Strona główna / Lokalne / Możesz dołączyć i posprzątać bałtyckie plaże. Jak?

Możesz dołączyć i posprzątać bałtyckie plaże. Jak?

O co chodzi w najnowszej akcji znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego?

– W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: „Bałtycką Odyseję”. Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny – wyjaśnia inicjator wydarzenia.

Do wyprawy dołączy i pomoże w sprzątaniu polskich plaż grupa wolontariuszy z całej Polski. Wśród nich będą także pracownicy banku Credit Agricole – pomysłodawcy międzynarodowego projektu Plastic Odyssey, w ramach którego sprzątane są morza i oceany świata.

kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona będzie na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przejdą, skontrolują i posprzątają ok. 50 km plaży.

W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Marsz wzdłuż plaży jest kontynuacją dotychczasowych akcji na rzecz czystości rzek i Bałtyku, które ekolog realizuje wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, m.in w ramach projektu „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!”. Dominik Dobrowolski przepłynął już kajakiem blisko 10 tys. km szlaków wodnych, objechał też całe Morze Bałtyckie na rowerze, zachęcając do recyklingu.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! – apeluje i zaprasza do wyruszenia wraz z nim na wyprawę.

Pierwszy etap zaczyna się już 18 stycznia w Świnoujściu, a zakończy 19 stycznia w Dziwnowie. Wydarzenie ma charakter otwarty i każdy może dołączyć do wyprawy po uprzednim zgłoszeniu. Wolontariusze dostaną rękawice i worki. Przewidziane są też poczęstunki i napoje dla uczestników.

Zgłoszenia: asystent „Bałtyckiej Odysei” – Piotr Drozdowicz (baltycka.odyseja@gmail.com)

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.