Strona główna / Koronawirus / Granica będzie zamknięta także dla polskich pracowników? Prezydent Świnoujścia prosi ministra o pilne działanie

Granica będzie zamknięta także dla polskich pracowników? Prezydent Świnoujścia prosi ministra o pilne działanie

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pilne pismo z prośbą pilne podjęcie decyzji. Chodzi o całkowite zamknięcie granicy pomiędzy Polską a Niemcami – bez wyjątków dla mieszkańców pracujących w niemieckich miejscowościach turystycznych. Jak pisze, dziś nie przechodzą kwarantanny i mogą być źródłem przeniesienia koronawirusa.

Treść pisma publikujemy poniżej.

Piszę do Pana ponieważ sytuacja jest bardzo poważna. Premier RP podjął bardzo słuszną decyzję, aby od niedzieli 15 marca 2020 roku w walce z koronawirusem zamknąć granice naszego Państwa dla obcokrajowców.

Pozostała jednak kwestia mieszkańców przygranicznych miast, którzy codziennie dojeżdżają do pracy za granicą. W takiej właśnie sytuacji jest Świnoujście i KILKUSET naszych mieszkańców. Pracują w hotelach, restauracjach, ośrodkach pomocy dla ludzi starszych w Ahlbeck, Heringsdorf oraz innych miejscowościach sąsiadujących ze Świnoujściem. Wszyscy oni codziennie rano wyjeżdżają ze Świnoujścia do pracy w Niemczech, a po południu lub wieczorem wracają o swoich domów, rodzin. Aktualnie nie mają żadnych ograniczeń w przekraczaniu granicy, nie przechodzą kwarantanny po powrocie do Świnoujścia.

Możliwość codziennego przekraczania przez nich polsko — niemieckiej granicy sprawia, że mimo wprowadzonych przez Premiera RP ograniczeń, jedyne dostępne przejście Świnoujście — Garz w rzeczywistości jest otwartą granicą.

Szanowny Panie Ministrze. Zwracam się do Pana w imieniu moich mieszkańców, również tych którzy w tej chwili zmuszani są codziennie dojeżdżać do pracy w Niemczech. Od chwili zapowiedzi wprowadzenia ograniczeń na przejściach granicznych, otrzymuję od nich dziesiątki próśb, apeli o rozwiązanie zaistniałej sytuacji, która bez wątpienia jest olbrzymim zagrożeniem.

W minioną niedzielę 15 marca 2020 roku byłem na przejściu granicznych Świnoujście — Garz. Widziałem strach w oczach tych ludzi. Boją się o swoje zdrowie i swoich najbliższych. Jak sami mówili, obawiają się że mogą być źródłem przeniesienia koronawirusa do Świnoujścia. Są gotowi do pozostania w domach. Jednak pracodawcy wymagają od nich obecności w pracy. Jedynie decyzja Pana Premiera o zakazie przekraczania przez nich granicy umożliwi rozwiązanie tej groźnej sytuacji. Bez niej KILKASET OSÓB będzie nadal zmuszanych do codziennego przekraczania polsko —niemieckiej granicy. Narażania siebie, swoich najbliższych, świnoujścian, Polaków.

Sytuacja w niemieckich miejscowościach, w których pracują, jest diametralnie inna, niż w Świnoujściu i Polsce. To niemieckie, nadmorskie kurorty, miejscowości typowo wypoczynkowe. Hotele, ośrodki są tam pełne gości (przyjmują także tych, którzy nie przyjechali do ośrodków w Świnoujściu). Otwarte są restauracje, kawiarnie, a promenady pełne spacerujących turystów. W związku z pandemią koronawirusa nie wprowadzono tam takich środków ostrożności, ograniczeń, jak zrobił to Premier RP w naszym kraju. Świnoujścianie pracujący w tych hotelach i restauracjach innych miejscach, podkreślają te nie są w żaden sposób chronieni! Nie mają masek, środków dezynfekujących.

