Strona główna / Koronawirus / Prezydent podjął decyzję w sprawie opłat za żłobki i przedszkola

Prezydent podjął decyzję w sprawie opłat za żłobki i przedszkola

W związku z zaistniałą sytuacją, rodzice/opiekunowie dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli automatycznie nie ponoszą opłat za czas, kiedy placówki są zamknięte. Opłaty pobrane za marzec będą wliczone w kolejne należności, już po powrocie dzieci do przedszkoli.

Na podstawie ustawy, pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu jest bezpłatne. Za każdą kolejną godzinę rodzice płacą po 1 zł. Dochodzi jeszcze opłata za wyżywienie. Średnio miesięcznie jest to około 140 złotych (kwota jest uzależniona od danego miesiąca). W przypadku, gdy – tak jak teraz – dziecko nie uczęszcza do placówki, rodzice automatycznie nie płacą za wyżywienie.

A co z miejskim żłobkiem? Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Stawka za wyżywienie to średnio miesięcznie 202 zł. Tak, jak w przypadku przedszkoli, rodzice nie płacą, gdy dziecko nie chodzi do żłobka.

Do tego dochodzi tzw. opłata stała – 393,75 zł., którą rodzice ponoszą bez względu na to, czy dziecko korzysta ze żłobka czy nie. Ustawa nie reguluje tego tak, jak w przypadku przedszkoli.

– Podjąłem decyzję, aby na czas epidemii zwolnić rodziców ze stałej opłaty za miejski żłobek – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Projekt uchwały w tej sprawie przedstawię radnym na najbliższej sesji.

 BIK UM Świnoujście

Zobacz również

WOŚP. Prawie 15 tys. złotych zebrał tunel pod Świną

Za rekordową kwotę 7.100 złotych mieszkaniec Siedlec wylicytował zaproszenie na wyjątkowy spacer podwodnym tunelem pomiędzy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.