzymała także Złoty Medal na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie w Berlinie.

l Pomo d’Oro – europejska orkiestra założona przez Gesine Lübben i Giulio d’Alessio w 2012 r. w Wenecji, wykonująca przede wszystkim utwory z okresu baroku i klasycyzmu, zwłaszcza operę. Aktualnie grupa działa w Szwajcarii, w Zurychu. Swoją nazwę zawdzięcza operze z 1666 r. pt. „Il pomo d’oro” autorstwa Antonia Cestiego. Orkiestrę do tej pory prowadzili tacy dyrygenci jak: Riccardo Minasi, Maxim Emelyanychev, Stefano Montanari, George Petrou, Enrico Onofri oraz Francesco Corti. Dyrektorem głównym zespołu od 2016 r. jest Rosjanin Maxim Emelyanychev[1]. Za album Anima Sacra nagrany razem z Polakiem Jakubem Józefem Orlińskim otrzymali nominację do Fryderyka 2019 w kategorii „Najlepszy Album Polski Za Granicą”.

Foto: Robert Ignaciuk

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Jeden komentarz

  1. Wspaniały koncert!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.