Strona główna / Lokalne / Klasycy polskiej sztuki w ms44

Klasycy polskiej sztuki w ms44

Jesienne prezentacje mistrzowskie, teatralne i muzyczne, uzupełni w sobotę klasycznie piękna wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44. Wieczorem 26 października o godzinie 18.00, zapraszamy na spotkanie z kolekcją Galerii Krzywe Koło (1956-1965). Prezentowane będą prace: Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow. Urszuli Broll, Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Tadeusza Dominika, Stanisława Fijałkowskiego, Zbigniewa Makowskiego, Jana Tarasina, Alfreda Lenicy, Jerzego Tchórzewskiego, Erny Rosenstein i wielu innych. Wystawa, ponad sto-kilkadziesiąt prac na papierze, oparta jest na ich małym formacie oraz dokumentacji dotyczącej epoki. Kuratorem wystawy jest prof. Janusza Zagrodzki. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny

Wystawę uzupełnia multimedialna projekcja dokumentalna, autorstwa fotografika Zdzisława Pacholskiego, przedstawiająca te prace na papierze z “Kolekcji Galerii Krzywego Koła”, które zostały zdeponowane w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

„Galeria Krzywe Koło, był to projekt, Mariana Bogusza, upowszechniania dzieł oryginalnych poprzez druki wydawane z okazji wystaw, zawierające rysowane i odbijane na papierze graficzne prace artystów. Utworzyły one Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej Galerii Krzywe Koło, ulotną, ale zmaterializowaną w przestrzeni prywatnej, na którą składały się setki rysunków, gwaszy, akwarel i grafik wybitnych artystów, przekazywanych wraz z wydawnictwami przyjaciołom Galerii – stałym uczestnikom spotkań w Klubie Krzywego Koła przy Rynku Staromiejskim w Warszawie.” ( Janusz Zagrodzki )

„Wystawa, w galerii sztuki współczesnej ms44, pokazuje fragment Kolekcji zgromadzony przez uczestników wystaw, koncertów, spektakli i innych wydarzeń jakie miały miejsce w Galerii Krzywe Koło, ujawnia zakres, a zarazem siłę oddziaływania pokazywanej tam sztuki. Można uznać ją za próbę syntetycznego przedstawienia założeń języka wizualnego, jakim wówczas przemawiali do odbiorców najwybitniejsi twórcy tego okresu. Zarówno nowatorzy wywodzący się z ugrupowań działających w Polsce jak i w innych krajach Europy Wschodniej.” ( Janusz Zagrodzki )

Serdecznie zapraszamy, Galeria Sztuki Współczesnej ms44, Świnoujście ul. A. Krajowej 13.
Wystawa potrwa od 26 października do 20 listopada 2019r.

prof. dr Janusz Zagrodzki
Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1966); stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1979); od 2000 roku był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1966-1987 pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi (kurator); 1979-1981 i w okresie stanu wojennego prowadził w Łodzi niekomercyjne, niezależne galerie autorskie Ślad i Ślad II; 1987-1995 w Muzeum Narodowym w Warszawie (kurator, dyrektor do spraw sztuki współczesnej). Od 1971 wykładał historię sztuki w PWSFTv i T, obecnie na emeryturze. Odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Należy do International Association of Art Critics – AICA (od 1979) i International Council of Museums – ICOM (od 1993). Jest autorem monografii, esejów, katalogów, wystaw i filmów obejmujących zagadnienia sztuki XX w., począwszy od przełomu wieków, poprzez działania awangardy, do problematyki dnia dzisiejszego.

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.