Panie Ministrze. Jako Prezydent Miasta Świnoujście, w imieniu moich mieszańców, proszę o pilne podjęcie decyzji, która wyeliminuje to poważne zagrożenie, jakie w tej chwili stanowią Polacy, którzy każdego dnia przekraczają granicę w drodze do i z pracy w Niemczech.

/-/ Janusz Żmurkiewicz
Prezydent Miasta Świnoujście

Zobacz również

Woliński Park Narodowy wprowadza opłaty za wstęp do Parku. Mieszkańcy gmin, na których znajduje się Park zwolnieni z opłat

Z dniem 4 października 2022 roku Woliński Park Narodowy wprowadza opłaty za wstęp do Parku. …

119 komentarzy

 1. Komedia z tym taka że będąc obecnie chorym na anginę i pracując w Niemczech nie jestem ubezpieczony w Polsce co wiąże się z tym że odmówiono mi pomocy lekarskiej w Świnoujściu odsyłając do Niemiec, a wizyta w Niemczech u lekarza u którego dostanę diagnozę inna niż korona wirus nie zwalnia mnie z kwarantanny. Także nikt w naszym rządzie nie przemyślał od końca rozwiązań które wprowadzili w związku z granicami naszego kraju.

  • Wielka bzdura co pan pisze że nie może pan skorzystać z naszej służby zdrowia

   • Nie pisze że nie mogę skorzystać,a jedynie że skoro nie widnieje w polskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych jako ubezpieczony odesłano nie z kwitkiem,a na moje próby wytłumaczenia iż jestem ubezpieczony w Niemczech i posiadam Europejską kartę ubezpieczeń zdrowotnych nie słuchając co do nich mówię przerywano stwierdzeniem że nie nie widnieje jako ubezpieczony w polskim systemie i mam sobie jechać do Niemiec

    • Nie jest to prawdą, jeśli ma Pan angina to jest Pan uprawniony na podstawie karty EKUZ do przyjęcia przez lekarza w Polsce na zasadach o koordynacji .Moze Pan też w NFZ załatwić poświadczenie formularza E106 i będzie Pan mógł być leczony jak w Niemczech ,proszę to załatwić i problem zniknie.

   • Także nie znając wszystkich faktów wypowiadać się na twoim miejscu bym nie śmiał,bo dopiero to ty bzdury piszesz.

 2. Co za tłuki tu piszą. Przecież można bez kwarantanny wjeżdżać do Polski za okazaniem DO, Zaświadczenia o zatrudnieniu w Niemczech lub na podstawie umowy o pracę z niemieckim pracodawcą. Jak ktoś się boi lub ma musi przejść kwarantannę ponieważ u niego są możliwe objawy to wystarczy chorobowe z Polski.Jak Cię ktoś na chorobowym zwolni to sądzi wygrasz.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Weź polak nie wypowiadaj się już więcej lepiej

   • A pomyślał ktoś,że dostawca zaopatrujący nasze sklepy może być chory? Przedstawiciel handlowy? Ktoś kto wraca ze Szwecji? Ludzie opanujcie się. Wirus przenosi człowiek,nie narodowość. Dlaczego w Was tyle zawiści? Każdy chce żyć,być zdrowy. Ministrowie z rządu jeździli po Włoszech i żaden nie zrobił testu i co? I jest chory,ile osób zaraził? Nie wiadomo

  • Witam . czy mogę dostać odpowiedzi na moje pytanie w kwestii właśnie dojazdów do Niemiec? Mój mąż pracuje jako kierowca zawodowy tIRA w Niemczech i tam ma umowę . ale w weekendy zjeżdża do domu bo nie ma tam mieszkania i w wekkend nie zostają za granicą wiec zjeżdżają i nie wiemy jak to będzie wygadać bo tu ze kwaratanne a tu pracodawca mówi ze jak pójdzie to nikt im za to nie zapłaci wiec co ma 2 tyg być na kwaratanne a potem tyg pracy i tak w kółko? i czy to prawda że mając zawiadczenie od pracodawcy może wjezdzac i wyjeżdżać? dziękuję za każdą informacje

   • Lepiej pomyslcie zeby nas wirus oposcil!!!!!!!!!!! a nie tylko pieniadz!!!!!!!!!!!!!bo tak nas wlasnie pokaralo
    Tylko ja i Tylko pieniadz!!!!!!!!!

