Strona główna / Lokalne / Międzyzdroje. Trwa wyposażanie Ośrodka Symulacji

Międzyzdroje. Trwa wyposażanie Ośrodka Symulacji

W filii WSPR w Międzyzdrojach powstaje pierwszy w kraju, należący do Pogotowia, Ośrodek Symulacji Medycznych. Będą się w nim szkolić ratownicy medyczni z Pomorza Zachodniego wspólnie z kolegami po fachu z Niemiec. 

Na początku tego roku rozpoczęły się lekcje, w trakcie których ratownicy medyczni WSPR uczyli się języka niemieckiego. Ich koledzy po fachu z Niemiec, uczyli się natomiast języka polskiego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę i komunikację pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia w trakcie transgranicznych akcji ratunkowych po obu stronach granicy. Zdobyte umiejętności językowe ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą mogli wkrótce przetestować w praktyce podczas wspólnych szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych. Ośrodek ten powstaje właśnie w filii WSPR w Międzyzdrojach. Mabyć gotowy na początku przyszłego roku. Teraz trwa jego wyposażanie. Na miejscu zamontowany został już symulator przedziału medycznego karetki – to tylna część ambulansu, wyposażona i wyglądająca dokładnie tak samo, jak prawdziwa karetka. Symulator został zamontowany na specjalnym podnośniku, który sprawia, że ratownicy przebywający w środku, czują się jak podczas prawdziwej jazdy ambulansem. Odczuwalne są więc wszelkie nierówności na drodze, zakręty czy hamowanie.

W Ośrodku Symulacji Medycznych wkrótce znajdą się także symulatory pacjentów: mobilny symulator urazowy, symulator ratunkowy pacjenta, symulator porodowy, osłuchowy, a także symulator pediatryczny i symulator niemowlęcia.Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka, w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne. Mówiąc najprościej symulatory wyglądają i reagują jak żywi pacjenci – mrugają oczami, porusza się ich klatka piersiowa, wydają dźwięki, krwawią, można zmierzyć ich puls, podać im leki itd. Posiadanie tak nowoczesnych symulatorów umożliwi przeprowadzenie ćwiczeń z często występującymi schorzeniami, jak i niecodziennymi sytuacjami, bez jakiegokolwiek narażenia chorych.

Pomieszczenia, w których znajdować się będą symulatory, zostaną wyposażone w urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu po zakończonych ćwiczeniach, będzie można je dokładnie ocenić, przeanalizować postępowanie zespołu i wyciągnąć konstruktywne wnioski.

Zarówno lekcje językowe dla ratowników medycznych, jak i powstanie Ośrodka Symulacji Medycznych oraz treningi symulacji, które się w nim odbędą, są realizowane w ramach projektu INTERREG VA „Zintegrowane transgraniczne Ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. W ramach tego projektu który został nazwany InGRiP przewidzianych jest ok. tysiąc treningów z symulacji medycznej. 

O projekcie „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”

Celem projektu jest integracja i optymalizacja współpracy odpowiedzialnych instytucji i świadczeniodawców ratownictwa w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego w obszarze wsparcia a przy tym zapewnienie zgodnego z aktualnymi wytycznymi zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia w przewidzianym czasie.

Do planowanych działań projektu należą wdrożenie transgranicznego dysponowania akcjami ratunkowymi,  zmniejszenie barier językowych,  stworzenie  i wdrożenie wspólnej dwujęzycznej platformy komunikacyjnej oraz wspólne polsko-niemieckie szkolenia personelu medycznego na nowoczesnych symulatorach  medycznych.

To program pilotażowy, dotychczas na pograniczu polsko-niemieckim nie było tego typu projektów, jest on więc podstawą i wzorem dla innych województw i landów, które pracują nad takimi rozwiązaniami. Prace nad powstaniem i realizacją projektu trwają od 2014 roku. Za stworzenie i prawidłową realizację projektu ze strony WSPR odpowiada zespół w składzie Beata Chełmikowska, Grzegorz Dolata, Krzysztof Radek i Magdalena Optacy.

Projekt współfinansowany jest z EFRR w ramach programu INTERREG VA a realizuje go siedmiu partnerów, w tym:

  • Universitätsmedizin Greifswald, Klinik für Anästhesiologie- partner wiodący,
  • Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald,
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie,
  • Landkreis Vorpommern-Greifswald / Eigenbetrieb Rettungsdienst,
  • Gemeinnützige Rettungsdienst Märkisch-Oderland GmbH,
  • DRF Stiftung Luftrettung gemeinnützige AG,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

Koszt całego projektu wynosi 2 341 948 EUR. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg VA w wysokości 1,99 mln euro, a czas jego trwania planowany jest na trzy lata. Budżet WSPR w Szczecinie w ramach niniejszego projektu wynosi 1.044.880,24 EUR z czego wkład własny to kwota 156.732,03 EUR.

Zobacz również

Spada liczba zakażonych koronawirusem. Także w Świnoujściu

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 12 013 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 61 osób – …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.