Strona główna / Lokalne / Tunel. Stąd maszyna TBM rozpocznie wiercenie

Tunel. Stąd maszyna TBM rozpocznie wiercenie

Kluczowa dla Świnoujścia inwestycja – tunel pod rzeką Świną – realizowana jest zgodnie z planem. Kolejny krok po otrzymaniu ZRID to rozpoznanie saperskie i wycinka drzew. Prace prowadzone są w oparciu o decyzję środowiskową w skali niezbędnej do prowadzenia inwestycji w rejonie ul. Karsiborskiej. Realizuje je firma Pana Zbigniewa Kimela, doświadczonego leśnika, znającego bardzo dobrze świnoujskie lasy.

– Wycinamy pas szerokości ok. 50 m. Wcześniej wykonana została szczegółowa inwentaryzacja i oznaczenie drzew przeznaczonych do wycięcia. Na pewno nie zostanie wycięte ani jedno drzewo, które powinno zostać – zapewnia Pan Kimel. – W 99 procentach wycinanymi drzewami są sosny. Poza nimi trochę brzóz – dodaje.

Wycinka swoim zasięgiem nie obejmie brzeg Świny  i zakończy się w miejscu, gdzie przyszła droga będzie „wjeżdżała” pod ziemię. Las, w którym prowadzone są prace powstał ok. 70 lat temu.

Po zakończeniu wycinki ten sam wykonawca zajmie się oczyszczaniem terenu z pni i korzeni, tak by wiosną mogły rozpocząć się prace związane z budową komory startowej dla maszyny TBM, która wydrąży tunel. Przygotowanie terenu po stronie wyspy Uznam ma być zakończone w tym roku. W styczniu podobne prace zostaną przeprowadzone po stronie wyspy Wolin.

Po zakończeniu budowy wykonawca zgodnie z umową dokona kompensacji, w ramach której zostaną nasadzone nowe drzewa. Plan nasadzeń został przekazany do akceptacji do urzędu miasta i jest w fazie analizowania.

Źródło: UM Świnoujście

Zobacz również

Rozpoczęły się prace w Parku Zdrojowym. Potrwają do końca roku

Plac koncertowy wraz z altaną, nawierzchnie alei spacerowych, nasadzenia nowych drzew i krzewów, oświetlenie to …

2 komentarze

  1. po polsku przed “i” nie stawia się przecinka. Chyba, że w jednym zdaniu jest użyty po raz kolejny…. i nie żebym się czepiał 😉

  2. Po polsku ta maszyna drążąca tunel nazywa się tunelownica, i takiej nazwy powinno się używać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.