  • gdzie pracujesz i czy juz przekraczales granice

 3. Gdyby nie ta granica to Świnoujście dalej byłoby wiochą i biedę klepało. Jak przyjeżdżają turyści i płacą to jest ok. A teraz to zamknąć granicę t jest zaryp…a ideologia

 4. Wlasnie dobrze sformulowane kto zapewni tym co jezdrza codziennie do pracy byt finansowy jak zamkiecie je calkowicie? To i jezeli ma buc sprawiedliwosc to rowniez ciezarowki tez niech nie jadą,wszystko splajtuje i wszyscy bedziemy wpierdzielac tynk i kit z okien

  • jedź sobie przez Kołbaskowo

  • Uważam od samego początku, że nikt nie zmusza do wycieczek i pracy za granicą. Jeśli ktoś wyjechał lub pracuje poza granicami naszego państwa powinien zostać tam gdzie jest i liczyć na pomoc państwa w którym się znajdują z pomocą Polski. Ludzie jeżdżący do Niemiec odprowadzają podatki w Niemczech i tam mają opiekę medyczną. Granice powinny być zamknięte odkąd tylko pojawił się wirus we Włoszech.

   • A co w przypadku jeżeli pracuje w Niemczech na własnej działalności i płace podatki w Polsce. Mimo ze wracam do domu to przestrzegam kwarantanny, nie utrzymuje z nikim kontaktu i dbam o higienę w każdym miejscu gdzie jestem.

   • Pewnie p. Żmurkiewicz zwolni wszystkich z opłat, da na życie i będzie dobrze. A minister to niech otworzy wszystkie przejścia, nie będzie takich scen jak teraz.

  • Ja mam strach w oczach jak pomyślę że stracę pracę. Przestrzeganie zasad i dbanie o czystość, pilnowanie odległości pomiędzy ludźmi i obserwowanie czy ktoś ma objawy choroby, niekoniecznie koronawirusa
   Przestrzegajmy tego a będzie dobrze

 5. Mój facet jest Polakiem mamy poważnie chora córka która urodziła się w 6miesiecu jeździmy po lekarzach proszę pozwólcie mi się z nim widzieć dzieci czekają w domu na niego błagam my go potrzebujemy jesteśmy sami bez nikogo Łukasz łazik proszę przepuście go blagan

  • Mój mąż pracuje w Niemczech i wraca w piątek do Polski to musi mieć kwarantannę.czy muszę Żnin siedzieć w domu.

 6. zamnkąć całkowicie

  zamknijcie wreszcie tą granicę dla wszystkich, bo to jakiś cyrk że „wybrańcy” przejeżdżają i bez kwarantanny!

  • Nie ze wybrancy tylko odwarzni co pracuja a nie uzalaja sie nad sobą…

   • Odważni ??? NIEODPOWIEDZIALNI I BEZMYŚLNI którzy narażają innych!!!!!!!

   • Łatwo pomylić odwagę z nieodpowiedzialnością.Gdy ktoś nieświadomie zakaził siebie,następnie swoich bliskich oraz wiele innych przypadkowo napotkanych osób,jest Twoim zdaniem odważny?

   • A Polsce też wielu osobom zamknięto źrodło dochodu, a oni mogą jeszcze zostać za granicą i pracować! A odwazni u nas są pozbawieni pracy!!!

  • paniwojciechowska22

   Jak to sie ma do Polaków pracujących za granicą, zjezdzajacych co tydzień A mieszkających w powiecie zarskim?

  • ryzyko jest duże, albo tam złapią chorobę lub tym bardziej po drodze i co dalej? zabiorą to ze soba do domu?

 7. Zanim zamknie to powinni opracować strategie finansowego wyrównania strat dla ludzi którzy pracują za granicą. No bo sory ale sam powietrzem i wspólna miłością się nie najedzą.

