Strona główna / Lokalne / Tunel w Świnoujściu można zacząć budować. Wojewoda podpisał pozwolenie. Zdjęcia i film!

Tunel w Świnoujściu można zacząć budować. Wojewoda podpisał pozwolenie. Zdjęcia i film!

Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. To formalne pozwolenie na budowę stałego połączenia. Ceremonia odbyła się nad brzegiem Świny, po stronie wolińskiej, w miejscu gdzie za nieco ponad trzy lata znajdzie się wjazd do tunelu.

– Warto mieć marzenia, bo marzenia się spełniają – tymi słowami Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił się do przedstawicieli samorządu Świnoujścia. – Gdyby nie upór władz samorządowych, trudno byłoby zrealizować ten projekt, a nie jest to projekt Świnoujścia, nie województwa zachodniopomorskiego. To projekt wszystkich Polaków.

Dokumentacja projektowa wraz z wnioskiem o wydanie ZRID została złożona w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim 17 lipca br.

– Mieliśmy 90 dni na wydanie zezwolenia. Wydajemy je po 33 dniach – mówił wojewoda Tmasz Hinc dodając, że oprócz samej decyzji ZRID konieczne było jeszcze wydanie ponownej Decyzji Oddziaływania na Środowisko.

Dokumenty zostały sprawdzone, obie decyzje zostały wydane i zaraz po podpisaniu przez wojewodę przez ręce ministrów: Marka Gróbarczyka, Andrzeja Adamczka, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego, szefa zachodniopomorskiej GDDKiA Łukasza Lendnera trafiły w ręce Prezydenta Janusza Żmurkiewicza, a ten przekazał je wykonawcy.

– W 2017 r. na promie Karsibór podpisaliśmy umowę na finansowanie tej inwestycji. W 2018 roku zrobiliśmy kolejny ważny krok podpisując umowę z wykonawcą. Dziś robimy trzeci, milowy krok, który jest konieczny, by nasze marzenie o tunelu się ziściło. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie maszyny, która go wydrąży, a ostatnim otwarcie tunelu. Jeszcze w październiku wykonawca wchodzi na plac budowy. Budowa się rozpocznie. Pod koniec 2022 r. wspólnie będziemy się cieszyć z otwarcia tunelu – mówił Prezydent Świnoujścia, po czym wręczył najważniejszym gościom grę planszową „Tunel pod Świną”.

Nawiązał do tej sytuacji Piotr Kledzik, dyrektor firmy PORR, stojącej na czele konsorcjum wykonawczego: – Deklaruję, że na przełomie października i listopada wbijemy pierwszą łopatę, a grę TUNEL wygramy.

Kolejne kroki

Decyzja ZRID, to w uproszczeniu pozwolenie na budowę drogi. Posiada ona rygor natychmiastowej wykonalności, co daje wykonawcy możliwość niezwłocznego przystąpienia do prac budowlanych. Decyzję ZRID udało się uzyskać niezwykle sprawnie – w niespełna 3.

 

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

5 komentarzy

  1. Banda tłustych przy korycie świń…

  2. jaka szopka przedwyborcza… nawet mundurowym kazali się pojawić żeby bardziej PRL’em zalatywało 🙂 W TVPis na pewno zrobią jakiś laurkę dla rządu z tego materiału i na bank zapomną powiedzieć że całą kasę daje UE i miasto.

  3. haha lansowanie się wciąż na tym samym czyli na tunelu, ile to już razy różne podpisywanie było? róbcie, łopaty w reke a nie podpisy tylko , biurokraci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.