Strona główna / Lokalne / Chcą świnoujski las pod inwestycję. Stanowczy sprzeciw Prezydenta Świnoujścia

Chcą świnoujski las pod inwestycję. Stanowczy sprzeciw Prezydenta Świnoujścia

W miniony piątek do Prezydenta Miasta wpłynął wniosek z Nadleśnictwa Międzyzdroje o opinię w sprawie dzierżawy prawie 4 hektarów lasu na Warszowie. Inwestor kanadyjska spółka chce wylesić ten teren pod budowę instalację związaną z wydobyciem ropy i gazu.

– Nie ma zgody na lokalizację takiej inwestycji na terenie Świnoujścia – mówi stanowczo Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Konkretnie chodzi o lokalizację na tym terenie wiertni do wywiercenia dwóch otworów poszukiwawczych o głębokości do 3500 metrów.
– Jestem kategorycznie przeciwny takiej lokalizacji i tak też brzmi moja odpowiedź do Nadleśnictwa Międzyzdroje – mówi Prezydent Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Teren ten jest przeznaczony na zaplecze dla plaży miejskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają też szlaki turystyczno – rowerowe do Międzyzdrojów.

Dodaje również, że lokalizacja instalacji związanych z wydobyciem ropy i gazu będzie ogromnym problemem jeśli chodzi o ochronę środowiska.
– Świnoujście ma status uzdrowiska – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dlatego taka instalacja na terenie administracyjnym naszego miasta jest niedopuszczalna.

Zaznacza także, że ewentualna zgoda wydana kanadyjskiej spółce na dzierżawę i wylesienie terenów leśnych w granicach administracyjnych Świnoujścia wpłynie na sprawę budowy terminala kontenerowego.

– Ta inwestycja wykluczy jakiekolwiek poparcie dla portu kontenerowego – mówi twardo prezydent Janusz Żmurkiewicz.
O całej prawie prezydent poinformował Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, Wojewodę Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Radę Miasta Świnoujście, Zarząd Osiedla Warszów oraz Burmistrza Gminy Międzyzdroje Mateusza Bobka.

W grudniu 2017 roku Ministerstwo Środowiska wydało kanadyjskiej firmie Central European Petroleum (oddział w Warszawie) koncesję na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na obszarze wyspy Wolin, konkretnie terenach położonych w granicach czterech gmin: Świnoujście, Międzyzdrojów, Dziwnowa i Wolina oraz na terenie przyległego morza.

Na podstawie tej koncesji pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto poszukiwania surowców w granicach administracyjnych Świnoujścia. A na początku lipca tego roku zakończono badania sejsmiczne na wodach morskich w strefie przybrzeżnej.

W październiku 2019 r. kanadyjska spółka wystąpiła do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych o powierzchni około 3,85 hektara wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych. Wniosek argumentowano, że jest to konsekwencja prac poszukiwawczych prowadzonych w ramach koncesji wydanej przez Ministra Środowiska w 2017 roku.
BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Takie zabiegi w ramach NFZ to rzadkość. Nasi ortopedzi wykonują je regularnie

Na zdjęciu są ortopedzi dr Mateusz Grabowski oraz dr Adam Sokołowski. W Szpitalu Miejskim im. …

3 komentarze

  1. To się prezio obudził że snu!
    Panie Prezydencie
    Chyba spałem bo chrapałem.

  2. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Poszli won przybłędy!!!

  3. Pies trącał uzdrowisko. Zagrażałoby to preziowej inwestycji kontenerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.