  • przecież w polsce ludzie też stracili prace bo od soboty restauracje i sklepy (poza spożywczymi i aptekami) są nieczynne, jak chcesz to pracuj u gebelsów i tam mieszkaj i wypad, trzeba było się uczyć to byś miała dobrze płatną pracę w Polsce, nie przywoźcie nam zarazy wy robole

  • No bo sory a jaką miałaś strategię oszczędzania? jak zarabiałaś to nie myślałaś?

  • W Polsce też ludzie nie chodzą do pracy ich firmy muszą być zamknięte uważam że nikt nie powinien nigdzie wyjeżdżać i wracać jestem za tym by było wszystko zamknięte choć na 14dni

 8. A masz dzieci do wyżywienia? Smacznego tynku życzę.

 9. Zamknąć granice, chcecie jechać to przez kołbaskowo.

  • Pracodawca niemiecki zwolni dyscyplinarnie takiego pracownika za niestawienie się w pracy. Nie ma przepisu w niemieckim ustawodawstwie, które nakazywałoby pracodawcy powstrzymać się do tego. Wirus już jest w Polsce i to tutaj trzeba go zwalczać, a nie łazić i spotykać się na każdym kroku z rodziną, znajomymi, łazić na plac zabaw z dzieciakami itd.

  • Wirus nie stoi za granicą !!! Jest wpuszczony do kraju i europy i nic tego nie zmieni tylko odpowiedzialne zachowani ludzi czyli higiena , a nie panika . Wiecej zarazen bedzie z marketow niz z granicy . ludzie muszą zarabiac na zycie !!! Zamkniecie granicy nie zobowiązuje pracodawcy do niczego , zwolni i do widzenia bo to nie jego wina (prawo pracy) !!!
   Granica Polski jest przesunieta o kilka/kilkanascie kilometrow od wielu lat czy to sie komus podoba czy nie i nie mozna odciąć ludzi od ich pracy i rodzin z powodu kreski na mapie .
   Uratowac moze nas tylko HIGIENA I ODPOWIEDZIALNE ZACHOWANIE , a nie pogrązanie jeden drugiego. Kazdy ma kogos na kim mu zalezy i nie chce go zarazic ale trzeba jesc i placic rachunki , jesli zawieszą płatnosci to jestem za kompletnym zatrzymaniem wszystkiego ale to mazenia bo to wlasnie na górze liczy sie tylko forsa dlatego tez ktos wymyslił tego wirusa czy nietoperza wlasnie dla forsy a uderzy to w najbiedniejszych

   • A co w przypadku jeżeli pracuje w Niemczech na własnej działalności i płace podatki w Polsce. Mimo ze wracam do domu to przestrzegam kwarantanny, nie utrzymuje z nikim kontaktu i dbam o higienę w każdym miejscu gdzie jestem.

 10. Polscy pracownicy biorą leki na obniżenie temperatury ,aby przejść pomiar temperatury bezproblemowo i nie stracić pracy

  • I bardzo dobrze jak wszyscy to wszyscy!!!! Sprawiedliwe. I szybciej jako naród, miasto pozbędziemy się tego wirusa!!

   • Każdy do Świnoujścia może przywieźć virusa i nie musi być to wcale obywatel niemiec czy dojezdzajacy codziennie do pracy w Niemczech polak
    Może to być rownie dobrze polak z innego miasta jak i obywatel innego państwa nie tylko niemiec!!!
    Koronovirus jest na całym świecie a nie pomiędzy Polską a Niemcami
    Ale osoby piszące komentarze o tym zapomneli .

  • Dokladnie!!!!!

