Strona główna / Lokalne / ZHR – Dzień Myśli Braterskiej

ZHR – Dzień Myśli Braterskiej

Składanie życzeń, wysyłanie kartek, uroczyste ogniska – 22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej, najważniejsze święto harcerzy i skautów z całego świata. Upamiętnia ono urodziny założyciela skautingu, lorda Roberta Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell.

Tradycją święta harcerzy stało się też organizowanie zbiórek, poświęconych szerzeniu wiedzy na temat korzeni ruchu i zacieśniających więzi między harcerzami.

Dlatego też z okazji Dnia Myśli Braterskiej w mediach społecznościowych zostaną zaprezentowane kartki z pozdrowieniami, wysłane z okazji tego święta harcerzom i harcerkom w Polsce i skautom z zagranicy. Akcja pisania kart okolicznościowych, wykonywanych własnoręcznie przez zastępy, drużyny, albo indywidualnie – to już tradycja w środowisku harcerskim.

Co roku w Dzień Myśli Braterskiej przedstawiciele organizacji harcerskich objętych patronatem Prezydenta RP są gośćmi Pałacu Prezydenckiego. – Na takie spotkanie zapraszane są osoby, które w minionym roku zdobyły najwyższy stopień instruktorski w naszej organizacji, czyli stopień harcmistrz. Na te wyjątkowe spotkania 22 lutego do Warszawy zjeżdżają się harcmistrzowie z całej Polski.

Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej powstała w 1926 roku na IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w Stanach Zjednoczonych w Camp Edith Macy. Delegatki postanowiły wtedy ustanowić szczególny dzień, w którym ich środowisko będzie świętować międzynarodową przyjaźń w ramach skautingu. Tego dnia skauci mieli składać sobie życzenia i wzajemne podziękowania. Uczestniczki konferencji wybrały 22 lutego, dzień podwójnych urodzin – założyciela skautingu lorda Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell, Naczelnej Skautki Świata.

W Polsce, podczas VII Konferencji Światowej w 1932 roku, pojawił się pomysł, aby w ramach Dnia Myśli Braterskiej skautki złożyły datki, przeznaczone na wspieranie swojego środowiska w innych krajach. Lady Olave Powell wezwała wówczas wszystkie skautki, aby przekazały na ten cel symbolicznego pensa i tak powstał Fundusz Dnia Myśli Braterskiej.

Zbliża się 22 luty, czyli szczególny dzień dla harcerzy i wszystkich skautów  na całym świecie. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia nam, jak jest nas wielu i że wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

Z tej okazji cały III Szczep Harcerski Słowianie ZHR im. Zawiszy Czarnego chciałaby harcerzom i skautom ze wszystkich zakątków naszej planety życzyć pomyślności w pracy nad sobą, radzenia sobie z największymi wyzwaniami… jak również wielu wspaniałych przygód w tym 2020 roku

Zobacz również

Synoptyk IMGW: poniedziałek pochmurny; od wtorku możliwe ocieplenie

W poniedziałek nad Polską będzie przeważało zachmurzenie całkowite i duże, z temperaturami maksymalnymi od 7 …

Jeden komentarz

  1. Skoro dziś taki dzień, to ja myślę, że mam brata?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.