Strona główna / Lokalne / Chcą świnoujski las pod inwestycję. Stanowczy sprzeciw Prezydenta Świnoujścia

Chcą świnoujski las pod inwestycję. Stanowczy sprzeciw Prezydenta Świnoujścia

W miniony piątek do Prezydenta Miasta wpłynął wniosek z Nadleśnictwa Międzyzdroje o opinię w sprawie dzierżawy prawie 4 hektarów lasu na Warszowie. Inwestor kanadyjska spółka chce wylesić ten teren pod budowę instalację związaną z wydobyciem ropy i gazu.

– Nie ma zgody na lokalizację takiej inwestycji na terenie Świnoujścia – mówi stanowczo Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Konkretnie chodzi o lokalizację na tym terenie wiertni do wywiercenia dwóch otworów poszukiwawczych o głębokości do 3500 metrów.
– Jestem kategorycznie przeciwny takiej lokalizacji i tak też brzmi moja odpowiedź do Nadleśnictwa Międzyzdroje – mówi Prezydent Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Teren ten jest przeznaczony na zaplecze dla plaży miejskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają też szlaki turystyczno – rowerowe do Międzyzdrojów.

Dodaje również, że lokalizacja instalacji związanych z wydobyciem ropy i gazu będzie ogromnym problemem jeśli chodzi o ochronę środowiska.
– Świnoujście ma status uzdrowiska – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dlatego taka instalacja na terenie administracyjnym naszego miasta jest niedopuszczalna.

Zaznacza także, że ewentualna zgoda wydana kanadyjskiej spółce na dzierżawę i wylesienie terenów leśnych w granicach administracyjnych Świnoujścia wpłynie na sprawę budowy terminala kontenerowego.

– Ta inwestycja wykluczy jakiekolwiek poparcie dla portu kontenerowego – mówi twardo prezydent Janusz Żmurkiewicz.
O całej prawie prezydent poinformował Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, Wojewodę Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Radę Miasta Świnoujście, Zarząd Osiedla Warszów oraz Burmistrza Gminy Międzyzdroje Mateusza Bobka.

W grudniu 2017 roku Ministerstwo Środowiska wydało kanadyjskiej firmie Central European Petroleum (oddział w Warszawie) koncesję na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na obszarze wyspy Wolin, konkretnie terenach położonych w granicach czterech gmin: Świnoujście, Międzyzdrojów, Dziwnowa i Wolina oraz na terenie przyległego morza.

Na podstawie tej koncesji pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto poszukiwania surowców w granicach administracyjnych Świnoujścia. A na początku lipca tego roku zakończono badania sejsmiczne na wodach morskich w strefie przybrzeżnej.

W październiku 2019 r. kanadyjska spółka wystąpiła do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych o powierzchni około 3,85 hektara wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych. Wniosek argumentowano, że jest to konsekwencja prac poszukiwawczych prowadzonych w ramach koncesji wydanej przez Ministra Środowiska w 2017 roku.
BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Policjanci sprawdzają w supermarketach czy klienci noszą maseczki

Galerie, sklepy, między innymi tam nadal trzeba zakrywać nos i usta. Policjanci  apelują i przypominają, …

3 komentarze

  1. To się prezio obudził że snu!
    Panie Prezydencie
    Chyba spałem bo chrapałem.

  2. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Poszli won przybłędy!!!

  3. Pies trącał uzdrowisko. Zagrażałoby to preziowej inwestycji kontenerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.