  • Prawda jak nie kupią w aptece to w sklepach i na stacjach paliw także wiecie A ci co wracali i mają się poddać kwarantannie to co za sens że jadą przez pół Polski zajezdzajac na stacje paliw i sklepy i czestuja chorobą pracowników? Tacy pracownicy później zarażenii rozprzestrzenia dalej chorobę na rodziny i innych ludzi tamten wypełnia formularz gdzie się znajduje że wrócił z zagranicy A co z typowym Kowalskim że stacji paliw czy sklepu który miał z nim styczność i ma objawy ? Nikt o nim nie wie i jego rodzinie skrajna nie odpowiedzialność i nie dopilnowanie w sprawie kwarantanny będzie to samo co we Włoszech A nawet gorzej przez takie cos

 11. Super pomysł Jest Pan wspaniały, że nie myśl Pan tylko o sobie ale także o nas i naszych rodzinach

 12. Ja poprostu zostaje w domu nie jadę do pracy bo za dwa dni i tak firma zostanie zamknieta… A pracodawca nie moze mi nic zrobic . Dostanie odszkodowanie od rzadu … Po co mi te euro jak zabije mnie wirus…. Zostaje w domu najwazniejsze zdrowie rodzina i bezpieczenstwo….. Jesli juz go nie mam.

  • Pogratulować!!!! Jestem jedynym zywicielem czreroosobowej rodziny i nie pobieram 500+. Od dzisiaj nie wybieram się do pracy za granicę, ale z chęcią wyślę mój numer konta z prośbą o przelewanie mi miesięcznej pensji żeby moja rodzina nie musiała za chwilę jeść tynku ze ścian albo była zmuszona di kradzieży chleba.

 13. Przyznam. Też się tego boję bo to między innymi tacy ludzie przywożą nam tę zarazę z Niemiec. Powinno się im też zamknąć granicę .A jak chcą pracować niech tam siedzą …

  • Proszę uważnie czytać tą petycję,Ci ludzie są sami przerażeni,to pracodawcy żądają aby pracowali,A nie oni sami

  • O jakiej kwarantanie mowimy jesli chodzi o tych ludzi co wraaja z zagranicy wczoraj w Gubinieprzes,lo dwoch gosci zostali skirrowani na kwarantanne w osrodku zdrowia do bylejnoclegowni. Wyobrazcie sobie panstwo teowe dwie osoby zostale puszczone pieszo przez cale miasto panowie pochodzili sobie to tuto tam zachaczyli nawet McDonald. Na domiar zlego kieruja ich pod niewlasciwy adres.Goscie dzwonia sibie do prywatnego domu i mowia ze oni na kwarantanne.

 14. Ja też pracuję za granicą i mam rachunki jak wszyscy ale jestem za zamknięciem granic a także wszystkich sklepów i stacji w Polsce dosłownie wszystko. Czemu mają tylko płacić za to pracujący za granicą jeżeli w Polsce też jest wirus więc powinno się wszystko zamknąć. Tylko uważajcie bo żeby to się uspokoiło to trzeba by było ponad miesiąca. Więc jestem ciekaw jak tacy ludzie chcą przeżyć.

  • I bardzo dobrze jak wszyscy to wszyscy!!!! Sprawiedliwe. I szybciej jako naród, miasto pozbędziemy się tego wirusa!!

  • Dokładnie. Są dzieci na utrzymaniu i rachunki do opłacenia. Pomyślcie o tym. Wychodząc do sklepu można złapać tego wirusa…..

 15. zamknąć natychmiast, jak wszyscy to wszyscy!!!

 16. Apeluje także ! Jeżdżę codziennie do Niemiec do pracy i nie jestem potencjalnym zagrożeniem dla Polaków ? jak i siebie ? Szczerze mówiąc się boje przecież to jest absurd mam nadzieję że zostaną wszczęte odpowiednie kroki w naszej sprawie nie bądźmy obojętni !

  • Jestem za!!! Przecież to absurd ,nieodpowiedzialni ludzie jeżdżą sobie do pracy do Niemiec ,żadne pieniadze nie sa warte narazania zdrowia i zycia swojego i swojej rodziny.Takim sposobem to kwarantanna będzie trwała 2 miesiące A nie dwa tygodnie…

  • A ja nie zgadzam się z zamknięciem granicy dla pracujących, nie mamy kontaktu z innymi ludźmi w naszej pracy, nie mamy możliwości przeniesienia wirusa, ludzie nie panikujcie to już się robi chore, zamykając granice dla nas pozbędziecie nas zarobku, mamy dzieci, mieszkania, które musimy utrzymać !!!!

