Strona główna / Lokalne / Nawet 18 mln metrów sześciennych gazu ziemnego może być pod Świnoujściem

Nawet 18 mln metrów sześciennych gazu ziemnego może być pod Świnoujściem

Kanadyjska spółka otrzymała koncesję.  Przedstawiciele spotkali się we wtorek ze świnoujskimi radnymi. Przekonywali, że złoże na wyspie Wolin jest jednym z największych nieeksploatowanych złóż w Europie. 

Odwierty będą wiązały się z budową przemysłowej infrastruktury na morzu.

– Na etapie wydobywania konieczne będzie zbudowanie zakładu uzdatniania gazu w celu przetworzenia wyprodukowanego gazu surowego na gaz ziemny o jakości handlowej. Budowa zakładu będzie wymagała łącznie około 27 hektarów gruntów i będzie kosztować około 2,5 miliarda złotych. Po wyczerpaniu zasobów gazu wszystkie otwory na lądzie i na morzu zostaną odpowiednio zlikwidowane, wszystkie instalacje powierzchniowe zostaną usunięte, a powierzchnia ziemi zostanie zrekultywowania – tłumaczyła świnoujskim radnym Marcelina Łabaj ze spółki CEP.

Z kolei na lądzie musi powstać zakład uzdatniania gazu.

– Tak na lądzie jak i na morzu spalanie gazu we flarze będzie ograniczone do niezbędnego minimum, aby uzyskać informacje o jakości odwierconego otworu i odkrytego gazu. (…) Planuje się, że platforma głowicowa, czyli ta platforma do wydobywania, będzie położona około 6 km od Świnoujścia w tej samej lokalizacji co pierwszego otworu. Przybliżone wymiary platformy to 30 m na 30 m, a całkowita wysokość 15 m powyżej poziomu – mówiła Marcelina Łabaj.

Spółka szacuje, że złoża gazu wystarczą na 25 lat ciągłej eksploatacji.

Zobacz również

Tunel gotowy w 91 proc. Trwają prace wykończeniowe

W komorze odbiorczej na wyspie Wolin trwają prace nad konstrukcjami wewnętrznymi, gdzie odbywają się roboty …

5 komentarzy

 1. To po co sprowadzamy gaz z Kataru ???!!!!

 2. 18 milionów to dokładnie tyle ile dostarcza do gazoportu 3 gazowce. Coś chyba podali nie tak.

 3. Chyba miliardów….

  • Chłop z Cieszęcina

   Złoża byłyy przebadane (odwierty PPNiG PPG) i zinwentaryzowane w latach 70-tych i 80-tych i przygotowane do wydobycia. Teraz za pół darmo rozdaje się koncesję zagranicznym firmom, które zgarnąć cały urobek za friko, no, może jak pójdzie dobrze to za podatek dochodowy.
   Kaczyński miał rację, że Gierek był polskim patriotą. Stawiam tezę że o niebo większym niż wielu współcześnie rządzących.

 4. Chyba miliardów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.