Strona główna / Lokalne / Dlaczego nagle odwołano sesję rady miasta w Świnoujściu?

Dlaczego nagle odwołano sesję rady miasta w Świnoujściu?

Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska odwołała XXVIII sesję Rady Miasta Świnoujście, która zaplanowana była na dzień 26 marca 2020 r.  Powód? Aktualna sytuacja epidemiologiczna. Podczas sesji, radni mieli przeznaczyć znaczące środki na świnoujski szpital.

Pierwotnie sesja miała odbyć się w sali teatralnej przy ul. Matejki. O tym informował jeszcze we wtorek prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

– Jeżeli będzie się odbywała w sali teatralnej o pojemności 300 do 400 miejsc. Jeżeli w tej sali usiądzie 21 radnych plus osoby z obsługi, to nie będzie to stwarzało zagrożenia, bo odległości będą znaczące – podkreślał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Sesja jest potrzebna, abyśmy mogli przekazać dla szpitala 2 mln 700 tys. złotych. Żeby te pieniądze przekazać szpitalowi, potrzebna jest sesja i decyzja rady pozytywnie opiniująca i zatwierdzająca mój wniosek. Kolejne sesje będą prowadzone w inny sposób. Wyposażymy radnych w tablety i będziemy mogli obradować za pośrednictwem Internetu na kolejnych sesjach – zapewniał Janusz Żmurkiewicz.

Po odwołaniu sesji, wiele osób pytało o to, dlaczego radni nie mogą spotykać się zdalnie, np. przez internet i w taki sposób uczestniczyć w sesji rady. Prawnicy spierają się i zastrzegają, że taki tryb prowadzenia sesji może doprowadzić do unieważnienia uchwał przez służby wojewody.

Tymczasem Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc uznał 20 marca, że „nie ma przeszkód, by radni podejmowali decyzje w postaci aktów prawa miejscowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu umożliwiającego zdalne podejmowanie uchwał. Uchwały podejmowane za pośrednictwem takiego systemu będą podlegać takiemu samemu nadzorowi prawnemu, jak uchwały podejmowane w tradycyjny sposób”. Wojewoda zaznaczył jednak, że sesja zorganizowana online musi spełniać ustawowe reguły, takie jak m.in. zachowanie terminów powiadomień o zebraniu, tryb głosowania czy jawność posiedzenia.

W ciągu kilku dni ma zostać podjęta ustawa rozwiązująca ten dylemat i umożliwi samorządom przeprowadzanie sesji w formie telekonferencji.

 

Zobacz również

Więcej promów morskich. Ze Świnoujścia chcą pływać kolejni armatorzy promowi

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku ze Świnoujścia zaczną pływać promy armatora Finnlines. Do Świnoujścia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.