   • Proszę pmysl jestes potecjalnym nosicielem wirusa jezdzisz chodzisz dotykasz wszystkiego a skad wiesz czy ktos nie dotykał wcześniej co był zarazony? Na korone virusa dziekuje i. MYSLCIE TROCHE

   • Nie panikujcie? Proszę pooglądać telewizję i zobaczyć co się dzieje we Włoszech. Lepiej dmuchać na zimne.

 17. Ciekawe że, jakoś wcześniej, tzn zanim rząd zamknął granice nie było takiego szumu. Nie słyszałem żeby wcześniej jakikolwiek pilityk czy mieszkanie Świnoujścia martwił się na forach ,że Niemcy mogą nas mogą zarażać albo że Polacy pracujący w Niemczech przywiozą zarazę. A Niemcy sobie w najlepsze chodzili, spacerowali, robili zakupy, korzystali z wszelkiego rodzaju usług itd. Wtedy nie było zagrożenia a teraz będzie??? Ilu naszych mieszkańców przyjeżdża każdego dnia z Polski i też może przynieść wirusa???? Bądźmy obiektywni,nie panikujmy i dbajmy o higienę, nie tylko w tym trudnym czasie a będzie dobrze!

 18. Bardzo dobrze. Jak wszyscy to wszyscy

 19. Do administratora. Uważam, że administrator ma obowiązek usuwać komentarze zawierające wulgarne wyrażenia. Szczególnie jeżeli są one kierowane do innych osób.

 20. Szkoda że tylko prezydent Świnoujścia to widzi a ta banda w Warszawie ma wywalone.

 21. Z tego co słyszałem, to niemieccy pracodawcy w hotelach proponują swoim pracownikom noclegi na czas zawirowań, więc nic nie trzeba im zapewniać. Pracują w pełnych hotelach na recepcji, kuchni, serwisie, gdzie cały czas mają kontakt z ludźmi, a potem zwożą to do Polski.

 22. Osoby popierajace ten wniosek
  niech kupia sobie wiecej papieru toaletowego bo myslac tak obsesyjnie moze im go zabraknac ….

 23. Dlaczego wyzywasz od szmat i scier ludzi ktorzy pracuja za granica? ??? Zazdroscisz im??? To nie powod ,zeby kogos ponizac . Zal mi Ciebie .

 24. A co zal ci sciska ze nie mozesz pracy znalezc nie umiesz nic i siedzisz na 500+ i takie farmazony opowiadasz

  • Dokładnie. Są dzieci na utrzymaniu i rachunki do opłacenia. Pomyślcie o tym. Wychodząc do sklepu można złapać tego wirusa…..

 25. Ma pan całkowotą rację popieram ,każdy ma prawo wyboru nikt nikogo nie zmusza ci co tam pracują sami tego chcą pracy w naszym kraju nie brakuje Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka

  • TY JEDNAK MASZ COŚ POD DEKLEM

  • Komu się nie chce pracować zawsze będzie szukał dziury w całym, ludzie nie dajcie się zwariować,grypa,rak i inne choroby też zbierają żniwa i nikt afery już nie robi opanujcie się lenie ? jestem za otwartą granicą dla pracujących

 26. Ma pan całkowotą rację popieram ,każdy ma prawo wyboru nikt nikogo nie zmusza ci co tam pracują sami tego chcą pracy w naszym kraju nie brakuje Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka

 27. Tak ludzie przeczytajcie swoje wypowiedzi i sie głęboko nad nimi zastanówcie .Bo mi tu pachnie polowaniem na czarownice.Niech nie jadą do pracy a wy wszyscy będziecie na pewno ich dziecią kupować jedzenie i chętnie zabierać na zakupy.

 28. Ma pan całkowotą rację popieram ,każdy ma prawo wyboru nikt nikogo nie zmusza ci co tam pracują sami tego chcą pracy w naszym kraju nie brakuje Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka

 29. To niech pan prezydent odda swoja pesje i zostanie bez grosza to jestem za a z budrzetu panstwa niech zapłaca ludzia wypłaty w takim przypadku nie ma problemu bo jak nie wykonczy ich krono to wykonczy ich brak funduszy na podstawowe rzeczy.

