poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Jesteśmy w pierwszej trójce najbardziej rozwijających się miast na prawach powiatu

Jesteśmy w pierwszej trójce najbardziej rozwijających się miast na prawach powiatu

Świnoujście zajęło 3. miejsce wśród miast na prawach powiatu w Polsce o najwyższym poziomie rozwoju w XVII edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Na 66 takich miast jest jedynym z województwa zachodniopomorskiego, które znalazło się nie tylko w pierwszej dziesiątce, ale i dwudziestce. Kolejnym jest dopiero Szczecin z 21. pozycją w rankingu. Oceniano wszystkie 66 miasta na prawach powiatu w Polsce.

Wyniki dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego ogłoszono wczoraj w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Świnoujście reprezentowała Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

Wyprzedziły nas tylko Rzeszów i Warszawa, która zajęła pierwsze miejsce. Za nami z kolei Kraków, Poznań, Wrocław. Trzeba pamiętać, że wszystkie te miasta mają o wiele więcej mieszkańców – mówi Barbara Michalska i dodaje: – Tak, jak inne nagrody oraz wyróżnienia, także i to uważam za sukces wszystkich świnoujścian. Wszyscy bowiem budujemy nasze miasto dla nas oraz przyszłych pokoleń. A bycie w pierwszej trójce najbardziej rozwijających się miast na prawach powiatu, to dla nas powód do dumy.

Ranking przygotowywany jest pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej. W poszczególnych kategoriach (gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu) ocenianych jest 15 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska, m.in. nakłady na wydatki inwestycyjne, liczbę podmiotów gospodarczych, wskaźnik bezrobocia, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, procent ludności objętej wodociągami oraz oczyszczalnią ścieków.

Organizatorami są: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

BIK UM Świnoujście

Fot. organizatorzy

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

6 komentarzy

  1. Gratulacje ! Jako mieszkaniec Zabrza mogę tylko pozazdrościć

  2. Taaa,zwłaszcza w ochronie środowiska jesteśmy 'przodującym’ powiatem. Kto przyznaje takie tytuły i nagrody miastu,które tnie na potęgę drzewa, betonuje co się da i jeszcze do tego planuje kolejne pseudo ekologiczne zamierzenia jak terminal kontenerowy,szyby wydobycia ropy i gazu czy też dalszy plan zabudowy promenady i wydm.Żenada i wstyd

  3. gdyby nie rządowa inwestycja (Gazoport) to byście nie byli tacy cwani

    • No m.in na tym polega rozwój, że powstaje coś nowego (w dużym skrócie mówiąc). W tym przypadku Gazoport, który m.in. dalej wpływy do miasta. Weź jakąś książkę do ręki, poczytaj, będziesz mądrzejszy, a nie tylko mondry

  4. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Banda wzajemnych plecowych poklepywaczy z klubu wzajemnej adoracji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.