Strona główna / Lokalne / „Karta Wyspiarza”. Wszyscy radni zagłosowali „za”

„Karta Wyspiarza”. Wszyscy radni zagłosowali „za”

Świnoujście  wprowadzi kartę mieszkańca pn. „Karta Wyspiarza”. Ma zachęcać rabatami do częstszego korzystania z usług. Kartę będą mogli otrzymać mieszkańcy, którzy np. w Świnoujściu odprowadzają podatki.

Aby wprowadzić kartę mieszkańca powołano specjalny zespół. Część osób z niego chciała stworzyć multifunkcjonalną kartę lub aplikację w telefonie służącą nie tylko do odbierania rabatów, ale także do „odbijania” bezpłatnych przejazdów w autobusach, płacenia za parkowanie, czy regulowanie mandatów nakładanych przez straż miejską. W wielu miastach po zintegrowaniu takimi aplikacjami można umówić wizytę u lekarza, sprawdzić dzienniczek ucznia, podać stan liczników wody, głosować na projekty w budżecie obywatelskim, brać udział w konsultacjach.

– Na razie to będzie system identyfikatorów, będzie trzeba udać się do urzędu i pobrać jakby kolejny dowód osobisty (…) Mnie by się raczej marzyło, aby zalogować się w domu i z aplikacją w telefonie udać się np. na pływalnię, aby nikt mnie nie legitymował.  Na razie decyzja prezydenta jest taka, żeby wdrożyć system identyfikatorów i sprawdzić jak się przyjmie – mówiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Będzie to też element promocyjny – dodaje.

Wybrano tańsze rozwiązanie, bo koszt nowoczesnego systemu to wydatek rzędu od 300 tys. do 800 tys. złotych. Ten za którym zagłosowali we wtorek radni będzie tańszy – jego wdrożenie oszacowano na około 40 tys. złotych.

– Będzie to Karta Wyspiarza Seniora oraz Karta Wyspiarza. Prezydent zadecydował o tym, że rozszerzamy projekt o osoby poniżej 65 roku życia. Wiąże się on z szeregiem ulg zarówno w podmiotach prywatnych działających na terenie Świnoujścia, jak i w jednostkach publicznych – mówi Paweł Sujka, zastępca prezydenta miasta.

Wprowadzenie karty pozwoli na zaoferowanie mieszkańcom Świnoujścia szeregu zniżek, ulg i preferencji ze strony gminy i firm chcących wejść do programu.

– Cieszę się z Karty Wyspiarza. Jest to wniosek klubu radnych Grupa Morska Cała Naprzód. Wiemy, że prezydent zajął się tym tematem dość mocno. Uważam, że uda się to rozbudować tak, aby z roku na rok było coraz lepiej  – dodaje Sławomir Nowicki, jeden z pomysłodawców.

Zobacz również

Okradali pasażerów pociągów dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl

Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane w sprawie gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych. …

9 komentarzy

 1. Mam nadzieje, że karte mieszkańca dostana tylko ci, co płacą w Świnoujsciu, przynajmniej od 5 lat podatki.

 2. Wszelkie kryteria programów pomocowych np. dodatki mieszkaniowe są w Polsce ustalane w Warszawie, czyli odgórnie.

  A powinny być na poziomie gminy!!

  Świnoujscie jest bardzo bogatym miastem, ale i bardzo drogim. Za wszystko, niekoniecznie wynajem rynkowy mieszkania, ale nawet za zieloną pietruszkę placi sie wiecej.

  Miasto mogłoby uchwalić fundusze na pomoc najniżej sytuowanym poprzez ustalenie uzupełniajacych kryteriów pomocy (przykładem jest program „mieszkanie na strat”) biorąc pod uwage uwarunkowania lokalne.

 3. a może ta karta by zwalniała mieszkańców miasta z opłaty parkingowej w centrum, przynajmniej poza sezonem?!

 4. Wyrzucone piniądze w błoto

  To głupota roku, czyli jak wyrzucić 40 tysięcy do kibla. Gdzie jest lista podmiotów oferujących ulgi? A dlaczego prywatni przedsiębiorcy maja dawać ulgi mieszkańcom? Bo ich Sujka poprosi? Szereg ulg? chyba do toalet promenadowych, te 40 tysięcy lepiej by dali Domowi Dziecka.

  • Głupotą roku jest Twoja wypowiedź Gościu – żałosny jesteś , żal mi Ciebie.

  • Zgadzam się, rzucają nam taką kartę dla zamydlenia oczu, nic nie kosztuje zagłosowanie na „tak” a później można wytłumaczyć że nie znalazł się żaden przedsiębiorca który zaproponował ulgi. a propos toalet to powinny być za darmo, przy opłacie klimatycznej 4,40 zł dziennie wstydziliby się brać pieniądze za toaletę.

 5. Senior to już ta osoba która ma 60 lat a nie 65

 6. Te mózgotrzepy zagłosowaliby za nawet wtedy, gdyby ktoś miał na nich zrobić kupę.

  Najpierw przybłędy-darmozjady utrudnią nam życie, a potem te kupowsysy udają wielkich samarytaninów cudzym kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.