Strona główna / Lokalne / Prawobrzeże. Przejście przez przejazd i dostęp do Podziemnego Miasta

Prawobrzeże. Przejście przez przejazd i dostęp do Podziemnego Miasta

Jest porozumienie Miasto – PKP PLK w sprawie przejścia przez przejazd kolejowy przy ulicy Ku Morzu. Osoby mające trudności z poruszaniem, czy matki z dziećmi w wózkach idąc na plażę na Warszowie nie będą musiały naddawać drogi, aby pokonać torowisko.

To jedna z dwóch ważnych dla mieszkańców i turystów rzeczy, które dziś wynegocjował Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podczas spotkania w sprawie wielkiej kolejowej inwestycji na Warszowie pod nazwą „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu”.

– Dobrze wiem, jak ważna była dla mieszkańców prawobrzeża sprawa przejścia przez nowy przejazd kolejowy w kierunku ulicy Ku Morzu i dalej plaży – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Teraz muszą przejść przez wiadukt. O ile dla młodych ludzi nie jest to może większym problemem, to dla matek z dziećmi w wózkach czy osób mających trudności z poruszaniem się, nadrabianie drogi wiaduktem jest już sporym kłopotem.

Druga sprawa, którą udało się dziś załatwić prezydentowi, to dostęp do świnoujskiej atrakcji turystycznej – Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin. Droga do niej prowadzi przez przejazd kolejowy w pobliżu stacji Świnoujście Przytór. W związku z inwestycją prowadzoną przez koleje, istniało bardzo duże zagrożenie, że PKP PLK zamknie ten przejazd, a tym samym odetnie Podziemnie Miasto na Wyspie Wolin dla zwiedzających.

Dziś podczas spotkania prezydent miast uzyskał zapewnienie od inwestora (PKP PLK) oraz wykonawcy inwestycji, że dojazd i dojście do podziemnego miasta będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach.

– Nie wyobrażam sobie, abyśmy mieli się zgodzić na uniemożliwienie turystom dostępu do tej znanej świnoujskiej atrakcji turystycznej – podkreśla Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

W ramach inwestycji „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu”, tylko w Świnoujściu ułożonych zostanie 34 kilometry torów, w tym 2 km w samym porcie, zmodernizowanych będzie 10 przejazdów kolejowo – drogowych, wymienionych 108 rozjazdów, zamontowane będą nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Koszt inwestycji w Szczecinie i Świnoujściu to w sumie 1,5 mld złotych netto.

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

 

Zobacz również

W Świnoujściu przygotowują polsko-ukraiński festyn

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na pierwszy w Świnoujściu Festyn Integracyjny, polsko-ukraiński, który odbędzie się …

2 komentarze

  1. Super. Panie Prezydencie, kawał dobrej roboty. Wielkie dzięki !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.