poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Hobby / Edukacja. Pierwsze zajęcia dla dorosłych w CWM Grodno

Edukacja. Pierwsze zajęcia dla dorosłych w CWM Grodno

Trochę na wesoło – bez sesji i egzaminów, za to z prawdziwymi indeksami – słuchacze „Zupełnie Innego Uniwersytetu Przyrodniczego” mają już za sobą pierwszy wykład. W CWM Grodno k. Międzyzdrojów, gdzie w zajęciach przyrodniczych wzięło udział już blisko 7 000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Pomorza Zachodniego i całej Polski, rozpoczęły się pierwsze zajęcia dla osób dorosłych.  

Nowy projekt Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt. „Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to wyjątkowy cykl comiesięcznych wykładów połączonych z badaniami terenowymi. W ramach zajęć słuchacze zapoznają się z tajnikami przyrody Wolińskiego Parku Narodowego, będą uczestniczyć w nocnych obserwacjach zwierząt występujących w parku, a także wycieczkach krajoznawczych.

Wykład inaugurujący uniwersytet odbył się 25 października, a poprowadził go Marek Dylawerski – Z-ca Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego, współgospodarza projektu, w którym to będzie realizowana większość zajęć. Podczas pierwszego zjazdu, zatytułowanego „Kto tak ćwierka, śwista, kwili, pitpilita i pimpili, czyli o ptakach Wolińskiego Parku Narodowego”, słuchacze już na samym początku udali się na spacer wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Tam, dzięki lornetkom, mogli obserwować typowe ptactwo dla regionu – kormorany, łabędzie, mewy śmieszki, a nawet przelot gęsi. Podczas dalszej części zajęć studenci dowiedzieli się również co to jest biotop, jakie ptaki można spotkać w lesie iglastym, a jakie w liściastym, że nie ma ptaka o nazwie „Czyżyk”, a  Bieliki pomimo swojego szlachetnego pochodzenia, chętnie żywią się padliną.

Kolejne wykłady – realizowane co miesiąc, aż do czerwca 2020 roku, będą obejmowały tematykę m.in. zwierząt Wolińskiego Parku Narodowego, skarbów, jakie można znaleźć w lesie czy też specyfiki wód Bałtyku. Zajęcia poprowadzą pracownicy WPN, a także pasjonaci, praktycy i eksperci z dziedziny nauk przyrodniczych, m.in. Piotr Horzela – podróżnik i przyrodnik, autor kanału przyrodniczego “Piotr Horzela – Opowiada” czy Marcin Kostrzyński – autor filmów przyrodniczych, znany z portalu You Tube jako „Marcin z lasu”.

W projekcie „Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” udział bierze 30 słuchaczy. Celem zajęć jest podniesienie wiedzy przyrodniczej, rozwój świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proprzyrodniczych wśród osób dorosłych.

„Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to kolejna pozycja w przyrodniczej ofercie edukacyjnej Centrum Współpracy Międzynarodowej – po raz pierwszy kierowana do osób dorosłych. Dotychczas w lekcjach przyrody w CWM Grodno wzięło udział blisko 7000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Pomorza Zachodniego i całej Polski.

„Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to część zadania pn. „Zupełnie Inaczej o Przyrodzie” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, www.wfos.szczecin.pl

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.