 30. Zazdrość ciebie zrzera padalcu

 31. Panie Prezydencie każdy polski obywateli pracujący w Niemczech w obecnej sytuacji może wziąć urlop bezpłatny i żaden z Niemieckich pracodawcy{w nie będzie miał mu tego za złe.
  Czyli pozostanie w pracy jest to jego własny wybór,a pozbawienie innych(także mnie) tejże możliwości jest najłagodniej i delikatnie mówiąc nieuczciwe.

 32. Ludzie ogarnijcie się Niemcy też uważają nie ma już ruchu w kawiarniach czy hotelach, siedzą w domach i pracują też w domach… Trzeba się trochę rozeznać a później wypowiadać… Co tu ludzie winni że pracują na chleb po za granicami, za co kredyty i rachunki będą płacić, gdzie mają teraz pracy szukać…. Każdy się boi ale bez przesady….

  • Ludzie nie są nic winni ze musza pracować za granicą na chleb…. ale pomyśl o tych którzy pracują w kilkutysięcznych stoczniach … wracają co tydzień do Polski do swoich rodzin … i znów tam jadą …to jest normalne ? Powinni zostać w kraju i iść na kwarantanne .. albo zostać tam i poddać sie kwarantannie … inaczej tego gówna się nie zatrzyma . Powinno zamknąć się wszystkie przejścia na wszystkich granicach. Co z tego że mierzy sie temperaturę … ona może być odpowiednia, a ta osoba już może być chora … taka jest prawda

 33. Panie Prezydencie każdy polski obywateli pracujący w Niemczech w obecnej sytuacji może wziąć urlop bezpłatny i żaden z Niemieckich pracodawcy{w nie będzie miał mu tego za złe.
  Czyli pozostanie w pracy jest to jego własny wybór,a pozbawienie innych(także mnie) tejże możliwości jest najłagodniej i delikatnie mówiąc nieuczciwe.

 34. Lubuskie u nas tak samo miasta przygraniczne są zmuszeni do pracy przez pracodawców Ci co chcą pracować niech pozostaną po stronie niemieckiej ale dopóki możemy przejść na niemiecką stronę pracodawcy każą pracować nie mamy wyboru . Sama pracuje w szpitalu po stronie niemieckiej jako sprzątaczka i mamy strach tam jeździć i wracać do domu wraz z koleżankami.A strach odmówić pracodawcy bo epidemia minie i zostaniemy bez pracy.

 35. Bardzo dobrze. Jako zatrudniona na stałe w Niemczech dziękuję Panie Prezydencie. Nikt nie będzie nas zmuszał do pracy w warunkach zagrożenia. Niemcy śmieją się nam prosto w twarz, że panikujecie. Dziękuję.

  • Mają pracownik przygranicznej firmy

   Popieram jestesmy narażeni jak cała reszta naszych rodaków ten syn możemy przenieść nie tylko dla rodziny ale dla całego swojego otoczenia

  • Jasne nie pójdziesz do pracy i zginiesz z głodu , bo Polska Ci nie pomoże ?

  • A masz dzieci do wyżywienia? Smacznego tynku życzę.

  • to niech pan prezydent tez zalatwi dla ludzi pracujacych za granica w ten sposob by nie stracili pracy jak taki madry jest . ci co pracuja w polsce to okej rzad jest dogadany nie muszą sie bac . a Ci co pracuja w niemczech przez takie cos straca prace . pozdrawiam mądrego pana prezydenta i ludzi ktorzy to popieraja a godzinami stoja w sklepach w tlumie ludzi za zapasami srajtasmy czy jedzenia . bylo siedziec ba dupach w domach i sie pilnowac od razu ale polak zawsze madry po szkodzie.

 36. Zgadzam się z tym aby Polacy nie jeździli do pracy w Niemczech gdyż ryzykują oni zdrowiem swoim i swoich rodzin które spędzają czas siedząc w domu myśląc że są bezpieczni .

