Strona główna / Lokalne / Fort Gerharda. Dostali prezent ważący ponad 1000 kilogramów

Fort Gerharda. Dostali prezent ważący ponad 1000 kilogramów

Jedni dostają cukierki, pluszowe misie, inni perfumy. Grzeczne przez cały rok muzea… unikatowe armaty! Św. Mikołaj 6 grudnia odwiedził świnoujskie Muzeum w Forcie Gerharda z wyjątkowym prezentem! 

Prezent waży ponad 1000 kilogramów, jest długi na blisko 2,5 metra i jest prawdziwym staruszkiem. „Urodził” się w 1896 roku i miał bardzo burzliwe życie! Działo polowe wz.96 produkcji niemieckiej,  było używane na frontach pierwszej wojny światowej. Najprawdopodobniej został zdobyte przez polskich żołnierzy pod koniec wielkiej wojny   by  w okresie międzywojennym  służyć w jednej z jednostek artylerii. Sprzedane w latach 30-tych XX wieku do Hiszpani walczyło po stronie republikanów, aby po wojnie kolejny raz zmieć właścicieli – wyjechało do Francji, do krainy Katarów.  Dzięki rydwanowi św. Mikołaja, po przejechaniu blisko 2500 kilometrów trafiło do Świnoujścia.

– To kolejny unikat w naszej kolekcji. W polskich zbiorach prawdziwa perełka, bo bodajże czwarty egzemplarz tej armaty w Polsce.- mówi Dariusz Krzywda. – Mamy nadzieję, że uda się zebrać odpowiedni środki i po remoncie armata będzie już latem prezentowana na dynamicznych pokazach w całej Polsce.

 Świnoujski egzemplarz pochodzi z pierwszej serii produkcyjnej – ma numer 688 i mimo tego, że przez wiele lat stał na dworze jest w dobrym stanie.

– To chyba najpiękniejszy prezent jaki sobie możemy wyobrazić- nie ukrywa szczęścia Piotr Kucharski z Fortu Gerharda.-  W naszej bogatej kolekcji armat 7,7 cm będzie miało honorowe miejsce!

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu ma swoją siedzibę w Forcie Gerharda. Jedna z największych niepublicznych placówek muzealnych w Polsce ma wyjątkową kolekcję uzbrojenia, w tym  zbiór armat z czasów I i II wojny światowej.

Armata fk 7,7c, FK 96 nA to jedna z podstawowych armat polowych armii pruskiej. Jej produkcja rozpoczęła się w 1896 roku- łącznie wyprodukowano około 5000 sztuk tych armat, z czego do dniach dzisiejszego na świecie zachowało się około 120 sztuk.

Armata, której wiele egzemplarzy trafiło do Armii Wielkopolskiej walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, Powstaniach Śląskich oraz w wojnie 1920 roku.

Działo było używane także przez między innymi armię Finlandii, Litwy, Estonii i Francji.

Zobacz również

Zobacz najnowsze zdjęcia z rewitalizowanej części parku

Inwestycja ma się zakończyć pod koniec maja. Jednocześnie trwa projektowanie nowego placu zabaw od strony …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.