Strona główna / Lokalne / Uczą się samodzielności. Mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych

Uczą się samodzielności. Mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni w Świnoujściu mają mieszkanie do zadań specjalnych. Uczą się w nim samodzielnie funkcjonować, aby w przyszłości móc opuścić dom rodzinny i móc żyć bez rodziców.

– Tam nasi dorośli podopieczni uczą się co to znaczy żyć bez mamy, a rodzice uczą się co to znaczy żyć bez dziecka. Podopieczni mieszkają w tym mieszkaniu pod opieką asystenta, wykonują czynności takie jak gotowanie, pranie, sprzątanie, wspólnie planują zakupy. To dla  nich ogromnie istotne – mówi mówi Danuta Komorowska-Rożej, prezes Świnoujskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, pokoju komputerowego, 2 sypialni i 2 łazienek. Położone jest w spokojnej dzielnicy na parterze starego przedwojennego budynku. Jednorazowo w mieszkaniu przebywa 3 – 5 podopiecznych.

Mieszkańcy przebywają w mieszkaniu przez 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku od godz. 15:00 do 9:00 dnia następnego, a w niedziele, soboty i dni wolne przez całą dobę.

W ramach treningu mieszkaniowego osoby niepełnosprawne intelektualnie trenują funkcjonowanie poza rodziną i bliskimi przy wsparciu asystenta. Uczestnicy uczą się funkcjonowania w grupie, współpracy w planowaniu codziennych zajęć: sprzątania, gotowania, zmywania naczyń, zakupów, prania. Poznają sposoby na zdrowe i efektywne spędzanie czasu wolnego. W praktyce poznają co to znaczy tolerancja, współczucie, zrozumienie. Mogą doświadczyć jak zachować właściwe kontakty z sąsiadami i jak ważne jest dbanie nie tylko o swoje mieszkanie, ale również o teren wspólny.

Śmierć rodzica to zawsze dramat, zwłaszcza dla osoby niepełnosprawnej. Dlatego rodzice przygotowują niepełnosprawne dzieci na życie bez opieki. Doceniają powstanie tego typu obiektu i przyznają, że to wielki wkład w usamodzielnienie ich dzieci.

 

 

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

Jeden komentarz

  1. To mieszkanie działa od co najmniej 3 lat. Nieuzasadniona propaganda odgrzewanego sukcesu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.