 37. Pracodawcy niemieccy proponują aby u nich mieszkać nawet z rodziną więc w czym problem. Nikt nie musi wracać do kraju i zarażać a chce mieć kasę i pracować

 38. podobna sytuacja jest w innych miejscowosciach. jestem jak najbardzie za całkowitym zamknieciem granic mimo ze tez pracuje w Niemczech przy granicy.

 39. Co ma byc to bd . Za co mają zyc rodziny z Polski które na codzień pracują w niemczech dacie im jakąś rekompensatę że bd w domu siedzieć

 40. Bardzo dobra decyzja,osoby pracujące w Niemczech wracają do domu do swoich rodzin a podrodze odwiedzają kantory,sklepy itp.Mierzenie im temperatury na granicy nic nie da bo temperatura nie podnosi się po kilku godzinach od kontaktu z zarażonym.Jeśli chodzi o finanse to każdy z nas traci,swoją drogą to pracując za granicą byli w stanie odłożyć coś na tzw.czarną godzinę chyba że się szasta na lewo i prawo to teraz pretensje do samych siebie.Myślący człowiek zawsze coś odkłada choćby na wypadek choroby w rodzinie itp.

 41. zamknąć nawet bez pozwolenia…przecież ci pracujący tam u niemców w końcu przywiozą tego wirusa do nas…a nasza wyspa jest mała więc bedzie hekatomba.jak ktoś chce tam pracować niech tam zostanie i sobie pracuje.ale niech nie przyjezdza do Swinoujscia.

 42. co bedziemy jesc, za co utrzymamy rodziny, kpina….. niech nam Pan Prezydent odda swoja pensje, my pracujemy i chcemy pracowac, nie moze nam odciac zrodlka utrzymania… niech pozamykaja centra handlowe, kina , koscioly

  • Sam się zastanów, dlaczego dobrze zarabiasz i nie będziesz miał za co się utrzymać… Virus zabija to nie jest zwykła choroba…. Wolę jakiś czas zapiąć pas niż być chory. Może nauczysz się odkładać chociaż 200zl z pensji

  • Ty się martw p ludzi którzy pracujà w sklepach i mają kontakt z ludźmi z całej Polski. Też mogą się zarazić j potem zarazić swoich najbliższych. A po drugie wypowiadaj się merytorycznie A nie i ubliżaj ludziom .

  • Myślący i odpowiedzialny człowiek zawsze liczy się s krzyżową sytuacją i coś odkłada

  • A co mają powiedzieć ci którzy teraz przymusowo siedzą na kwatantannie i też nie mają możliwości pracy w domu ani jakiegokolwiek zarobku? Pracownicy tutejszych hotelu ,restauracji i kawiarni, salonów kosmetycznych i fryzjerskich? Skąd my weźmiemy kasę na życie na kredyty a nasze rodziny? Nam też nikt nie zapłaci. My też żyjemy z turystów A ich teraz nie ma. Ważne jest by zaraza się nie rozniosła…A każdy tylko o SOBIE…Ech ..pomyślcie choć raz nie o SOBIE!!!

  • TO TYCZY SIE KAZDEGO I KAZDY MA RODZINE NA UTRZYMANIU MAZ WYBUR MOZESZ ZOSTAC W NIEMCZECH MY CO PRACUJEMY W POLSCE TEGO WYBORU NIE MAMY JAK WSZYSCY TO WSZYSCY

 43. Popieram tą prośbę Tylko tym Polakom trzeba zapewnić albo pracę w Polsce albo jakieś zasilki

  • Z tego co słyszałem, to niemieccy pracodawcy w hotelach proponują swoim pracownikom noclegi na czas zawirowań, więc nic nie trzeba im zapewniać. Pracują w pełnych hotelach na recepcji, kuchni, serwisie, gdzie cały czas mają kontakt z ludźmi, a potem zwożą to do Polski.

   • Gdyby nie ta granica to Świnoujście dalej byłoby wiochą i biedę klepało. Jak przyjeżdżają turyści i płacą to jest ok. A teraz to zamknąć granicę t jest zaryp…a ideologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.