Strona główna / Lokalne / Miasto pomoże mieszkańcom w wymianie ogrzewania i termomodernizacji domów

Miasto pomoże mieszkańcom w wymianie ogrzewania i termomodernizacji domów

Świnoujście otrzymało ponad milion złotych dofinansowania na wymianę pieców i kotłów węglowych oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. Niemal 450 tysięcy złotych miasto dołoży z własnego budżetu. Wszystkie te pieniądze trafią do tych mieszkańców, którzy nie są w stanie samodzielnie pokryć całości kosztów wymiany ogrzewania czy termomodernizacji swoich domów.

– Niedawno informowaliśmy, że staramy się o takie dofinansowanie – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – A dziś otrzymaliśmy informację, że nam je przyznano. Dziękuję moim pracownikom z wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Napisane przez nich wnioski o to dofinansowanie zostały bardzo wysoko ocenione. A konkurencja była duża. O dotację na wymianę ogrzewania starało się 48 gmin, a na termomodernizację i ogrzewanie 63 gminy. Nasze wnioski zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce.

Dofinansowanie pochodzi z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020).

To kolejne środki na wymianę tzw. kopciuchów. Od 2017 roku tylko na wymianę ogrzewania na nowe, ekologiczne miasto wspomogło finansowo już niemal 50 mieszkańców. Teraz dojdzie również dofinansowanie do termomodernizacji domów.

I tak:

448 tys. złotych z ogólnej kwoty dofinansowania jest przeznaczona na wymianę pieców lub kotłów węglowych. Z tej puli mieszkańcy otrzymają do 7,5 tys. złotych na podłączenie do sieci ciepłowniczej (w pierwszej kolejności), sieci gazowej lub na inne źródła ciepła spełniające normy.

– Miasto z własnych środków dołoży drugie tyle. To pozwoli na wymianę 100 pieców w latach 2020-2023 – dodaje prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Dofinansowanie obejmie również mieszkańców wyspy Karsibór. A to ważne, bo w związku z tym, że nie ma tam sieci ciepłowniczej i gazowej, nie mogli oni skorzystać z wcześniejszych dopłat do wymiany systemu ogrzewania.

Druga część przyznanego miastu dofinansowania w wysokości 592 tys. złotych przeznaczona jest na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych połączoną z wymianą pieca (to konieczny warunek). Kwota pomocy finansowej na jeden wniosek wynosi do 53 tys. złotych.

– W latach 2020-2023 planowane jest dofinansowanie 10 takich termomodernizacji – mówi prezydent.

Nabory wniosków mieszkańców do obu programów, czyli wymiany pieców i kotłów oraz termomodernizacji i wymiany pieców, ruszą w I połowie 2020 roku. O szczegółach będziemy informować mieszkańców na bieżąco.

 BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

2 komentarze

  1. 100 pieców w 3 lata? Ale dziadostwo! To znaczy, że dalej pokazujemy jak wiele zrobiliśmy a smog w uzdrowisku jak był tak będzie.

  2. ??????? ???????????ℎ

    ❝Wszystkie te pieniądze trafią do tych mieszkańców, którzy nie są w stanie samodzielnie pokryć całości kosztów wymiany ogrzewania czy termomodernizacji swoich domów❞ ― Czyli pieniądze trafią do bogatych kolesi z układu,bo biedni nie mieszkają w domkach,tylko w altankach na działkach i blokach socjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.